Ako si vybrať tú správnu rohovú sedačku

Nová pohovka by mala zapadnúť do zvoleného interiéru obývačky. Jednak farbou a dizajnom, tak veľkosťou. Mal by sa k nej zmestiť stolík, prípadne ďalšie kreslo a zároveň by sa okolo sedačky malo dať ľahko prejsť.

Novú sedačku, ktorá vo väčšine domácnosti predstavuje základ obývačky, rodina nekupuje každý rok. Návšteve obchodu alebo definitívnemu potvrdeniu objednávky cez internet by preto mal predchádzať starostlivý výber. Z hľadiska ceny, materiálu, dizajnu, veľkosti a zamyslieť sa treba aj nad využívaním sedačky ako prípadného spacieho miesta či úložného priestoru.

Kedy zvoliť rohovú sedačku

Pri v súčasnosti modernom prepojení kuchyne s obývačkou vzniká prirodzená potreba opticky rozdeliť tieto dve miestnosti. Účel môže splniť kuchynský ostrovček s barovým pultom, ale aj vhodná rohová sedačka. Jej veľkosť treba prispôsobiť počtu členov domácnosti. Pre dvoch stačí menšia pohovka, pri viacčlennej rodine sa treba poobzerať po väčšom modeli alebo k sedačke pridať jedno či dve kreslá resp. taburetky.

Rohovú sedačku tiež možno využiť v obývačke, v ktorej zostal nevyužitý kút. Platí pritom, že príliš veľká pohovka môže pôsobiť ťažkopádne a miestnosť ešte zmenšiť. Vtedy treba zvoliť rohovú sedačku s nízkymi alebo žiadnymi ramenami, ideálne na nožičkách. Tie pridajú na vzdušnosti.

Za vyššiu kvalitu si treba priplatiť

Kto nemá príliš obmedzený rozpočet a chce, aby mu nová rohová sedačka poslúžila roky, mal by sa obzerať po modeloch kožených sedačiek s rámom z masívneho dreva alebo ocele. Komu už na sedačku vyššej triedy financie nezvýšili, mal by vyberať gauč s bavlneným poťahom a rámom z drevotriesky. Musí sa však pripraviť na to, že o pár rokov bude musieť investovať znova.

Cena rohovej sedačky sa začína na úrovni pár stoviek eur a končí sa v tisíckach. Výsledný účet záleží od spomínaného materiálu rámu, poťahu, veľkosti, ale aj dizajnu.

Tlmené farby oživia pestré vankúše

Jednoduchá jednofarebná rohová pohovka nemusí byť nudná. Oživiť sa dá pestrofarebnými vankúšmi, prípadne prehozom či dekou, ktorá zároveň ochráni sedačku pred ušpinením. Rodina s malými deťmi či domácimi zvieratami by si mala zvoliť sedačku v tmavších tónoch.

Z hľadiska materiálu platí, že sedačka pod oknom by mala byť skôr so syntetickým poťahom, aby farby nevybledli. Čomu by sa pri prírodných materiáloch nedalo vyhnúť. Široký výber farieb a vzorov je pri pohovkách s látkovým poťahom. Medzi najtrvanlivejšie, ale aj najdrahšia patria kožené sedačky. Komu koža „nevonia“, môže vyskúšať lacnejšiu ekokožu. Tá sa však môže po čase začať odlupovať.

Na čo bude sedačka slúžiť

V neposlednom rade si treba premyslieť, na čo všetko bude nová rohová sedačka slúžiť. Ak najmä na relax pri dobrej knihe, či televízore, mohla byť mať polohovateľné časti. Vďaka nim sa bude na novej pohovke dobre oddychovať. Ak je v byte málo priestoru na odkladanie vecí, sedačka by mohla mať úložný priestor. V prípade častých nocľažníkov je fajn mať v obývačke rozkladaciu rohovú sedačku, na ktorej sa vyspia aspoň dvaja návštevníci.

Vyberáme obľúbené rohové sedačky z nášho katalógu

Môže sa Vám páčiť v našom katalógu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *