Pestovanie a využitie mäty

Ak sa rozhodnete si vypestovať mätu, väčšiu pravdepodobnosť, že sa uchytí budete mať ak zvolíte radšej sadeničky. Tie môžete získať buď priamo v obchode alebo aj z odrezkov už vypestovanej mäty, ktoré vo vode po čase zakorenia. Čo sa týka najvhodnejšieho obdobia na ich výsadbu, favoritom je rozhodne jar. Pre sadeničku nájdite miesto s dostatkom vlhkej pôdy a slnečného žiarenia. Chráňte ju pred suchom a chladom.

Dobre vypestovaná mäta môže rásť aj 5 rokov. Závisí to však, od toho ako sa o ňu staráte a aké podmienky jej poskytuje počasie. Odporúča sa ju nesadiť vedľa harmančeka, lepšie sa jej bude dariť, ak ju dáte do blízkosti žihľavy. Mäta sa veľmi ľahko rozrastá, zaistite jej preto dostatok priestoru, aby jej v tom nič nebránilo.

mint-793454_1920

mint-1340124_1920

Mäta je veľmi vďačnou rastlinou, nie je náročná na pestovanie, jednoducho sa rozrastá a jednoducho sa tiež zbiera. Listy a aj vňať zbierajte ešte pred kvitnutím. Lístočky môžete zbierať počas celého leta. Ak sa ju rozhodnete nesušiť, spotrebujte ju v najbližšom čase po odtrhnutí, veľmi ľahko totiž zvädne. Ak ju chcete uchovať na dlhšiu dobu, sušte ju v tieni na suchom mieste. Listy sa dajú dokonca aj zmraziť alebo konzervovať. Neskladujte ju však dlhšie ako jeden rok, veď na ďalší rok vám predsa poskytne nové lístky.

mint-1433826_1920
Využitie mäty v domácnosti

Mäta pieporná, trvalka ktorá hneď na prvý pohľad upúta svojou výraznou vôňou, však nie je len voňavá. Je aj veľmi zdravá a jej využitie je skutočne bohaté. Nájsť ju môžeme v mentolových žuvačkách, zubných pastách alebo v rôznych osviežujúcich drinkoch. V domácnosti ju môžeme využiť ako liečivý prostriedok, v podobe čaju, ktorý si z nej pripravíte.

herbal-tea-1410565_1920

mint-1205624_1920

 

Pomôže pri kŕčoch zažívacieho traktu, pri bolesti hlavy a pomáha tiež pri zápaloch. Okrem toho blahodarne pôsobí na nervový systém, pomáha pri hystérii, či apatii a je tiež prvá pomoc pri prehriatí alebo prechladnutí. Na vonkajšie použitie je skvelá pri stuhnutých svaloch alebo pri hojení popálenej pokožky.

Lístky mäty sa niekedy zvyknú používať tiež na dozdobenie dezertu. Majú krásne zelenú farbu a navyše váš koláčik pekne rozvoňajú. Sú tiež obľúbenou prísadou na prípravu letných osviežujúcich drinkov a sú neodmysliteľnou súčasťou Mojita, ktoré si môžete veľmi jednoducho pripraviť aj vy sami doma. Stačí vám nato svetlý rum, voda, sirup, limetka a pár lístkov mäty a mojito je hotové.

mojito-880910_1920

Pestovanie mäty je ľahké, dokonca až priľahké. Tak prečo to teda neskúsiť?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *