Nábytok z paliet? Inšpirujte sa

Jedinečný projekt, ktorý sa stal fenoménom moderných a ekologických domácností je založený na kreatívnom recyklovaní vyradených drevených paliet. Tzv. paletový nábytok vykúzli z, na prvý pohľad, nevábne vyzerajúcej palety dizajnový doplnok nie len do exteriérov, ale aj interiérov. Existuje nespočetné množstvo alternatív tohto nábytku, ktorý vytvorí dobrý estetický dojem a vnesie do príbytkov punc prírody.

Ak ste už rozmýšľali nad paletovým nábytkom, k dispozícií sú Vám niekoľko rád ako a s čím odštartovať Vašu sériu recyklovania.

Kameň úrazu je materiál

Dajte si záležať na precíznom výbere základného stavebného materiálu: paliet. Pýtajte sa vo väčších obchodných reťazcoch alebo skladoch. Poprípade si vytipujte obchod, ktorý je často zásobovaný surovinami dovážanými v drevených paletách. Určite sa vyvarujte zbieraniu paliet voľne pohodených na ulici alebo odložených pred či za pochutinami. Mohli byť totiž vystavené priamemu dažďu a plné baktérií, pretože palety vyradené z obchodov s potravinami sú náchylné na znečistenie rozliatím.

Uistite sa, že je drevo v primeranom stave. Rátajte s tým, že niektoré laty sa pri demontovaní môžu poškodiť, takže vyhľadávajte predovšetkým také palety, ktorých laty nie sú ohnuté, pokrútené alebo inak zničené. Vopred skontrolujete použité klince. Klince potočené na viacerých miestach vám skomplikujú prácu, pretože sa budú ťažko odstraňovať.

Aký máte typ dreva?

Ďalším krokom k zdravým recyklovaným dreveným paletám je zistiť si, či sa jedná o fumigované drevo, plné pesticídov alebo drevo, vystavené v továrňach nadmernému napusteniu chemikálií ako je formaldehyd, odolný voči rozpadu a napadnutiu škodcov. Palety vyrobené z takéhoto typu dreva nechcete mať vo svojom dome ani v blízkosti akéhokoľvek jedla. Vydrhnite palety mydlovou vodou a nechajte ho úplne vyschnúť.

Farby verzus moridlo

Pre zachovanie drevenej štruktúry paliet sa neodporúča natieranie farbou. Vo všeobecnosti sa uprednostňujú moridlá. Moridlá sú zväčša prírodného charakteru, avšak zanechávajú nezmazateľné pigmenty. Nezabudnite pred morením drevo ošetriť, vybrúsiť, vyhladiť a zbaviť ho všetkých pilín, či prachu.

Výroba nábytku

Následne prichádza na rad najnáročnejšia časť pozostávajúca z odstraňovania klincov páčidlom a rozobratia každej latky za pomoci kladiva. Vynaložené úsilie a náročnosť práce závisí od typu danej palety. Jednotlivé latky potom môžete použiť na výrobu svojej vlastnej knižnice, paletových stien, závesných rámov na fotky atď.

Výhodou paletových nábytkov je flexibilnosť a voľnosť fantázie, ktorej sa medze nekladú. Nemusíte sa obmedzovať zbytočným rozoberaním, vyradené paletové krabice môžete nechať v celku a cielene ich umiestniť jednu na druhú… napríklad na stenu.

Paletový nábytok v exteriéri

Vyhnite sa otvoreným priestorom, nechráneným pred výkyvmi počasia. Drevo praská pri vystavení nadmerným klimatickým zmenám, preto zvážte jeho možné poškodenie a opotrebovanie. V závetrí altánku, pod strechou alebo v prítmí verandy by sa paletovému nábytku nemalo nič stať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *