Kráľovná byliniek: Liečivá bazalka

Kráľovná bylín, bazalka, je jedna zo starovekých a populárnych bylinných rastlín, ktoré sú známe pre svoje zdraviu prospešné účinky. Táto vysoko cenená rastlina slúži ako “svätá bylina” v mnohých kultúrach po celom svete.

Bazalka je populárna sladká bylina z čeľade hluchavkovitých. Časté využitie nachádza pri ochucovaní jedál a je prevažne využívaná na liečebné účely.

basil-88283_1920

Pestovanie bazalky

Bazalka sa ľahko pestuje zo semien, ktoré môžu byť zasiate v záhrade alebo v kvetináči v interiéri. Bazalka tiež dobre rastie vo vnútorných priestoroch pod žiarivkou a pestovateľskými svetlami.

Bazalka potrebuje 6 až 8 hodín slnka, pestovanie je vhodné na juhu a juhozápade, výhodou je popoludňajší tieň. Byliny potrebujú pre rast dostatok miesta. Vysádzajte ich vo vzdialenosti odporúčanej na štítku, ktorý je všeobecne od 30 do 45 centimetrov od seba. Rastliny sú veľmi citlivé na mráz, takže majte rastliny chránené v prípade neskorého chladného obdobia. Bazalka má rada bohaté, vlhké, ale dobre odvodnené pôdy s pH 6 až 7. Vzhľadom na to, že sa zberá stále pre listy, potrebuje hnojivo. Pri sadení pridajte veľa organických živín z kompostu do pôdy.

Malé kvety sú biele alebo fialové, ale rastlina sa pestuje pre svoje niekedy fialové zafarbené listy, ktoré sa prelínajú v priebehu vegetačného obdobia a používajú sa čerstvé alebo sušené vo zväzkoch.

Benefity pre zdravie

 

  • Lístky bazalky obsahujú niekoľko zdraviu prospešných éterických olejov, ako je eugenol, citronellol, linalool, citral, limonén a terpineol. Tie sú známe tým, že majú protizápalové a antibakteriálne vlastnosti.
  • Bylina je kaloricky veľmi nízka a neobsahujú cholesterol. Je jedným z najlepších zdrojov mnohých základných živín, minerálov a vitamínov, ktoré sú nevyhnutné pre optimálne zdravie človeka.

basil-800358_1920

  • Obsahuje Zea-xantín, zlúčeninu, ktorá filtruje škodlivé UV žiarenie, ktoré sa dostáva na sietnicu oka.
  • Bazalka obsahuje mimoriadne vysokú hladinu beta-karoténu, vitamínu A, kryptoxantíny, luteín a Zea-xantín. Tieto zlúčeniny pomáhajú a pôsobia ako ochranná proti voľným radikálom, ktoré hrajú úlohu pri starnutí a spôsobujú mnohé ochorenia.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *