Taburet je všestranný pomocník. Vyrobte si ho z PET fliaš. Ako na to?

Už v starom Egypte sedeli ľudia na spletaných palmových listoch. Tieto sedátka sa postupne vyvinuli do podoby taburetov a pufov, ako ich poznáte dnes. Než sa však dostali do obývacích izieb, stáli v spálňach bohatých šľachticov a mešťanov pri toaletných stolíkoch. Bývali nízke a väčšinou luxusne zdobené s textilnou poduškou.

Slovo taburet pochádza z francúzštiny a označuje stoličku bez operadla, teda nízke sedadlo na štvorcového alebo obdĺžnikového tvaru na nôžkach. Puf býval okrúhly alebo oválny a veľký tak akurát na sedaciu časť ľudského tela.

Taburetky ktoré sa Vám môžu páčiť v našom katalógu

Ako sa taburety a podhlavníky vyvinuli?

Taburety sa dnes väčšinou používajú ako podnožka pre nohy a z pufov sa stali sedacie vankúše. Keď na ne dáte dosku, využijete ich aj ako originálny odkladací stolík.

Poslúžia pre usadenie návštevy, v predsieni k ľahšiemu obúvaniu, v pracovni či obývačke pre podloženie nôh alebo ako náhrada odkladacieho stolíka, ako cvičebná pomôcka (napríklad pre jogu alebo meditáciu), ako doplnok k sedacej súprave alebo kreslu alebo ako dodatočný úložný priestor.

V miestnosti väčšinou vytvoria farebný a tvarový akcent. Hodia sa ako do veľkých aj malých bytov. Možno ich totiž úplne alebo čiastočne schovať pod stôl. Niekedy sa dajú stohovať, alebo skrývajú úložný priestor. Špeciálne taburety idú rozložiť na lôžko poskytujúce priestor pre príležitostné prespanie návštevy.

Nenahradia plnohodnotné sedenie na stoličke alebo kresle, ale ozvláštnia interiér. Majú rôznorodé použitie a nemusia byť stále na jednom mieste, pretože ich ľahko prenesiete tam, kam práve potrebujete. Tvary majú rôzne, najčastejší je však štvorec, obdĺžnik alebo kruh. Niektoré taburety dokonca svietia.

Výber správnej taburetky je niekedy naozaj ťažký.

Pozrite sa taburetu pod poťah

Konštrukcia býva kovová alebo drevená, na výplň sa väčšinou používa PUR pena alebo latex. Vyrábajú sa aj taburety z ratanu alebo prútia. Poťah býva látkový, kožený alebo koženkový. Taburety sú jednomiestne aj dvojmiestne, majú nožičky alebo drevené klzáky. Niektoré majú kolieska pre jednoduché premiestnenie a upratovanie.

Výška taburetov býva rovnaká, ako výška stoličky, teda zhruba 45 cm. Väčšinou sú štvorcové, takže aj ostatné rozmery sú rovnaké. Nájdete ale aj nižšia sedadlá s výškou okolo 30 cm. Pri výbere záleží len na vás, aký rozmer uprednostníte.

Pri poťahu dajte pozor, aby textília mala pevnú väzbu. Poťah musí byť odolný proti oderu a ľahko čistiteľný, najlepšie s nešpinovou úpravou. Najlepší je poťah, ktorý môžete zložiť a vyprať v práčke. Keď sa vám omrzí jeho farba alebo vzor, nie je nič jednoduchšie, než ho vymeniť za nový.

Vyrobte si taburet z pneumatiky alebo PET fliaš

Taburet sa dá vyrobiť z pneumatiky a drevotrieskových dosiek alebo preglejok. Pripevnite ich pomocou vrutov. Potom ich  omotajte sisalovým lanom, ktoré prilepte pomocou tavného lepidla. Hotový taburet bude pomerne ťažký, takže ak ho chcete často premiestňovať, pripevnite k nemu kolieska. Viac než váhy by som sa ale bál gumového zápachu.

Toho sa nemusíte báť u PET fliaš. Nemajú žiadny zápach, sú ľahké, ľahko dostupné a dá sa z nich vyrobiť takmer čokoľvek. Pozrite sa na článok o výrobe bytových doplnkov z PETiek.

Na výrobu taburetu potrebujete:

  • PET fľaše
  • lepiacu pásku
  • PUR penu
  • obyčajný kartón z krabice
  • textília
  • nožnice, ihlu, niť, drôtik, kliešte

Vyrobili ste si taburet svojpomocne? Poraďte v komentári ostatným čitateľom, ako na to.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *