Nechce sa vám s kopou starých novín do zberu? Vyrobte z nich nábytok a dekorácie

Ľudia sa obracajú k prírode a recyklácii starých vecí, pre ktoré hľadajú nové využitie. Príkladom je nábytok z paliet a recyklovaného dreva. Vo výrobe nábytku začali používať tiež papier. Väčšie uplatnenie síce dosiahol nábytok z kartónu, ale nájdu sa aj pokusy, ako pri výrobe zužitkovať staré noviny a časopisy. Pozrite sa, ako zo starých tlačovín tvoria nábytok profesionáli. Skúste to tiež.

Ako na to idú dizajnéri

Talianske štúdio Jens Praet využilo skartované časopisy. Dizajnéri zmiešali papierové prúžky so živicou a vylisovali pevné dosky. Z nich vyrobili stôl, lavicu, knižnicu a odkladací stolík. Z diaľky vyzerá nábytok pomerne obyčajne, pretože je sivý. Pri bližšom pohľade je povrch zaujímavejší, pretože je vidieť jednotlivé prúžky papiera. Vďaka živici má nábytok pevnosť porovnateľnú s nábytkom z dreva.

Dizajnérka Mieke Meijer zbiera staré noviny a vyrába z nich dosky, kláty a ďalší materiál na rôzne použitie. Listy novinového papiera za veľkého tlaku zlisuje dohromady a následným narezaním vytvorí dosky, ktoré sa svojou štruktúrou podobajú drevu. Vyrábajú z nich zásuvky, stojany, poličky, stoličky i rôzne drobné predmety, ako sú tienidlá alebo misky. Povrch je odolný a drsný na dotyk.

Izraelský dizajnér Tal Gur novinový papier rozdrvil na papierovú kašu a tou potiahol kovovú konštrukciu. Podobný princíp využíva aj holandská dizajnérka Debbie Wijskamp. Tá z vlhkej papierovej zmesi modeluje police, príborníky a odkladacie stolíky. Farba nábytku závisí na použitom množstve atramentu v recyklovaných novinách.

Ako vyrobíte nábytok zo starého papiera sami

Ako dekorácia najlepšie poslúžia staré noviny. Ak ich nemáte, môžete patinovať nové. Potrebujete na to:

 • Plech na pečenie
 • Noviny
 • Instantnú kávu

Stránku položte na plech a polejte uvarenou kávou. Počkajte, až sa tekutina vsiakne, povrch posypte instantnou kávou, nechajte ju trochu rozpiť, a potom noviny presuňte na suchú plochu. Zvyšok kávy odsajte papierovým obrúskom. Potom nechajte papier poriadne uschnúť.

Staré noviny využite na otapetovanie časti steny, nábytku, tienidiel lámp alebo rámov zrkadiel. Stačia vám nožnice, štetec, lepidlo na tapety a veľa novinového papiera. Namiesto lepidla na tapety môžete využiť aj lepidlo na decoupage. Nalepené noviny nakoniec prelakujte alebo prestriekajte bezfarebnou ochrannou farbou. Zoženiete ju v hobby marketoch a obchodoch s výtvarnými potrebami.

Z novinového papiera môžete vytvoriť tenké ruličky, z ktorých upletiete trebárs kôš, misku alebo rôzne dekorácie. Zoženiete ich na internete pod názvom pedigové ruličky. Nákupom ušetríte veľa času, ktorý by ste inak strávili motaním. Čo potrebujete k výrobe košíku:

 • Lepidlo na papier
 • Nožnice
 • Štipce na bielizeň
 • Papierový kartón
 • Čiernu fixku

Nechce sa vám motať ruličky a učiť sa pliesť? Nastohujte staré časopisy a noviny do potrebnej výšky a zviažte ich sťahovacou páskou alebo koženými opaskami. Tak vám vznikne taburet. Šikovným poskladaním jednotlivých stohov vytvoríte aj kreslo alebo pohovku. Pre pohodlnejšie sedenie zmäkčite povrch vankúšikmi.

Časopisy môžete zmotať do ruličiek, ktoré spojíte pomocou skrutiek. Vytvoríte tak napríklad taburet alebo odkladací stolík. Čo potrebujete na výrobu:

 • Veľké množstvo novín alebo časopisov
 • Dlhšie skrútky
 • Šidlo
 • Priehľadnú lepiacu pásku
 • Sťahovací pás alebo niečo na stiahnutie novín
 • Odlamovací nôž
 • Lepidlo
 • AKU vŕtačku

Noviny a časopisy zmotajte do ruličiek. Tie lepiacou páskou zaistite proti rozmotaniu. Chcete zamaskovať časopisy a dodať nábytku novinový vzhľad? Nachystajte si listy novinového papiera, namažte ich lepidlom a zaviňte do nich role časopisov. Odlamovacím nožom začistite konce ruličiek. Hotové ruličky spojte pomocou skrutiek a na hornú plochu pripevnite trebárs sklenenú dosku.

Páči sa vám nábytok a dekorácie z novín a časopisov? Podeľte sa s ostatnými čitateľmi v komentári o ďalšie tipy, čo z nich vyrobiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *