Skôr ako sa dostaneme k samotnej výsadbe ruží musíme si vysvetliť pár základných pojmov, nájsť vhodné stanovište a urobiť si predbežný náčrt vzájomných vzdialeností čím získame počet potrebných sadeníc.
Zakorenená ruža
Synonymum pre tento výraz je kontajnerovaná ruža. Takáto ruža je ešte pred predajom a distribúciou k zákazníkovi zasadená v prepravnom kontajneri (kvetináči), kde sa zakorení a vytvorí si v hline (v zemnom bale kvetináča ) kapiláry na nasávanie vody a živín s pôdy. Týmto počinom výrobca preberá na seba riziko neujatosti, a k zákazníkovi sa dostanú len ujaté sadence. Takúto ružu môžete sadiť kedykoľvek (jar, leto, jeseň), sadí sa s celým zemným balom, nevyžaduje odbornú manipuláciu a riziko neujatosti pri svojpomocnej výsadbe je nulové, t.j. z 10-tich kusov vysadených ruží sa Vám ujme 10.
Nezakorenená ruža
Môžeme sa stretnúť aj zo synonymami tohto výrazu ako napríklad: balená ruža, ruža s baleným koreňom, voľnokorenná ruža, prostokorenná ruža alebo ruža s holým koreňom. Takáto ruža bola vykopaná v období vegetačného spánku (jeseň, jar) a je určená k okamžitej výsadbe, t.j. výsadbu robíme len na jeseň alebo na jar. Pri neodbornej manipulácii hrozí riziko neujatosti.
Krčok koreňa
Je to miesto kde bola ruža zaočkovaná, v tomto mieste z koreňa stále vyrastajú nové a nové výhony. Odstránením starých výhonov na jar a ponechaním nových sa ruža omladzuje. Krčok koreňa by mal byť po výsadbe cca 4 cm pod horizontom zeminy, aby ruža nevymrzla.
Výber stanovišťa
Pri výbere stanovišťa hľadajte miesto slnečné alebo polotieň, z praktického hľadiska to znamená čím viac svetla tým viac kvetov. Ak umiestňujeme ruže na stanovište kde už predtým boli ruže je vhodnejšie zakúpiť si sadenice vopred zakorenené (kontajnerované) a po výsadbe je potrebná väčšia starostlivosť s prísunom živín, kým sa ruža dostatočne zakorení, ale POZOR!!!, nedávajte ružiam vysoké koncentrácie hnojiva, vždy sa držte návodu, radšej menej a častejšie dávkujte inak Vám rastlina zhorí.
Nikdy nesaďte ruže na miesto, kde bola v minulosti vápenná jama alebo iná žeravina, pretože korene dorastajú do hĺbky niekoľko metrov a ak narazia na vápno alebo inú vysoko koncentrovanú chemikáliu ruža vyschne.
Akú pôdu potrebujú ruže?
Ruže nie sú veľmi náročné na druh pôdy ale najlepšie sa im darí v hlinitopiesočnatej humusovej pôde. Pokiaľ takúto zem vo svojej záhradke nemáte nemá zmysel navážať kvantá hliny z iného miesta, keď chcete ružiam ulahodiť stačí ich z času na čas zahnojiť a v extrémne suchých obdobiach poliať a oni sa Vám odvďačia väčším množstvom kvetov. POZOR!!! hnojte len do konca augusta, nie neskôr, zabránite tým vymŕzaniu nezdrevnatených výhonov v zimnom období.
Aké sú odporúčané vzdialenosti sadeníc pri výsadbe v rade za sebou?
– mini ruže: cca 0,1 – 0,2 m od seba
– kríkové ruže: cca 0,3 – 0,4 m od seba
– popínavé ruže: cca 0,3 – 1m od seba
– stromkové ruže: cca 1 – 1,5 m od seba
POZOR!!! tieto vzdialenosti sú len orientačné, všetko záleží od vlastností vysádzaného kultivaru. V praxi to znamená, čím väčšia, mohutnejšia a bujnejšie rastúca odroda ruže, tým väčšia vzdialenosť medzi nimi.
Výsadba zakorenenej (kontajnerovanej) ruže
Vykopte jamu primeranej veľkosti.
Dno jamy rozkyprite vidlami alebo rýľom.
Do vykopanej jamy nalejte vodu.
Vodu nechajte vsiaknuť.
Ružu chyťte medzi prsty, kontajner obráťte hore dnom a vyklopte z neho zemný bal. Musíte dávať pozor aby sa Vám hlina nerozpadla a ostala v celku. Zemný bal sa dobre vyťahuje z kvetináča a dobre drží pokope ak hlinu necháte pred výsadbou mierne vyschnúť, ale pozor, len do takej miery aby nezačali vädnúť listy, inak rastline uškodíte.
Zemný bal opatrne vložte do vykopanej jamy, tak aby krčok ruže bol cca 4 cm pod horizontom zeminy. Potrebnú výšku krčku dosiahnete podsýpaním a odoberaním hliny pod zemným balom. Ak ružu chcete po výsadbe zamulčovať proti rastu plevelu môžete krčok zasadiť do výšky horizontu, pretože vrstva mulčovacej kôry splní ochrannú funkciu proti mrazom.
Priebežne zasýpajte, utláčajte a zalievajte okolie zemného balu. Na podsypanie a obsypanie zemného balu môžete použiť aj substrát vhodný na ruže, čím podporíte a urýchlite rast nových koreňov. POZOR!!! nepoužívajte na zasýpanie nevyzretý humus lebo spálite rastlinu.
Odporúčame ružu aj zamulčovať. Mulčovanie udržiava v pôde vlhkosť, uľahčuje starostlivosť pretože zabraňuje prerastaniu plevelu a ruža vyzerá po výsadbe estetickejšie.
Okolie ruže prikryte vode priepustnou netkanou alebo tkanou textíliou.
Na textíliu nasypte mulčovaciu kôru. Namiesto kôry sa dá použiť klasická štiepka, farbená štiepka rôznych odtieňov, rôzne druhy kamienkov, štiepaných, drvených alebo preosiatych zo štrku
Okolie mulčovania sa dá ohraničiť väčšími guľatými alebo štiepanými kameňmi, rôznymi umelohmotnými a drevenými tvarovkami alebo dlažbou zapustenou do zeme zarovno horizontom, čím si zjednodušíte kosenie trávnika v okolí ostrovčeka. Textíliu dajte aj pod dlažbu aby ju plevel neprerastal. Kamene môžete ukladať do oblúkových alebo hranatých tvarov, fantázii sa medze nekladú, naplno využite svoju tvorivosť.
Po výsadbe dbajte, aby ruža mala dostatok vlahy kým sa jej dostatočne rozrastú korene.
Výsadba nezakorenenej (volnokorennéj) ruže
Pri kúpe dávajte prednosť ružiam s baleným koreňom pretože balenie do vlhkého substrátu ho chráni pred dehydratáciou a pri preprave ruža nevysýcha. Po kúpe ju skladujte v tmavom a chladnom prostredí, najideálnejšie v chladničke pri teplote okolo 3 až 5 stupňov aby Vám predčasne nenaklíčila.
Odstráňte balenie kmeňa ruže
Zastrihnite konce koreňov šikmým rezom, cez ktorý bude ruža nasávať vlahu kým sa nezakorení. Vláknité korienky neodstrihujte.
Ponorte ružu na pár hodín do vody.
Vykopte jamu primeranej veľkosti.
Dno jamy rozkyprite vidlami alebo rýľom
Do vykopanej jamy nalejte vodu.
Vodu nechajte vsiaknúť.
Ružu vložte do vykopanej jamy, tak aby krčok bol cca 4 cm pod horizontom zeminy. Ak ružu chcete po výsadbe zamulčovať proti rasteniu plevelu môžete krčok zasadiť do výšky horizontu, pretože vrstva mulčovacej kôry splní ochrannú funkciu proti mrazom.
Priebežne zasýpajte, utláčajte a zalievajte okolie koreňa. Pri výsadbe voľnokorennej ruže dbáme hlavne na utláčanie a zalievanie zeminy čo má veľký vplyv na ujatosť. Na podsypanie a zasýpanie môžete použiť aj substrát vhodný na ruže, čím podporíte a urýchlite rast nových koreňov. POZOR!!! nepoužívajte na zasýpanie nevyzretý humus lebo spálite rastlinu.
Nadzemnú časť ruže zakopcujeme ako zemiaky. Pri jesennej výsadbe kopcujte vyššie, stačí aby trčali len konce výhonov s jedným očkom. Takto bude ruža v zimnom období ochránená pred mrazom a nárazovým vetrom. Pri jarnej výsadbe nemusí byť zakopcovanie také vysoké plní len účel udržiavania vlhkosti rastliny kým zapustí korene.
Po výsadbe dbajte, aby ruža mala dostatok vlahy kým sa dostatočne zakorení.
Autorom článku je internetový obchod sadeníc ruží www.rosarium.sk
Prosim vas je treba zasypat na povrchu nejakov kôrou alebo je dostat nejaká povrchová úprava?