Tajomný Pérák, nové barovky zo starej pružiny

Sedenie na “obyčajných” stoličkách vám doma pripadá fádne a hľadáte originálne kúsky nábytku, ktoré by osviežili vzhľad vášho interiéru? Vyrobte si vlastné stoličky a ako ich základ použite staré oceľové pružiny alebo perá. Pustite sa do tvorby zaujímavých dizajnových kúskov industriálneho typu. Sedenie pri bare vás začne zasa baviť a vaša domácnosť získa netradičný vzhľad.

Materiál na perovacie stoličky je dvojaký, oceľ a drevo

Zloženie prvkov perovej stoličky snáď ani nemôže byť jednoduchšie. Okrúhle drevené sedadlo si nechajte vyrobiť u stolárov alebo v hobby markete. Stačí bežne dostupné drevo, napríklad smrek. Najčastejší priemer je 25 až 30 cm a hrúbka zhruba do 10 cm. Drevo ošmirgľujte, vyhlaďte hrany a natrite buď bezfarebným lakom za 4 €, alebo tónovanou farbou podľa vzhľadu vášho interiéru.

Za hlavnou a nevyhnutnou súčasťou stoličky, masívnejšou pružinou, sa vyberte najskôr na najbližšie autovrakovisko alebo do zberne šrotu. Výrazne tým ušetríte. Úplne nové súčiastky vyrába síce množstvo našich firiem, ale orientujú sa skôr na veľkoodberateľov. Pri troche šťastia nájdete pružiny zo starých áut v špeciálnych internetových bazároch s autosúčiastkami.

Pružina, ľudovo nazývaná tiež pero, je strojná súčasť, ktorá umožňuje v jednom alebo aj viacerých smeroch elastickú deformáciu. Pôsobením sily sa deformuje, ale keď sila prestane pôsobiť, vracia sa do pôvodného tvaru.

Staršiu, už “ojazdenú” ale funkčnú, pružinu očistite od prípadných hrubých nečistôt a hrdze ju zbavte drôtenou kefou. Natrite ju najskôr základnou farbou a po jej zaschnutí krycou farbou. Tieto kroky však môžete vynechať a rovno použiť špeciálnu farbu, štvortlitrovku kúpite za cca 8 €. Pre mäkšie sedenie pridajte molitanové sedadlá a pripevnite ich suchými zipsami.

Na stoličky k baru som si našiel na vrakovisku staré pružiny z nákladiaku,” priblížil svoju domácu tvorbu na internete čitateľ s prezývkou Mikeš. “Vyrábalo sa mi to fajn, na sedadlo odporúčam dať molitan a hore farebnú koženku z remeselníckych potrieb,” poradil ostatným.

Drevené kruhové sedadlo potom napevno spojte s pružinou, najlepšie s pomocou objímok a skrutiek. Podľa typu získanej pružiny upravte aj jej spodnú časť tak, aby stolička stála rovno. Spodnú časť pružiny je tiež dobré niečím obaliť, aby neodrela podlahu. A potom už len si sadnite, perujte a perujte. Výborné na relax najmä po práci, kde vás peroval šéf. Len pozor, aby ste sa neprepadli až k susedom.

Pérák mal pružiny na nohách, vy ich pripevnite k stoličke

Pri práci so železom alebo pri hojdaní si možno spomeniete na českého fiktívneho hrdinu Péráka. Ponúka sa to skoro samo. V dobe Protektorátu Čechy a Morava za druhej svetovej vojny sa v Česku objavila legenda o podivnom skákajúcom človeku, ktorý okrem iného bojoval proti nemeckým okupantom. Dostal meno Pérák, vďaka pružinám na nohách, s ktorými dokázal preskakovať aj ulice a bloky domov.

Pérák mal okrem pružín aj podivnú masku a svietiace červené oči. Videli ho vraj vo všetkých štvrtiach Prahy, ale aj na Kladensku, nad Železným Brodom, na Pardubicku a mnohých ďalších miestach. Pérákovou najmocnejšou zbraňou bolo vedomie Čechov, že existuje prvý a asi posledný český superman na ich strane, bojujúci proti Nemcom. O tomto hrdinovi vzniklo niekoľko komiksov a tesne po vojne aj film.

V zahraničí sú stoličky s pružinami pomerne drahými kúskami nábytku.

O neobyčajné kúsky nábytku, najmä z recyklovaných surovín, je vo svete veľký záujem. Stolička z masívnej automobilovej pružiny s obyčajným kovovým sedadlom, sa napríklad v USA predáva za 449 dolárov, čo je v aktuálnom prepočte približne 410 €. Prezrite si ešte aj zaujímavé video o perových stoličkách a sedení na nich:

Výrobou perovacích stoličiek z použitých pružín sa zapojíte do kampane, ktorá považuje recykláciu materiálov za skvelú vec. “Perovačky” vám výborne doplnia napríklad interiéry v rustikálnom štýle. Hodia sa do kuchýň i domácich barov, skvele vyzerajú napríklad v kombinácii s vintage lampami. Nechajte sedaciu plochu vo farbe prírodného dreva a natrite ju len slabo tónovanou lazúrou.

Môže sa Vám páčiť v našom katalógu

Stoličky na pružinách sú podľa ortopéda pre dlhšie sedenie ideálne

Barová stolička na dlhodobé sedenie veľmi nie je, ale lekári sa všeobecne sedeniu “na pružine” vôbec nebránia. S takto upnutým sedadlom vás napríklad známa stolička SpinaliS donúti vyrovnať chrbát, zasunúť hlavu a stiahnuť ramená dozadu a dole. Odľahčuje chrbtovým svalom aj chrbtici. Pri perovacom sede znížite tiež nezdravý tlak na medzistavcové platničky.

Originálne stoličky pre nevšedné sedenie nie sú jediným druhom nábytku tohto, teda perovacieho, typu. Ostatné vám predstavíme v niektorom z budúcich dielov seriálu. Zatiaľ dajte pozor, aby ste sa pri hopsaní a bláznení neodperovali z veľkého nadšenia až k vašim susedom.

Ste nadšení z perovacích stoličiek a rozhodli ste sa ich vyrobiť sami? Napíšte do komentára pod článkom, ako vám to išlo, a poraďte ostatným čitateľom najlepší postup.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *