Letná sezóna je tým ideálnym časom, ak sa rozhodnete zmeniť vzhľad vášho bytu a vymaľovať ho. Môžete totiž, bez problémov so zimou, zabezpečiť potrebné vetranie a navyše bude skvele vidieť, ako farba na stenách vyzerá.
Kompletnú prácu spravidla i s nevyhnutným upratovaním ponúkajú maliarske firmy, ale nechcú za to práve málo peňazí. Takže ak ste aspoň troška zruční a láka vás trocha adrenalínu, zvládnete si vymaľovať pokojne sami. Musíte ale počítať s nevyhnutnou prípravou pred, a so zvyčajne málo príjemným upratovaním po akcii.
Najskôr premyslite, akú farbu chcete do akej miestnosti
Výber odtieňa farby záleží na maľovanom priestore a samozrejme na farbách, ktoré sa vám páčia. Predtým veľmi obľúbenú bielu dnes oveľa viac dopĺňajú teplé pastelové farby. Každá sa pritom hodí do iného typu miestnosti a naviac existujú určité pravidlá, ako ich kombinovať. Vždy ale platí, že najviac sa v jednej miestnosti používajú farby tri a jedna z nich by mala zostať dominantná.
Teplé farby pôsobia optimisticky, miestnosť oživia a opticky rozširujú. Studené farby navodzujú pocit čistoty, sviežosti a pokoja. Veľké farebné plochy dokážu opticky priestor zmeniť. Dojem zvýšenia miestnosti zaistí kolmo pruhovaná stena, horizontálne vedené pruhy ju akoby predĺžia.
Ak máte veľký byt, môžete vyskúšať aj kontrasty tmavých farieb so svetlými. Čím je ale miestnosť menšia, tým by ste mali viac používať jemnejšie odtiene a ich kombinácie. Aké farby a do ktorých miestností sa všeobecne používajú?
- Kuchyne a jedálenské kúty – vymaľujeme najlepšie svetlými a sýtymi farbami. Majú povzbudzovať chuť do jedla a vytvárať príjemnú pohodu. Obľúbené sú mäkké odtiene žltej, oranžovej, broskyňovej alebo marhuľovej.
- Obývacia izba – tu by sme sa mali snažiť vytvoriť príjemnú klímu. Ako zmes svetla a tepla použijeme oranžovú, môžeme aj zelenú alebo levanduľovú. Nemali by ste používať ostré odtiene farieb, ktoré môžu znepokojovať.
- Spálne – tu nájdu uplatnenie matné odtiene modrej farby, ďalej sivá, béžová a iné neutrálne farby, ktoré majú upokojujúce účinky a podporujú spánok. Hodia sa sem aj niektoré odtiene hnedej, ako kávová alebo škoricová, tiež piesková, vínová, broskyňová, ale nie vo výrazných odtieňoch.
- Detská izba – sem samozrejme patria svetlé, veselé a teplejšie farby. Deti ocenia troška divočiny, takže sa nemusíte báť ani pomerne odvážnych kombinácií. Maľbu doplňte napríklad samolepkami na stenu s obľúbenými detskými motívmi. Ak ste výtvarne nadaní alebo máte niekoho takého vo svojom okolí, vyskúšajte namaľovať zvieratká alebo rozprávkové postavičky na stenu sami.
- Pracovňa – môžeme použiť matnú zelenú, upokojujúcu oči alebo krémovú, ktorá pôsobí povzbudzujúco a veselo. Sústredenie podporujú aj odtiene modrej farby.
- Kúpeľňa – hodia sa sem svetlé matné farby, zvlášť biela, ľaliová mandarínková alebo žltozelená. Neodporúčajú sa tmavé odtiene, ktoré miestnosť opticky zmenšujú.
Na krajnom bode farebnej škály spektra stojí klasická biela. Odráža najviac svetla, opticky zväčšuje a navodzuje dojem čistoty. Naopak čierna a sivá patria k neutrálnym až negatívnym farbám a používajú sa preto skôr v kombinácii s veselšími farbami.
Ako spolu farby budú ladiť si môžete vyskúšať aj na zaujímavom nástroji, zadarmo prístupnom na webe. Volá sa Paletton a nájdete ho TU.
Do každej miestnosti patrí iný druh farby
Podľa plochy stien a stropov vám v predajni spočítajú potrebné množstvo penetračného náteru a farby, ktorú vám v prípade záujmu aj namiešajú do žiadaného tónu. Nie je na škodu, požičať si dopredu u predajcu vzorkovník farieb a podľa neho sa rozhodnúť pre konkrétne z nich. Pri nákupe potom stačí uviesť vybrané kódy zo vzorkovníka a šikovné miešacie stroje vám pripravia presne taký odtieň, aký chcete.
Maliarske farby sú riediteľné vodou a dodávajú sa najčastejšie v tekutej forme. Medzi kvalitné sa radia farby disperzné, ktoré veľmi dobre kryjú, sú odolné proti oteru, ale horšie priedušné. Úplne umývateľná je potom farba latexová. Často sa používajú farby univerzálne v lesklom alebo matnom prevedení a tiež bio farby, vyrábané na báze prírodnej živice.
Poriadna príprava je základom úspechu
Nutnou súčasťou celého procesu je zakrytie nábytku a svietidiel maliarskymi fóliami, oblepenie parapetov, okenných rámov a elektrických zásuviek. Výrazne to uľahčí uvedenie miestností do pôvodného stavu. A dvojnásobne to platí v prípade, keď sa rozhodnete pôvodnú viacvrstvovú maľbu najskôr oškrabať špachtľou.
Ak to urobíte, je potom nutné skontrolovať a zarovnať nerovnosti, najlepšie špeciálnym tmelom na murivo. V špeciálnych predajniach je ich mnoho druhov. Šľahaný tmel sa predáva v plastovom tégliku, a môže sa okamžite nanášať na čistú a suchú stenu špachtľou alebo modelárskou stierkou.
Akrylátové tmely na okamžité použitie môžete po zatvrdnutí v prípade potreby brúsiť. Nanesená pasta vytvorí povrchovú vrstvu do desiatich minút.
Až máte steny ošetrené, napenetrované a suché, môžete sa smelo vrhnúť na vlastné maľovanie. Klasický maliarsky štetec dnes strieda čím ďalej obľúbenejší valček so stieracou mriežkou a teleskopickou tyčou. Jeho výhodou je jednoduché použitie, relatívne čistá práca a navyše môžete použiť rôzne typy valčekov na rôzne druhy farieb.
Okrem valčeka si kúpte ešte menšií štetec na vymaľovanie horšie prístupných miest, rohov a výklenkov, vedro na farbu, niečo na ochranu okien, podlahy a zvyšného nábytku a hurá na to!
Potrebujete teda:
- Zakrývacie fólie, lepiace a krycie pásky
- Špachtle, šľahaný tmel na nerovnosti
- Štetce, valčeky, teleskopickú tyč
- Penetračný náter
- Vedro na prípravu farby
- Natónovaná farba z obchodu
S valčekom to pôjde samo
V každom prípade odporúčame omiesť steny od prachu a silnejšie znečistené umyť vodou s trochou saponátu. Prípadné plesnivé miesta z vlhka potom možno zlikvidovať špeciálnymi tekutými dezinfekčnými prostriedkami v sprejoch. Vrstva penetračného náteru uľahčí uchytenie hlavnej maľby na stenu.
Prvý náter steny je potrebné nechať niekoľko hodín zaschnúť a potom pridať ďalšiu vrstvu. Farbu prinesenú z obchodu budete ešte riediť vodou, riaďte sa pritom podľa pokynov výrobcu na obale. Zvyčajne sa prvá vrstva robí redšia a druhá hustejšia.
S pomocou valčeka na tyči vám pôjde práca jedna radosť. Maľujte vždy najprv strop, po ňom rohy a ich spoje a nakoniec celé plochy stien. Postupujte pritom od okien k dverám, nedostupné miesta maľujte štetcom, prípadne takzvaným “zárohákom”.
Rovnomernú vrstvu farby na valčeku zaistíte jeho pravidelným prechádzaním cez stieraciu mriežku po každom namočení do farby. Dbajte na to, aby už po prvom nátere boli vyplnené všetky póry v stene a nezostávali na nej duté dierky.
Moderné metódy pre pohodlnejšiu a čistejšiu prácu
Ďalším spôsobom maľovania je použitie špeciálnej striekacej pištole a kompresora. Na trhu je ich k dispozícii viac, ale radšej nevoľte tie úplne najlacnejšie. Mohli by byť len na jedno použitie a vy budete chcieť určite maľovať aj nabudúce. Odporúčaný spôsob riedenia a konkrétny typ farby vám navrhnú v odbornej predajni.
V prípade použitia kompresora a nástreku farby platí dvojnásobne starostlivé zakrytie nábytku alebo spotrebičov. Výrazne vám to uľahčí záverečné upratovanie. Obchody ponúkajú aj maliarske sady pre čisté maľovanie, čo sú valčeky vo viacerých variantoch s odkvapkávacou miskou.
Alternatívou k valčekovým sadám sú vankúšiky zo špeciálneho savého materiálu na plastových držiakoch. Zástancovia maľovania týmto spôsobom tvrdia, že je rovnomerné, vôbec najčistejšie a narobí najmenej neporiadku. Ohýbanie k vedru potom pomôže odstrániť maliarska sada s opaskom.
A ešte niekoľko tipov, ktoré vám maľovanie uľahčia:
- Valček aj štetce pred použitím ponorte na chvíľu do vody, zmäknú a budú lepšie sať farbu.
- Viac ako štyrikrát pretieranú maľbu je lepšie oškrabať.
- Zarovnávajte steny takým tmelom, ktorý je možné premaľovať.
- Maľuje sa od stropu a smerom od okien k dverám.
- Po skončenej práci nezabudnite odmočiť použité nástroje vo vode.
Veríme, že ste v našom článku našli užitočnú radu a inšpiráciu a vaše dielo sa podarilo. Prajeme vám skvelú pohodu v byte, ktorý ste si vymaľovali vlastnými silami.