Vianočný kaktus – polievanie, strihanie a choroby

Rastlinka, ktorá má brazílske korene a oheň v kvetoch alebo tiež vianočný kaktus. Tento typ kaktusa má dlhšie previsnuté článkované stonky so zárezmi a pichľavo zakončenými okrajmi, ktorých koncové časti tvoria kvety hviezdicovitých tvarov.

Botanici sa rozhodli rozšíriť rodinku pôvodných šiestich druhov na množstvo vyšľachtených hybridov. Nájdeme tak na pultoch obchodov vianočné kaktusy s kvetmi rôzneho zafarbenia ako napríklad červené, ružové, biele ale aj zlatisté odtiene.

 

Vianočný kaktus

 

Na čo si potrpí vianočný kaktus

Existuje niekoľko spoločných bodov, ktorými by sa mal vlastník vianočného kaktusu riadiť. Zabezpečí mu tak vhodné podmienky pre rast na nasledujúce obdobie a predlžuje jeho životnosť, vyrátanú na približných 10 rokov.

Vianočný kaktus vyžaduje tieň, presnejšie polozatiahnuté miesto bez vystavovania priamemu svetlu. V opačnom prípade by sa totiž zvýšila pravdepodobnosť nevykvitnutých púčikov. Nadbytočné vystavovanie priamemu slnku zase škodí hlavne stonkám, ktoré žltnú a vysušujú sa.

Ďalší dôležitý faktor predstavuje primeraná teplota. Vianočný kaktus sa neznáša s prievanom a teplotami nad 25°C. Optimálna teplota sa pohybuje medzi 12 až 22°C, pričom vianočný kaktus sa odporúča umiestniť do chladnejšej miestnosti (nesmie byť menšia ako 12 stupňov, hrozilo by vysušenie a krehnutie stoniek) s požadovanou intenzitou svetla.

S primeranou teplotou súvisí aj vyššia vlhkosť vzduchu, vítaná pri rastlinách ako je vianočný kaktus. Ten vyžaduje 50-60% vlhkosť, súvisí to s jeho exotickým pôvodom z dažďových pralesov. Dostatočnú vlhkosť vianočnému kaktusu zaobstaráte pravidelným kropením rastlinky vodou, eventuálne môžete použiť misku s vlhkými kamienkami/štrkom, do ktorej postavíte koflík. Dbajte na to, aby sa nezmáčali kvety.

Voda je životodárna, ale pre vianočné kaktusy môže byť ohrozujúca, pokiaľ ho nezavlažujete mäkkou vodou bez obsahu vápnika. Polievať ho stačí cca. raz za 10 dní.

Dôsledným sa oplatí byť pri výbere výživného, priepustného substrátu. Osvedčenou kombináciou je rašelina alebo pôda z vresoviska s prvkami humusu a drenážovaná pôda. Vianočný kaktus má svoje vlastné obdobia pre hnojenie a tými sú mesiace november a február, ale bežné tekuté hnojivo pre izbové kvety podávame približne 2-krát do mesiaca. V dobe rastu prihnojujeme každé 2 týždne hnojivom pre kvitnúce rastliny.

Čo robiť aby vykvitol aj ďalší rok?

Po odkvitnutí vianočnému kaktusu doprajeme tzv. vegetačný kľud. Vianočný kaktus obvykle rastie v období od marca do júla, preto potrebuje viac vody. V polovici augusta postupne zmiernite zálievku, avšak dohliadnite na zeminu, ktorá by nemala preschnúť. Po nasadení púčikov opäť polievajte v riadnom množstve. Rastlinku s púčikmi alebo kvetmi neobracajte, ani s ňou nemanipulujte, mohli by opadať. Od mája do septembra pridávajte do zálievky hnojivo s vyšším obsahom draslíka.

Leto môže tráviť vianočný kaktus na balkóne alebo záhrade, ale zložte ho na tienisté miesto. Vianočný kaktus je možné premiestniť do závesného košíku, neskôr po zakvitnutí sa budeme môcť kochať kvetmi, prevísajúcimi cez okraje. Nenechávajte kaktus vonku v teplotách nad 25°C.

S prichádzajúcou jeseňou nechávame kaktus vonku trochu dlhšie, aby takpovediac pocítil zimu a zvykol si na nižšie teploty, neskôr ho presunieme na chladnejšie miesto vnútri. V októbri sa schyľuje k „zimnému spánku“ aj pre kaktus. Obdobie zimy je príhodné pre hnojenie, posilnia sa tak stonkové články a obohatí sa kvet. Zvyšné 2 mesiace udržujeme rastlinku v chladnejších pomeroch.

Ako rozmnožím vianočný kaktus?

Botanici tvrdia, že rozmnožovať vianočný kaktus môžeme na jar a v lete (marec alebo apríl). Rozmnožujeme ho z výhonkov, pričom tieto musia mať 2 a viac článkov, ktoré ľahko zakorenia.

Rezná plocha musí schnúť dlhšie, až niekoľko dní. Po čase sa vložia odrezané výhonky do substrátu. Akonáhle sú malé rastlinky dostatočne veľké, presaďte ich do črepníka. Po jeho okrajoch je možné vložiť súčasne viac výhonkov. Tie potrebujú prirodzenú teplotu pre vianočné kaktusy a tieň.

Presádzanie vianočného kaktusa

Vianočný kaktus je prijateľné presádzať každých 3-5 rokov, o tomto čase už môžu korene vyplniť obsah črepníka, takže rastlina potrebuje väčšiu nádobu a čerstvú zeminu. Za najvhodnejšie mesiace na presádzanie pokladáme február, marec a apríl.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *