Samozavlažovanie kvetín počas dovolenky

Prípravy na dovolenku vrcholia? Niet divu, leto je ideálny čas na relaxáciu pri vode. Nezabudnite však na vaše izbové a balkónové rastliny. V lete potrebujú viac vody než inokedy.

Ak už balíte kufre a za pár hodín vyrážate, nezúfajte, na záchranu ešte nie je neskoro. Vytvorte jednoduchý zavlažovací systém pomocou PET fliaš. Ak nikam neponáhľate, je načase zoznámiť sa s efektívnejšími možnosťami automatického zavlažovania vašich krások v kvetináčoch a hrantíkoch.

Tipy ako zalievať izbové rastliny a balkónovky, keď nie ste doma

Elegantnou alternatívou k deravej plastovej fľaši je klasický zavlažovač, napríklad vo forme dizajnovej sklenenej gule s úzkym hrdlom, ktorý kvapku po kvapke dodáva vlahu vašim rastlinkám. Postup umiestnenia je totožný ako u fľaše. Do pripravenej jamky vsuniete pod dostatočným uhlom hrdlo zavlažovača naplneného vodou. U rastlín náročnejších na vodu môžete umiestniť týchto jednoduchých zavlažovačov viac. Cena jedného kusu začína na 2 Eur.

Praktickým riešením sú tiež savé knôty z ľanu, juty alebo bavlny, ktoré celé namočíte vo vode a potom jeden koniec umiestnite do zásobníka s vodou a druhý koniec umiestnite ku koreňom rastlín. Pre smädnejšie kvety opäť použite niekoľko knôtov. Pri využití zavlažovačov založených na vzlínavosti vody nie je od veci, keď si otestujete potrebný počet knôtov či baniek vopred. Cena knôtov sa rôzni, ale niekoľko metrov zaobstaráte v cene niekoľkých eur.

Nestihli ste pred odchodom pripraviť vaše kvety? Dajte im prvú pomoc, akonáhle sa vrátite domov. Napustite vaňu vlažnou vodou, vezmite kvetináče a hrantíky sa zvädnutým kvetinami a ponorte ich po okraj do vody na 20 minút. Táto “liečba šokom” ich väčšinou dokáže oživiť.

Prepracovanejším variantom sú už vyššie spomínané samozavlažovacie hrantíky s rezervoárom na vodu. Tie tiež využívajú savé knôty, ktoré zo zásobníka čerpajú potrebnú vlahu priamo do substrátu. Toto jednoduché, ale komplexné riešenie vás vyjde zhruba na 4 eurá. Vždy sa ale radšej uistite, že sú súčasťou balenia vhodné knôty a rastové nádoby majú vyriešené preliatie rezervoáru počas dažďov. To sa týka predovšetkým balkónoviek a letnených izboviek umiestnených vonku. Pre tie hľadajte hrantíky s prepadom, ktorý spoľahlivo odstráni prebytok vody.

Ak ste viac na cestách ako doma, a napriek tomu si hýčkate vzácne rastliny, oplatí sa vám profesionálny a plne automatizovaný samozavlažovací systém. Ponorné čerpadlo s hodinami rozvádza zo zásobníka potrebné množstvo vody sústavou hadičiek a prietokových rozbočiek, ktoré vám umožní regulovať množstvo vody pre každú rastlinu. Za systém bez spúšťacích hodín zaplatíte zhruba 46 Eur, systém s hodinami vás vyjde na 85 Eur.

Koľko vody potrebujú vaše rastliny?

Nie je nikto, kto by lepšie poznal vaše rastliny ako vy samotní. Viete, ako ich zalievate, a ak ste s ich rastom a kvetom spokojní, nie je potrebné hľadať “zaručené” a “zlaté” pravidlá. Navyše veľmi záleží na prostredí, v ktorom rastliny pestujete. Overeným odporúčaním však zostáva, že zálievka má byť rovnomerná. Ak to teda nie je nevyhnutné nestriedajte obdobia sucha a preliatia.

Na dovolenke síce nemáte možnosť kontrolovať, ako si stojí vaša automatická zálievka, ale mať predstavu o tom, koľko vody naliať pred odchodom do rezervoáru, rozhodne nie je na škodu. Ak si teda nie ste istí, ktorá rastlina potrebuje viac a ktorá menej vody, pozrite sa na stručný prehľad.

Ako zalievať vybrané rastliny: 
Výdatná zálievka: ibišteky, orchidey, krotónovce, mäsožravky, begónie, fuchsie, heliotrop, citrónovník, oleander
Mierna zálievka: peperonie, palmy, dracény, asparagus, cibuľoviny
Striedma zálievka: kaktusy, aloe, juky, sukulenty
Špecifická zálievka: figovníky, fikusy, brečtany

Keď už máte pripravený automatický zavlažovací systém optimalizovaný pre potreby jednotlivých kvetov, vyberte pre ne tú správnu vodu. V ideálnom prípade využite na zálievku mäkkú dažďovú vodou alebo vodu z rieky. Ak nemáte mäkkú vodu po ruke, bude vám musieť poslúžiť voda z vodovodu. Nechajte ju mierne odstáť, aby z nej vyprchal chlór. Pokiaľ máte tvrdú vodu, nedá sa nič robiť, lepšie ako nič. Dajte však pozor na orchidey, aspoň im doprajte niečo lepšie.

Nenechajte vaše izbové a balkónové rastliny trpieť v extrémnych podmienkach. Príprava zavlažovacieho systému vám nezaberie veľa času a vy sa vrátite do nádherne sviežeho domova. K dispozícii máte niekoľko lacných i profesionálnych riešení, stačí si vybrať.

Poznáte ďalšie spôsoby ako zalievať rastliny v priebehu dovolenky? Poraďte ako na to ostatným čitateľom v komentároch pod článkom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *