Podmanivá krása japonského javora

 

Ak chcete očariť svojou záhradkou a hľadáte vhodný dominantný prvok, ktorý by celú záhradu oživil a zároveň jej dodal to, čo v nej doteraz chýbalo, porozmýšľajte nad kúpou javoru dlaňolistého. Tento ker dodá pôvab a krásu do vašej záhrady.

Čo je javor dlaňolistý?

Je druh drevín prirodzene rastúcich na území Japonska, Kórey a v Číne. Mnoho odlišných kultivarov tohto druhu bolo vyšľachtených a rozšírených do mnohých krajín na celom svete pre atraktívne farby a tvary.

Javor dlaňolistý patrí medzi opadavé kríky alebo malé stromy dorastajúce 6-10 m, zriedkavo 16 m. Často rastie ako podrast v listnatých lesoch. Môže rásť ako viackmeň. V Japonsku majú stromy často oblý až previsnutý tvar a ešte častejšie tvar prevrátenej pyramídy.

Sú dostatočne malé, aby sa zmestili do väčšiny záhrad a hoci nemôžu byť pestované ako izbové rastliny, bude sa im dariť v kvetináči na terase.

Listy sú 4-12 cm dlhé a rovnako široké, stopkaté, jednoduché, dlaňovité, ostro rozdelené s piatimi, siedmimi  alebo deviatimi špicato zakončenými lalokmi s pílkovitými okrajmi. Listy pôvodného druhu na jeseň červenajú, ale sú vyšľachtené aj celoročne sfarbené kultivary. Darí sa mu vo vlhkej priepustnej humóznej pôde, ale je relatívne nenáročný. Vhodné na pestovanie sú chránené a tienisté polohy. Kvety sú malé, jednotlivé s piatimi červenými alebo purpurovými kalichmi a piatimi belavými okvetnými lístkami. Kvitne v máji až júni. Plodom sú krídlové dvojnažkami 2-3 cm dlhé s 6-8mm semenami.

Ako ho pestovať?

Jeho kultivarov poznáme nespočetne veľa, líšia sa od seba tvarom listov, ich farbou aj tým, ako sa farebne počas roka menia. Ide o jeden z najkrajších listnatých stromov a tak by nemal chýbať na žiadnej okrasnej záhrade. Tieto stromy skvele vyzerajú ako solitéry v trávniku, vyniknú v blízkosti ciest a cestičiek, v predzáhradkách, pri vchodoch do domov, v blízkosti jazierok a iných vodných plôch, ale skvele zapadnú aj do skaliek či kvetinových múrikov.

d08a9b86b8bc92fc1689614fec75ff90

Javor dlaňolistý nie je vhodné vysádzať na záhrade do miest, kde je najmrazivejšia mikroklíma. Menšie stromčeky je možné nasadiť do nádoby, ktorú môžeme izolovať polystyrénom a strom je možné premiestniť do skleníka. Určite ho nesaďte do vápenatej pôdy, v tej sa mu určite dariť nebude a je pravdepodobné, že vám vyhynie. Naopak, dobre sa mu darí v mierne kyslej pôde, ktorá môže byť odľahčená pieskom. Zemina, kde javor zasadíte by mala byť neustále vlhká, ale dávajte pozor, aby nebola príliš mokrá.

autumnal-leaves-1280026_1920

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *