Vertikálne záhrady vedia okúzliť

Vertikálne záhrady si ľudia umiestňujú do voľného priestoru, na podlahu alebo ich pripevňujú na stenu, či už v interiéry alebo exteriéry. Závisí od typu pestovanej rastliny a predovšetkým od Slnka a náveterných strán. Náveterné strany pôsobia na rastliny negatívne, keďže urýchľujú ich sušenie a preto sa im treba vyhnúť. Avšak rastliny potrebujú byť na mieste, kde dopadá dostatok slnečných lúčov, pretože nedostatok svetla oslabuje vitalitu rastlín. Rastlina tiež prichádza o farbu, takže sa ich okvetné lístky zdajú byť omnoho matnejšie. Ideálnym zasadením sa považuje osadenie na juh.

 

minigarden

Aké plusy má vertikálna záhrada?

Výhodou vertikálnych záhrad je ich všestrannosť a možnosť početného využitia. Pôsobia príjemným estetickým dojmom, vnesú do Vašej domácnosti nádych prírody a nahradia množstvo dekoračných doplnkov svojou univerzálnou malebnosťou.

Tvoria prirodzene vyzerajúce kvetinové steny, deliace priestory doma alebo na pracovisku. Umožňujú využiť potenciál Vašej predstavivosti a vytvoriť rôzne kombinácie podľa vlastného uváženia. Či už sa rozhodnete pre horizontálne alebo vertikálne osadenie, pozdĺž seba alebo v akejkoľvek výške, je to len a len na Vás.

Vertikálne záhrady nepotrebujú každodennú starostlivosť, pretože samotný systém túto prácu odvedie za Vás. Zabezpečuje pravidelné zavlažovanie a presné množstvo výživy podľa potrieb rastlinky.

 

Postavte si Vašu vlastnú vertikálnu záhradu

Existuje množstvo setov, ktoré sa dajú rôzne polohovať. Set sa skladá z nádobiek, ktoré majú na spodnej strane otvor na odtok vody. Sú teda vybavené tzv. gravitačným drenážnym systémom, čo znamená, že prebytočná voda poľahky odtečie do spodnej podložky. Vyhnete sa tak hnitiu koreňov Vašej rastlinky.

Využiť môžete odnímateľný zásobník na vodu a výživové doplnky, obsahujúce marko i mikro živiny, teda látky, ktoré podnecujú kvalitu kvetov a podporujú rast listov. K dispozícií sú aj zavlažovacie sety s nastaviteľnou manuálnou alebo automatickou vlahou. Jednotlivé trubice sú dômyselne skryté vnútri každej nádoby.

Nainštalovať si môžete prívod tekutého hnojiva a okrem toho aj filter redukujúci tlak vody. Zmenšenie tlaku vody pozitívne vplýva na rastlinky, keďže nie je utláčaná hlinou. Rastlinka tak má lepší odtok a prevzdušňovanie.

Vertikálnu záhradu pripevníte na ľubovoľné miesto pomocou skrutiek a podložiek. Tie sa zaistia guľatými spojkami k stene.

 

kvetináče na stenu do obývačky

 

Ako si zasadím kvetinku?

V prípade, že už ste kúpili kvetináče, stačí ich len rozbaliť, naplniť ich substrátom, ktorý sa používa namiesto obyčajnej hliny. Obsah substrátu má lepšie zloženie, je omnoho ľahší ako bežná hlina. Následne Vám zostáva zasadiť semená alebo rastlinky do spomínaného substrátu a kvetináč svedomito zaliať vodou. Vyhnite sa zalievaniu rastliniek cez deň práve v období najväčších teplôt, to znamená na obed. Odporúča sa rastliny polievať v skorých ranných alebo večerných hodinách, aby došlo k lepšiemu odparovaniu.

Kvetináče sú obvykle recyklovateľné a odolné voči nebezpečnému UV žiareniu, taktiež voči extrémnym teplotám. Kvetináče Minigarden sú totiž vyrobené z vysoko odolného polypropylenu.

 

vertikálna záhrada k rodinnému domu

 

Čo nám ešte vertikálna záhrada poskytuje?

Asi najcennejším prínosom je práve kontakt s prírodou a prirodzená tepelná izolácia. Tieto zelené objekty účinne tlmia zvuk zvonka, prečisťujú vzduch okolo Vás a výrazne zvyšujú vlhkosť vzduchu. Nielenže tak v lete vytvára naturálnu klimatizáciu, ale pozitívne vplýva na naše zdravie.

Navyše prebieha v kvetináčoch Vašej vertikálnej záhrady kompostovanie. Je to biologický proces pri ktorom mikroorganizmy premieňajú organické časti rigidného odpadu na materiál podobný hline. S vertikálnymi záhradami teda dochádza k akejsi symbióze s životným prostredím.

Zdroj: http://www.minivertikalnizahrada.cz/

 

mini vertikálna záhrada do kuchyne

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *