Máte veľa kníh? Domáca knižnica zútulní obývačku. Poslúži aj ako deliaca priečka

Klasická papierová kniha zostáva aj cez veľký rozmach elektronických čítačiek stále nepostrádateľným zdrojom informácií, ale aj príbehov, plných fantázie. Máte tiež doma stĺpy kníh, rozmiestnených po byte a premýšľate nad ich dôstojným uložením? Kúpte si do obývačky novú knižnicu. Pri šikovnom výbere podľa vášho štýlu bývania sa stane kúskom, ktorý zútulní celý interiér.

Jednoduchým spôsobom knihy uložíte do otvorených políc. Kovový profil so zasunutými doskami priskrutkujte do steny s pomocou hmoždiniek, alebo využite kovové konzoly. Výhodou políc je rýchla dostupnosť kníh, musíte sa ale zmieriť s ďaleko častejším utieraním prachu a vybrať pre vaše knihy skôr tmavšie kúty miestnosti. Knižné chrbty a obaly totiž postupne “vytiahne” slnečné svetlo.

Najjednoduchšie je uloženie kníh na police, tam ale trpia prachom

Patríte medzi náruživých čitateľov a máte doma veľa literárnych diel? Vyberte si klasickú knižnicu a rozmyslite si, či zaobstaráte drahšiu zasklenú alebo lacnejšie otvorenú. Ak máte doma malé deti, presklené skrine od podlahy k stropu radšej kvôli bezpečnosti vynechte. Nezabudnite pri všetkých policiach a knižniciach počítať s budúcou záťažou a stanovený limit nikdy neprekročte.

Najväčšie a najťažšie knihy patria logicky do spodných políc. Často používané encyklopédie, slovníky a jazykové príručky umiestnite do jednej police, zvyšok už roztrieďte podľa odboru. Ľahšie knihy dajte do horných políc, ťažšie do spodných. Malé a málokedy používané knihy uložte do najhornejších políc.

Väčšina zasklených knižníc chráni svoj obsah pred prachom len čiastočne, takže budete musieť aj tu občas siahnuť po prachovke. Lepšie sú horizontálne výklopné sklenené dvierka pre každú policu. Kompromisom sú potom knižnice s veľkými sklenenými posuvnými dverami. Vždy berte ohľad na priestorové možnosti danej miestnosti, pretože veľké knižnice od podlahy po strop opticky celý priestor zmenšujú.

Za minimum potrebné na priechod okolo knižnice berte 60 centimetrov

Teplý a prírodný materiál nestráca obľubu, preto je z použitých materiálov stálicou drevo. Pamätajte aj na ďalší priestor v obývačke. Za nevyhnutné minimum na priechod okolo knižnice považujte 60 cm a ideálnu hĺbku knižnice minimálne 30 centimetrov. Police v knižnici musia byť aspoň 1,8 cm hrubé, pri šírke knižnice nad 80 centimetrov najmenej 2,3 centimetra, alebo ich vybavte podperami. Bežný výškový rozostup medzi regálmi sa pohybuje okolo 50 cm, vyššie knihy objavíte zriedka.

Knižnicu budete zrejme dopĺňať, kúpte si ju zhruba na dvojnásobok súčasného počtu vašich kníh. Vertikálne nosné prvky nemusia byť v rovnakých rozostupoch. Je to jeden z mála spôsobov, ako knižnicu ozvláštnite. Ak sa predsa len rozhodnete a zaobstaráte ju vysokú, bude sa vám lepšie dostávať do horných poschodí z malých, niekoľkostupňových schodíkov.

Najväčší záujem je o knižnice strednej veľkosti

Veľkostne najčastejšia býva v interiéri knižnica strednej veľkosti. Poslúži vám pre určité množstvo kníh, ale navyše oživí interiér z hľadiska dizajnu. Kúpite ich v rôznych farbách, takže dobre sadnú do príslušnej miestnosti. Miniatúrnu knižnicu uplatníte len pre niekoľko svojich obľúbených zväzkov. Knižnice nájdete na trhu za 40 Eur, môžete ich mať aj za 200 Eur, ale pokojne aj unikátne kúsky na mieru trebárs za 3500 Eur.

Knižnica do obývacej izby patrí, pretože je prístupná všetkým členom rodiny. Môže fungovať aj ako deliaca priečka. Priestor rozčleníte a pridáte mu na dynamike. Stále obľúbenejšie sú knižnice v dvoch verziách, s dvierkami alebo bez nich, a tiež so zasklenou aj otvorenou časťou. Sektorový nábytok zase dokúpte časom podľa potreby, čo je u knižníc veľmi výhodné.

Moderný štýl bývania pekne doplní knižnica v tvare štvorca

Vášniví a dlhoroční čitatelia majú radi medzi svojimi literárnymi dielami poriadok. Patríte tiež medzi nich? Na samostatných poličkách roztrieďte knihy podľa žánru alebo autorov. Rôznofarebné chrbty potom výrazne ovplyvnia celkový dojem z vášho interiéru. Byt v modernom štýle vhodne doplníte knižnicou v tvare štvorca, do ktorej poličiek vystavíte aj rôzne dekorácie alebo drobné predmety.

Bez každodenného aspoň krátkeho nahliadnutia do obľúbenej knihy sa nezaobídete? Najmä v zime počas krátkych dní musíte dobre vidieť. Zaujímavým modelom je lampička na čítanie so štipcom a ohybným krčkom. Pripnite ju priamo na knihu, s krčkom manipulujte do ľubovoľnej pozície podľa potreby a miesta, ktoré potrebujete osvietiť. Lampička je vybavená LED a batériami, ktoré vydržia svietiť nepretržite niekoľko hodín.

Inšpiráciu pre výber knižnice do obývačky nájdete v galérii na sieti Pinterest.

Či už si zaobstaráte knižnicu alebo necháte svojich papierových najlepších priateľov na policiach, potrebujete k čítaniu príjemné posedenie. Neradi čítate v ľahu? Kúpte si pekné a pohodlné kreslo, postavte ich najlepšie pri okne a doplňte svietidlom na stojančeku. Ani za súmraku či večer sa tak nebudete musieť odtrhnúť od napínavých kapitol a vychutnáte si pohodu a čaro, ktoré na listovanie a čítanie patrí.

Patríte k milovníkom kníh a našli ste miesto pre ich najvhodnejšie uloženie? Napíšte do komentára pod článkom, či ste vybrali knižnicu alebo policu a pomôžte tak s výberom ďalším čitateľom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *