Máte radi doma pokoj, pohodu a jednoduchosť s eleganciou? Grécky štýl bývania je to pravé olivové

Už ste sa niekedy dostali na dovolenku do Grécka? Snáď pre každého je táto stredomorská destinácia prísľubom pokoja, pohody a super relaxácie. Ak vynecháme súčasné ekonomické problémy, ktoré štát má, je oddych na pevninskej časti Grécka aj na ostrovoch vždy čarovný. Preneste si časť spomienok na báječnú dovču k sebe domov a zariaďte si niečo z bývania v gréckom štýle.

Snažte sa o odľahčenú atmosféru, vychádzajúcu z blízkosti mora a sviežeho povetria, ale aj z typického spôsobu bývania v tradičných bielených domčekoch na pobreží. Skombinujte modrú a bielu farbu, stoličky či malý stolík na balkóne.

“Pokojné tempo v Grécku ma vždy dostane, a aj keď nemáme miesto na vilku v gréckom štýle, rada si prinesiem domov pohodu a pripomínam si teplo a slniečko, keď je vonku príšerne,” hovorí Helena Václavková z Brna. “Kúpila som si teraz trebárs peknú vyrezávanú truhlu,” dodala.

Grécky štýl bývania je jednoduchý, ale elegantný s prírodnými materiálmi

Gréci majú v obľube nábytok z dreva, pre základnú predstavu vám poslúži aj bývanie vo vintage štýle. Miestnosti zdobte jednoducho, ale elegantne. Priplaťte si za ručnú výrobu bytových doplnkov, vyzerajú veľmi pekne. Páčia sa vám rohože z prírodných nanomateriálov? Sem s nimi, nahraďte nimi klasiku v podobe kobercov. U postelí nezabudnite na nočné stolíky, napríklad i s patinou alebo starožitné.

Farebná klasika je v gréckom štýle kombinácia modrej s bielou. Pri pohľade na ne mňa osobne, rovnako ako asi rad ďalších ľudí, okamžite napadne úžasná kombinácia bielych oblakov a modrého mora. Pre optické zväčšenie a prejasnenie menšieho interiéru vymaľujte steny na bielo. Nie príliš sýto modrým stropom ho navyše zútulníte.

Pár všeobecných pravidiel pre bývanie v gréckom štýle:
• farebne kombinujte modrú a bielu
• preferujte oblé hrany pred ostrými
• využívajte vstavané police a skrine, niky
• pri zariaďovaní nábytkom buďte triezvi,
• stavte na drevo, kov a ratan,
• skvele vyzerajú pieskové a zemité odtiene

Z dovolenky na gréckych ostrovoch sa nedávno vrátil čitateľ jednej z internetových diskusií Filip z Olomouca.
“Dostalo ma jednoduché, ale vkusné a účelné vybavenie izieb, preto to skúsim aj u nás doma,” plánuje zmenu svojho bývania. “V kúpeľni si tiež nechám na bielizeň pletený kôš a pre odkladanie uterákov, osušiek a kúpeľňového textilu zreštaurujem bývalý záhradný rebrík,” opísal.

Nadchli ste sa pre grécky štýl bývania? Vyberajte si taký nábytok, ktorý bude s jasným maľovaním skvele kontrastovať. Parádny vzor – jednoducho obielené steny a dlhoročný stôl s oškretou lavicou. Vyberte najmä zemité farby, odtiene od jemných pieskových po tmavohnedé. Keď to tak popisujem, úplne vidím príjemný a vzdušný priestor, vhodný na oddych a načerpanie novej energie.

Ale pozor: Často spomínaná striedmosť gréckeho štýlu nutne neznamená sterilné vybavenie pustovne. Kúpte si obľúbené doplnky, bytový textil, netradičné svietidlá alebo zrkadlá. Všetko korunujte mohutnými rastlinami v drevených alebo hlinených nádobách, palmami či citrusovníkmi.

Pohodovú atmosféru v Grécku dopĺňa aj typická kuchyňa, založená na čerstvých surovinách. Počas dovolenky určite nevynechajte vynikajúce ryby i morské plody, skvelé tzatziki z jogurtu, uhoriek a cesnaku, alebo musaku z niekoľkých vrstiev zapečených dobrôt. Ochutnajte anízový likér ouzo, víno so živicou retzinu či Metaxu, zmes korenia, brandy a vína. V horúčave vás osvieži aj výborné frappé.
Poznáte recept na túto ideálne kávu pre horúce dni? Do šejkra (pokojne aj z plastu) dajte:

  • 2-3 lyžičky instantnej kávy, napr. Nescafé Classic
  • trochu cukru (netreba, podľa chuti)
  • pár kociek ľadu
  • cca 1 dcl studenej vody

Vytrepte do peny, nalejte do vychladeného pohára s pár kockami ľadu, podľa chuti pridajte trochu mlieka alebo smotany, ale nie je to nutné. Dolejte vodou a hotovo, môžete podávať.
Pripomeňte si atmosféru stredomorského Grécka jednou z najznámejších klasických ukážok a melódií na nasledujúcom videu:

Grécko dalo Európe v minulosti pevné základy kultúry. Odkaz krajiny v tomto smere je nadčasový, inšpiruje najmä architektúru a prelína všetky storočia a slohy. Niektorí autori pripisujú Grékom vynález stoličky. Akýmsi jej predchodcom bola typická štvornohá sedačka diphros. Gréci jedli poležiačky a stoly využívali najmä prípravy obiet pre bohov.

Jedlá sa v Grécku podávali vlažné, pretože v tamojšom podnebí to miestni majú najradšej. Starý vtip hovorí, že manželka volala manžela na obed sa slovami: “Poď jesť, než ti to jedlo oteplie!”

Viete, že striedmym spôsobom si zariaďovali svoje domácnosti bohatší ľudia už v starovekom Grécku? Jeho obyvatelia si na veľkú okázalosť príliš nepotrpeli. Napríklad skrine začali používať až v dobe rímskej. Kvalitné drevo na výrobu nábytku sa navyše vtedy dosť zle zháňalo. Aj tak starí Gréci milovali drevené ležadlá aj vyrezávané truhly na oblečenie, šperky a predmety dennej potreby.

O gréckom vnímaní času krásne rozpráva na portáli iDNES.cz režisér George Agathonikiadis. V krajine má podľa neho čas ľudskú veličinu. Keď sa v tridsiatich piatich rokoch vracal do rodného Grécka, chýbalo mu dodržiavanie predpisov a systém. “… Istota, že autobus príde včas. Ale grécky vodič sa obhajoval: ,Viezol som Sofiu a Mariku, majú osemdesiat, tak ich zaveziem až pred dom, pomôžem im vystúpiť – a tým sa zdržím.’ Mohol som mu niečo vytknúť?” opisuje v rozhovore.

Inšpirujte sa skvelými interiérmi v gréckom štýle na sieti Pinterest.

Minimalistické grécke interiéry pôsobia oveľa väčším dojmom. Postrádajú totiž veľkú veľa vecí, ktoré ste si zvykli používať. Atmosféru napríklad v spálni tak môžete vrátiť do čias, kedy sa večer čítalo pri petrolejke. Civilizovaný život v interiéri “po grécky” je skrátka jednoduchšie, než si dokážete pripustiť. Pre väčšie pohodlie si ale pre istotu kúpte praktické svietidlá.

Máte svoj domov tiež zariadený v gréckom štýle? Napíšte do komentára pod článkom, čo na ňom najviac oceňujete a poraďte ostatným čitateľom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *