Ako vybrať detskú jedálenskú stoličku?

Detské jedálenské stoličky sú dôležité na to, aby mohlo dieťa pri vás počas raňajok, obedov a večerí sedieť s vami pri stole. Mnohí jedálenskú stoličku nekupujú a neberú ju ako samozrejmosť, no jej výhod je naozaj veľké množstvo a rozhodne by ste na jednu mali staviť aj vy.

Jedálenské stoličky sú praktickým pomocníkom, vďaka ktorým môžete kŕmiť dieťa pri stole až do veku troch rokov. Pri výbere je však dôležité vybrať takú stoličku, ktorá bude nielen dobre vyzerať, ale taktiež bude pre dieťa pohodlná a hlavne, bude bezpečná.

Môže sa Vám páčiť v našom katalógu

Bezpečnosť na prvom mieste

Ako sme už vyššie spomenuli, bezpečnosť je na prvom mieste a taktiež je najdôležitejšia. Kvalitného predajcu dnes na trhu spoznáte tak, že jeho stoličky sú vytvorené podľa všetkých dôležitých noriem a certifikátov a jeho stránka je naozaj prehľadne a dobre spracovaná. Pri každom produkte nájdete veľké množstvo rôznych informácií a pri nakupovaní budete vedieť, že ste na správnom mieste.

Pri samotnom výrobku by nemal chýbať odkaz ani na európsku normu EN 14988, ktorá je v tomto prípade veľmi dôležitá.

Tak ako pri väčšine nábytku, ktorý sa nachádza napríklad v detskej izbe, tak aj stolička by mala mať zaoblené rohy, aby sa dieťa nenarazilo alebo sa mu niečo nestalo. Stolička nesmie obsahovať ani malé časti, ktoré by mohlo dieťa prehltnúť.

Detská jedálenská stolička

Hlavné vlastnosti stoličky

Obsah stoličky je veľmi dôležitý a týmto všetkým myslíme:

  • Stolička by mala mať stabilnú konštrukciu – aby bolo dieťa v bezpečí a aby sa mu nič nestalo, keď sa od neho na pár metrov vzdialite.
  • Stolička by mala mať pohodlné sedadlo – na ktorom sa bude dieťaťu dobre sedieť a vydrží v nej aj dlhší čas
  • Stolička by mala mať bezpečnostné pásy – vďaka ktorým dieťa lepšie upevníte a budete si istí, že sa mu naozaj nič nestane
  • Stolička by mala obsahovať stolík – na ktorý môžete dieťatku položiť všetko jedlo. Staršie deti by si mohli jedlo pomaly brať aj samé.
  • Stolička by sa mala dať jednoducho rozložiť – a časti, ktoré sa dajú oprať by sa mali dať ľahko odnímať, aby ste ich následne mohli pravidelne prať.
  • Stolička by mohla obsahovať úložné priestory a prídavné vrecká – ktoré sú však len doplnkom a nie sú nevyhnutnosťou. Vždy však pomôžu.

Materiál je rozhodujúci

Pri výbere stoličky býva kameňom úrazu materiál. Ktorý je dobrý a ako je na tom cenovo?

  • Masívje skvelým materiálom, ktoré má dlhšiu životnosť, ľahko sa opravuje a je 100% nezávadné. Tento materiál je príjemný, tradičný a hrejivý. V dome vyzerá dobre a jeho údržba je stredne obtiažna. Najväčšou nevýhodou je to, že drevo je náchylné na poškriabanie a pri malých deťoch niečo takéto nie je vôbec prekvapením.
  • Drevotrieska a lamino – sú lacné a odolné. Zdravotnú nezávadnosť zaisťujú normy a ich údržba je veľmi ľahká. Na trhu nájdete široký výber motívov, štruktúr a farieb. Nevýhodou je kratšia životnosť. Pri jednom dieťati vám stolička vydrží, no nemusí zvládnuť to ďalšie.
  • Plastové – tento typ je najlacnejší, no jeho životnosť je aj najkratiša. Veľmi ťažko sa opravuje a v mnohých prípadoch sa to ani neoplatí. Údržba je veľmi ľahká a na trhu nájdete taktiež veľký výber motívov, štruktúr a farieb.
  • Kovové – tým najlepším, najodolnejším, no taktiež najdrahším variantom sú kovové stoličky, ktoré sú vhodné pre alergikov a ich údržba je veľmi jednoduchá. Aj napriek tomu, že dizajn nie je vždy úplne detský, do moderných domácností sa skvelo hodia. Ich cena je však naozaj vysoká.

Prispôsobenie stoličky

Správna stolička by sa mala vedieť prispôsobiť dieťaťu. Či nie?

Mnohí ľudia nevedia, či je nastavenie polohy a výšky dobré. Odpoveď je áno, pri menších deťoch je to naozaj dobré. Sklopením sedadla docielite komfortnú a bezpečnú pozíciu, no nikdy sa nesnažte zmeniť polohu stoličky podomácky. Mohlo by to byť nebezpečné. Vždy nasledujte pokyny v knižke alebo v návode, ktorý k stoličke dostanete.

skladacia

Skladacia jedálenská stolička

K prispôsobeniu patrí aj skladanie stoličky. Ktoré sú tie najlepšie? Tie ktoré sa skladať dajú alebo naopak tie, ktoré sa nedajú skladať.

Pri malých deťoch je najlepšie, ak stavíte na nerozkladaciu stoličku. Je o niečo bezpečnejšia a taktiež nehrozí priškrtenie v mobilných častiach nábytku. Je vždy taktiež po ruke a nemusíte ju skladať.

Skladacie stoličky však majú aj nejaké tie výhody. Ak ste si istí, že dieťa nebude s mechanizmom narábať alebo máte nejaké poistky na ňom, skladacia stolička nie je žiadnym problémom. Taktiež ušetrí miesto.

Na záver už len menšie zhrnutie. Ak kupujete stoličku, stavte najmä na bezpečnosť až potom na ostatné dôležité veci ohľadom nej. Bezpečnosť je totižto pri malých deťoch na prvom mieste.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *