3 triky, ako na laminátovú podlahu bez šmúh

Kobercové pokrytie podlahy vo väčšine domácností už dávnejšie nahradila plávajúca podlaha.
Navodzuje pocit prirodzenosti, dodáva príbytku komfortnejší vzhľad a vďaka svojej rôznorodej povrchovej štruktúre, rôznym hrúbkam a rozmerom panelov sa stáva jasným favoritom pri zariaďovaní si domova.

Rozmýšľali ste už nad tým, ako správne udržiavať a ošetrovať tento typ podlahy? Ako sa vyhnúť nepríjemnostiam a ako zabezpečiť stály a dobre vyzerajúci vzhľad Vašej podlahy? Radi Vám poradíme v nasledujúcich bodoch.

 

Látky, ktorým sa radšej vyhnite

Dávajte si pozor na narušenie lesku, porušenie povrchovej vrstvy a taktiež na nevhodné čistiace prostriedky. Odporúčame Vám vynechať nasledujúce: lesky a vosky, aj keď to láka (pretože na povrchu Vašej podlahy vytvárajú film, znemožňujúci odstraňovanie fľakov. Okrem toho je podlaha nebezpečne klzká, čo by mohlo mať neblahé následky!), vyvarujte sa bielidlám, leštiacim prostriedkom, ktoré poškodzujú povrch Vašej podlahy a rovnako aj silným rozpúšťadlám.

Neprajné sú tzv. impregnované (vlhčené) utierky. Sú jednorázovou investíciou a obsahujú olejovité látky, spôsobujúcim ľahké lepenie sa nečistôt na podlahu.

 

Priveľa mokrého škodí

Vyvarujte sa pokladaniu mokrých vecí na Vašu podlahu. Utierky sa odporúča ešte pred utieraním podlahy poriadne vyžmýkať v horúcej vode, aby nebola príliš mokrá. S horúcou vodou máte väčšiu šancu, že Vám na podlahe nezostanú šmuhy. Po umytí navlhko nezabudnite dlážku prebehnúť ešte raz a pretrieť ju úplne dosucha!

 

Fígeľ menom ocot!

Osvedčeným fígľom je zriediť trochu octu s vodou a naniesť ju na vlhkej utierke (no nie všetok a naraz) alebo ju naniesť dlhými ťahmi v pozdĺžnom smere lamiel pomocou mopu na podlahu. Samotný ocot je príliš brúsny, preto sa odporúča ho zriediť s vodou. Zriedený ocot je veľmi účinný, pokiaľ je Vaša podlaha už niečím zašpinená alebo pokrytá nejakou nečistotou, čo spôsobilo postupné blednutie a matnejší povrch. Hneď ako je to možné, treba ocot zotrieť vlhkou handrou, namočenou v horúcej vode.

Tento zákrok Vám zaručí krajší lesk, miznutie šmúh a k tomu samotný ocot dezinfikuje prostredie, takže sa zbavíte prebytočných baktérií.

Dajte zbohom saponátu. Nie v kuchyni, ale vo vode, s ktorou plánujete vytrieť podlahu. Saponát Vám na zemi vytvorí lepkavý nános a šmúh sa (bohužiaľ) nezbavíte.

 

Čistiace prostriedky na podlahy

Na fórach, ďalších stránkach a predovšetkým medzi gazdinami sa najčastejšie objavujú práve názvy produktov ako napríklad PATTEX, Ajax, PONAL, Alex, prostriedky z firmy BONA CARE, prípravok LAMINATES na plávajúce a laminátové podlahy od Dedr atď.

Na čo však nemôžete zabudnúť

  1. Čistiaci prostriedok nikdy nestriekame na podlahu priamo
  2. Po odstránení nečistoty je nutné podlahu poriadne vytrieť mierne navlhčenou utierkou s mikrovláknami (poprípade bežnou handrou), na odstránenie zvyškov rozpúšťadla.

pripravky na podlahu

 

Detský šampón nie len na hlavičky

Zmiešajte menšie množstvo detského šampóna s vodou a v momente tvorenia bubliniek ho naneste na miesto poškodenia. Nepoužívajte klasické šampóny pre dospelých, tie nie sú zložením také jemné ako tie detské. Následne utrite šampón s vlhkou handričkou.

 

Triky, ako sa zbaviť konkrétnych nečistôt

Ako sa zbaviť stôp od gumových podrážok?

Škvrny utrite suchou handričkou. V prípade potreby, naneste na dané miesto acetón, odlakovač nechtov alebo technický benzín. No niekedy je najlepším pomocníkom ten najjednoduchší prípravok. Požičajte si z peračníka Vašeho dieťaťa gumu a uvidíte ten zázračný účinok.

Ako sa zbaviť krvavých fľakov?

Jednou možnosťou je použitie studenej vody, druhou zase aplikovanie okeny!

Ako sa zbaviť znečistenia od fixy, tušu, rúžu?

Najlepšou alternatívou je práve lieh zmiešaný s vodou v pomere 1:1. Stačí to len vyskúšať a Vaše starosti sú hneď menšie!

Ako sa zbaviť vosku, žuvačky, mastnoty?
Zmrazte ich zmrazovaním sprejom alebo si nerobte starosti zo zháňaním spreju a použite kocky ľadu v igelitovom sáčku. Je to čisto mechanická práca, ktorú vykonávame s umelým nožíkom. (Neodporúčame používať kovový, pretože je tu väčšia pravdepodobnosť poškodenia povrchu!)

Po odstránení Vašej škvrny odporúčame pretrieť dané miesto handričkou navlhčenou v horúcej vode.

Nepoškodená podlaha sa čistí ľahšie

Našim nepozorným presúvaním nábytku po byte sa na laminátovej podlahe vytvárajú ryhy alebo iné šmuhy. Pokúste sa pri premiestňovaní nadvihnúť nábytok tak, aby nezanechal škrkance (alebo nalepte ochranné podložky, v prípade stoličiek mäkké kolieska)

Piesok a štrk fungujú na Vašu podlahu ako šmirgľový papier. Zamedzte šíreniu týchto drobných objektov vo Vašej domácnosti tak, že si Vaša návšteva a rodina poriadne očistí topánky. Rohožky totiž obsahujú vlákna, ktoré zachytia nečistoty.

 

Dajte nám vedieť

Máte aj Vy nejaké tipy na lepšie zaobchádzanie s laminátovou podlahou? Radi si prečítame Vaše postrehy v komentároch pod článkom!

Comments (1)

  1. marina

    no posible!!!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *