Slovenské výrobky z ovčej vlny

Najnovší rozhovor nám poskytla pani Magdaléna Dobrava Dudová. Pani Dudová sa venuje technike plstenia, vďaka ktorej vytvára nádherné výrobky z ovčej vlny. V rozhovore nám prezradila, kde získava samotný materiál, ale i to, ako sa k samotnému plsteniu dostala.

1.Vaša tvorba sa zameriava najmä na výrobu plstených výtvorov z ovčej vlny. V súčasnosti sa plsteniu venuje len málokto. Ako ste sa dostali k tvorbe z ovčej vlny?
Vlna je známa už od dôb starých národov Ázie. Spracovanie vlny sa rozvíjalo hlavne v 10 až 15.storočí n.l. Plsť pozostáva zo skríženia zvieracích vlákien. S plstením ovčej vlny som sa stretla v roku 2005, vďaka mojej priateľke, ktorá pracovala vo waldorfských materských škôlkach (kde sa používajú vlnené hračky, dekoračné predmety z vlny, ktoré si učitelia sami vyrábajú). Vlna mi učarovala. Tak som si zohnala knihy o plstení z Rakúska a Čiech. Osobne sa venujem suchému plsteniu, čo znamená spájanie vlákien ovčej vlny špeciálnymi plstiacimi ihlami. Existuje ešte mokrá technika plstenia, keď sa za pomoci teplej vody, mydla a rôzneho kríženia, šúchania, váľania rúna spoja vlákna – touto technikou sa tvoria napr. klobúky, čiapky, topánky, šály, plédy, tašky, kabelky.

Matky vodoznak výrobky z ovčej plste
2.Odkiaľ získavate ovčiu vlnu? Využívate vlnu zo slovenských oviec?
Kupujem si ovčiu vlnu – farebnú z Čiech z firmy Dalin Praha (je to austrálska vlna) www.dalin-praha.cz/sliver.php, čistú bielu vlnu – dlhý vlas -od manželov z Moravy, ktorí chovajú ovce a sami si vlnu češú a napokon aj česance z ovčej vlny zo Slovenska z pradiarni z Nového Mesta nad Váhom www.pradiaren.sk. Rada by som kupoval farebnú vlnu zo Slovenska, zatiaľ som nenašla výrobcov.

 

3.Používate nejaké špeciálne úpravy vlny, ešte pred samotnou tvorbou výrobkov?
Nie, z kupovanej vlny ihneď tvorím.

Anjeli vodoznak výrobky z plste ovčia vlna
4.Kto sú vaši zákazníci? Zaznamenávate zvýšený záujem o vaše plstené výrobky v období Vianoc alebo Veľkej noci?
Väščinou priatelia, prípadne ľudia z podujatí na remeselných jarmokoch. Vlastne, dalo by sa povedať, že s ponukou svojej tvorby len začínam, takže sama hľadám ako ľuďom priblížiť a sprístupniť svoju tvorbu. Áno, okolo Vianoc je záujem ľudí väčší.

Betlehem vodoznak plstenie ovčia vlna
5.Vytvárate plstené výrobky aj na objednávku, podľa predstáv zákazníkov?
Rada tvorím na objednávku, väčšinou veci, ktorú môžu ľudia vidieť v mojej virtuálnej galérií na stránke www.dary-zivota.sk/dary-zivota/3-Tvorba-z-ovcej-vlny-galeria a som otvorená aj tvorbe nových vecí. Nedajú sa vytvoriť dve rovnaké diela. Najradšej tvorím obrazy, anjelov a devy, matky s bábätkami, betlehem. Som otvorená novým veciam. Často keď tvorím pre konkrétneho človeka, príde mi ako to mám spraviť a počas tvorby sa to vyvíja, proste tvorí.

Brezna vodoznak výrobok z plste ovčia vlna
6.Ako sa treba starať o výrobky z plste?
Keďže osobne tvorím hlavne suchou technikou plstenia (t.j. plstiacimi ihlami), treba zamedziť kontaktu s vodou a na ošetrenie sa môže použiť sušená levanduľa, prípadne prírodný levanduľový éterický olej. Pri výrobkoch, ktoré sú tvorené mokrou technikou plstenia, ako napr. tašky, šále, klobúky môžete použiť ručné pranie a prípravky vhodné na ošetrenie vlny.

Obraz Neha plstenie ovčia vlna
7.Organizujete aj nejaké kreatívne kurzy plstenia pre záujemcov, ktorí by sa radi naučili techniku plstenia?
Zatiaľ som menšie stretnutie pri plstení spravila len pre priateľky v OZ Rodinná rozprávka v Žiline. Som v tejto oblasti otvorená, možno raz zorganizujem nejaký kurz, prípadne individuálnu konzultáciu. Ukážky tvorby robím počas remeselných trhoch. Najnovšie spolu s priateľmi chystám akciu v www.krystalia.sk, predbežný termín je 20.6.2014, kde budete môcť vidieť a zakúpiť si moje diela a taktiež predvediem priamo na akcii ukážku tvorby.

Ďakujem redakcii za priestor a oslovenie.
Moju galériu a kontakt na mňa nájdete na stránke www.dary-zivota.sk.

Na záver len toľko, že aj krásou v priestore môže človek naplniť svoju dušu a som vďačná, že môžem odovzdať ľuďom a tomuto svetu krásu, ktorú cítim pri tvorbe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *