Ako pestovať rozmarín

Rozmarín je atraktívny vždy zelený ker s ihlicovitými listami a žiarivo modrými kvetmi. Kvety rozmarínu kvitnú na jar a v lete, sú charakteristické peknou borovicovou vôňou. Táto krásna bylina, ktorá je najčastejšie používaná na ochutenie pokrmov, nachádza využitie tiež ako okrasná rastlina v krajine.

rosemary-1090419_960_720

Pestovanie rozmarínu

Starostlivosť o rastlinu rozmarín je jednoduchá. Pri pestovaní im poskytnite dobre priepustné, piesčité pôdy a najmenej šesť až osem hodín slnečného svitu. Týmto rastlinám sa darí v teplom, vlhkom prostredí a nemôžu sa pestovať pri mimoriadne nízkych teplotách. Vzhľadom k tomu, rozmarín nemôže vydržať zimy pod -1 ºC. Preto je veľmi výhodne, pestovať rozmarín v kvetináči, kde môže byť umiestnený počas zimy aj v interiéri. Terra cotta hrnce sú dobrou voľbou pri výbere vhodných nádob pre pestovanie. Tieto hrnce umožňujú rastline rýchlejšie vyschnúť. Dokonca aj v interiéri bude rozmarín potrebovať veľa svetla (aspoň šesť hodín) takže umiestnite rastlinu na vhodnom mieste bez prievanu.

herbs-1140763_1920

Rozmarín preferuje suché, dobre odvodnené pôdy. Rozmarín dobre rastie s občasným zalievaním a darí sa mu oveľa lepšie tam, kde je pôda alkalická. Všetky druhy preferujú slnečné miesta a väčšina z nich môže tolerovať mierne zatienené polohy. Rozmarín rastie v pôdach s pH v rozmedzí medzi 6,0 (mierne kyslé) a 8,5 (alkalické). Uprednostňuje sa však pH medzi 6,0 a 7,5.

 

  • Rozmarín môže byť náchylný na škodlivý hmyz.

 

  • Je skvelým spoločníkom pre rastliny ako šalvia, kapusta, fazuľa, mrkva a tymian. Odpudzuje alebo rozptyľuje chrobáky vyskytujúce sa pri fazuli, odrádza kvetárku kapustovú a odpudzuje parazity, ktoré poškodzujú fazule.

 

  • Nesaďte ho v blízkosti s bazalkou.

Rozmarín je zvyčajne vypestovaný odrezkami. Môže byť zložité vypestovať rozmarín zo semien. Úspešne rastúci rozmarín zo semien prichádza iba vtedy, keď semená sú veľmi svieže a keď sa zasadili za optimálnych rastových podmienok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *