Vyberáte materiál kuchynskej pracovnej dosky?

Pri výbere kuchynskej linky nie je až tak dôležitý materiál, z ktorého sú vyrobené korpusy skriniek. Väčšinou sú vyrobené z lamina. Pri nákupe by ste sa mali zamerať na to, z akého materiálu sú dvierka a čelo zásuviek, ale predovšetkým materiál pracovnej dosky. Správnou voľbou zaistíte, že kuchyňa bude dlhú dobu funkčná. Dôležitý je nielen vzhľad pracovnej dosky, ale hlavne odolnosť materiálu proti poškrabaniu a vysokým teplotám, nasiakavosť a teplotná rozťažnosť.

Pri výbere je dôležité dbať tiež na výber správnej hrúbky dosky. Montéri totiž drez i varnú dosku často upevňujú zospodu. Drezy sú potom väčšinou pripravené k inštalácii na pracovnú dosku s hrúbkou 3 až 4 cm. Farebné prevedenie a štruktúra pracovnej dosky môžu zdôrazniť či potlačiť celkovú atmosféru kuchyne a tiež ovplyvňujú vnímanie veľkosti a tvaru plôch. Predná hrana môže byť rovná i zaoblená.

Laminátové dosky

Patria k najlacnejším variantám. Doska je vyrobená z drevovlákna alebo drevotriesky, ktorá je povrchovo dokončená niekoľkovrstevným laminátom (1 vrstva = jeden dekoračný papier napustený živicou). Obchodníci predávajú dosky rôznej kvality, rozlišujú sa napríklad v teplotnej odolnosti. Tá býva do teploty okolo 160 – 180 °C. Horúcim čajom kuchynskú dosku nepoškodíte, rozpáleným hrncom už asi áno. Najdlhšiu životnosť majú dosky dokončené z vysokotlakého laminátom.

lamino pracovná doska

Pri laminátových doskách si vyberiete zo širokej škály farieb a dekórov. Laminátovú dosku môžete ľahko poškodiť (hlavne nožom, prípadne vysokou teplotou). Poškodené miesta neopravíte a dosku je potrebné vymeniť. K vyčisteniu vám stačí handrička so saponátom. Z tenšieho lamina rovnakého vzoru môžete vytvoriť i obklad steny za linkou. Bežný meter pracovnej dosky z vysokotlakého laminátu zaobstaráte už za cenu od 18 eur.

Laminátové dosky a vlhkosť

Laminátové dosky sú náchylné na napučanie, môže vzniknúť nevratné poškodenie vplyvom vlhkosti. Najnáchylnejšie sú hrany, ktoré vznikajú pri skracovaní dĺžky pracovnej dosky, pri rohovom napojení a pri vbudovaných spotrebičoch (batérie, drezy nebo varné dosky). Rezom totiž odkryjete drevotrieskové alebo drevovláknité jadro, ktoré je náchylné na poškodenie dlhšie trvajúcou vlhkosťou alebo pôsobením vody.

Aby vám pracovná doska dlho vydržala, je dôležité miesta rezu pred vložením alebo konečným pripevnením spotrebiča upraviť. Hrany utesnite silikónom, až potom jednotlivé časti dosky priskrutkujte k sebe. Po zapustení spotrebičov naneste ešte jednu vrstvu transparentného silikónu okolo batérie, okolo drezu či varnej dosky ako ochranu proti vlhkosti. Takto zamedzíte prenikaniu vlhkosti i omrviniek do škáry. Na laminátovú dosku môžete drez inštalovať len zhora.

Vyberte si dosku, pri ktorej sú bočné plochy (hrany) dokončené postformingom (fólia je z hornej plochy neprerušene prehnutá cez hranu až do spodnej časti dosky). Oproti softformingu tu nevznikajú škáry, ktorými by mohla do dosky preniknúť vlhkosť. Softforming znamená to, že fólia je nalisovaná na hornú a spodnú stranu dosky a bočná plocha sa olepuje dodatočne buď ABS hranou alebo drevenou lištou. Tu je hrozba, že sa do jadra dosky dostane vlhkosť a doska začne puchnúť.

Nerezové pracovné dosky

Využívajú najmä kuchári v reštauračných prevádzkach. Nerezová pracovná doska je odolná a ľahko ju vyčistíte. Je však ťažké udržte ju lesklú a bez kvapiek vody a odtlačkov. Nevadí, ak na linku vystriekne horúci olej, ani keď na ňu postavíte horúci hrniec. Umývadlo môže byť súčasťou dosky. Nehrdzavejúca oceľ je náchylná na poškriabanie a je pomerne drahá. Navyše, na dotyk je chladná. Za meter štvorcový zaplatíte okolo 107 eur.

Drevené dosky

Drevené kuchynské dosky sú veľmi pekné, ale tiež veľmi náchylné na opotrebovanie. Predĺženie jej životnosti dosiahnete pravidelným ošetrovaním špeciálnym olejom alebo voskom. Ani pravidelná starostlivosť ale nezabráni škrabancom či prípadným mapám od rozliatych farebných tekutín. Poškodenú dosku celkom ľahko zbavíte od drobných škrabancov prebrúsením a nanesením novej vrstvy oleja či vosku. Pri doske dokončenej klasickým lakom je oprava zložitejšia.

Masívna pracovná doska má prírodný vzhľad a je odolná proti vyšším teplotám. Tieto typy sa nazývajú aj škárovka alebo spárovka (doska zlepená z menších drevených hranolčekov tak, aby sa menej krútila a nedeformovala vplyvom vlhkosti). Na jej výrobu sú najvhodnejšie buk, dub či borovica, prípadne exotické dreviny ako napríklad teak.

Drevo, ktoré neošetríte olejom prípadne voskom, má vyššiu nasiakavosť. Plochy okolo drezu a sporáku ošetrujte častejšie, majú totiž tendenciu vysychať. Masívne pracovné dosky sa ťažko kombinujú s ostatnými prvkami kuchyne. Bežný meter drevenej škárovky zaobstaráte za cenu od 35 eur. Záleží na druhu dreva.

Kamenné kuchynské dosky

Prírodný kameň je asi najluxusnejším materiálom, ktorý si do kuchyne môžete zaobstarať. Výrobcovia najčastejšie využívajú žulu, menej travertín a vápenec. Tie sú pórovitejšie, takže i náchylnejšie na poškodenie tekutinami. Žula je veľmi odolná najmä proti mechanickému opotrebovaniu a vyšším teplotám (i 250 °C), menej však proti chemikáliám, olejom a vínu. Preto je dôležité ich ošetrovať špeciálnou impregnáciou. Pri prípadnom poškodení je možné žulu prebrúsiť. Mramor je oproti žule menej trvanlivý.

Kameň ako prírodný materiál nie je rovnako farebný na celej ploche a na výber máte len niekoľko farieb. Niekto toto považuje za plus, iný za nevýhodu. Počítajte s tým, že kamenná doska je skutočne ťažká a klasické drevotrieskové skrinky by ju nemuseli udržať. Na kamennú linku sa nemusíte báť položiť i rozpálené hrnce.

Kamenná kuchynská doska je veľmi studená na dotyk. Môžete z nej vyrobiť tiež parapety a podlahy, takže ľahko zjednotíte celý interiér do harmonického celku. Na údržbu sú oproti lesklým doskám jednoduchšie tie s matným povrchom. Cena za bežný meter sa pohybuje okolo 214 eur.

Dosky z technického (umelého) kameňa

Technický kameň je z viac ako z 90 % vyrobený z prírodného materiálu, hlavne drveného kremeňa. Ten je zmiešaný so živicou a farebnými pigmentmi. Vlastnosťami je podobný prírodnému kameňu, ale v mnohých stránkach ho však predbehne. Má vyššiu mechanickú odolnosť a takmer nulovú vsiakavosť, vďaka čomu je odolný proti prenikaniu vody i chemickému znečisteniu. Tiež vďaka tomu môžete kuchynské umývadlo nainštalovať i zospodu do roviny s pracovnou doskou.

Pracovné dosky z umelého kameňa sa ľahko opracovávajú, za tepla ju môžete ohýbať a tvarovať. Konečná úprava sa dokončuje brúsením a leštením. Pri umelom kameni oceníte hlavne bezškárovú technológiu a ľahkú opraviteľnosť škrabancov. Rovnako ako pri doskách z prírodného kameňa počítajte s vyššou hmotnosťou pracovnej dosky.

Oproti prírodnému kameňu umelý kameň je teplejší. Na výber je široká škála farieb, dekórov a hrúbiek dosky. Dosky z umelého kameňa zaobstaráte napríklad pod obchodnými názvami Corian, Fragranit, Silgranit alebo Technistone. Môžete tiež využiť na obloženie stien a výrobu drezov, prípadne ďalších zariaďovacích predmetov, ľahko zladíte celý interiér. Bežný meter technického kameňa kúpite za cenu od 320 eur.

Technistone alebo Corian?

Technistone je tvrdý, pevný a odolný proti vysokým teplotám, bežným chemikáliám i proti poškrabaniu. Je hygienický a ľahko udržiavateľný. Z rovnakého materiálu môžete vyrobiť aj odkladacie priestory do kúpeľne, parapety, schody a podlahy. Materiál je vodoodolný, takže môžete umývadlo nainštalovať zospodu i do roviny s doskou.

Corian je podobný Technistonu, nemali by ste ho však vystavovať nadmernému pôsobeniu chemikálií používaných v kuchyni. Corian musíte ihneď po styku s niektorými chemikáliami (napríklad odlakovačom na nechty, čističom odpadu, čističom trúby či antikoróznymi prípravkami) opláchnuť mydlovou vodou. Materiál je odolný proti nárazu, ale pri spadnutí ťažkého či ostrého predmetu môžu vzniknúť viditeľne stopy poškodenia.

Umelý kameň všeobecne odoláva teplu lepšie ako iné materiály, rozpálené hrnce ho však môžu poškodiť. Preto radšej horúce nádoby položte na doštičku alebo podložku. Na údržbu umelého kameňa väčšinou stačí obyčajné mydlo, handrička a voda. Ľudia si obľúbili najmä pracovné kuchynské dosky z Corianu spojené priamo s drezom. Ak si však vyberiete samostatné umývadlo, môžete ho nainštalovať na pracovnú dosku, do roviny alebo i pod pracovnú dosku.

Ďalšie materiály

Dosku z betónu je potrebné tmeliť a leštiť. Ak zatmelenie neurobíte správne, tak sa povrch ľahko zašpiní. K nevýhodám betónu patrí i štiepivosť. Výhodou je potom masívnosť povrchu a bezšpárová technológia.

Veľkoformátovú keramiku si zvoľte v prípade, keď v kuchyni budete často variť a doska sa tak dostane do styku s veľmi horúcimi a ostrými predmetmi. Keramika vyžaduje minimálnu údržbu a má prakticky neobmedzenú životnosť. Zvoľte glazované alebo celkom zjednotené štandardné obklady či mozaiky. Po náraze ťažkého predmetu môže obkladačka prasknúť.

Pracovná doska môže byť aj z kaleného bezpečnostného skla. Výhodou je odolnosť proti chemikáliám, široká škála farieb, bezporóvosť a ľahká údržba. Sklo je odolné i proti prudkým teplotným rozdielom. Vyrába sa v matnom i lesklom prevedení. Nevýhodou je vyššia cena. Bežný meter je približne za 142 eur.

Aký materiál by ste z vlastnej skúsenosti odporučili ostatným čitateľom? Napíšte do komentáre pod článkom.

Vyberáme obľúbené kuchynské linky z nášho katalógu v našom katalógu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *