Vínu je najlepšie vo vínnej pivnici so stálymi podmienkami. Čo ale robiť v prípade, keď pivničku nemáte? Ak máte miesto a peniaze, nechajte si vybudovať domácu “pivnicu” z jednej miestnosti alebo jej časti. Odborná firma do nej nainštaluje všetko potrebné, aby sa tu udržiavala stála teplota a vlhkosť. Od zvyšku miestnosti ju oddelí sklenenou stenou, čo zaujme každú návštevu.
Otvoríte si jednu alebo dve fľaše týždenne a nemáte potrebu zbierať archívne vína? Potom vám stačí domáca vinotéka alebo stojan. V stojane usporiadate jednu alebo viac fliaš, a to do jednotlivých radov alebo stĺpcov.
Dizajn stojana závisí na tom, či bude neustále na očiach, alebo schovaný niekde v skrini. Stojany sa dajú rozdeliť na interiérové, teda dekoračné, a skladovacie. Kúpite ich vo všetkých obchodoch, ktoré majú niečo spoločné s vínom, a v internetových e-shopoch.
Ako skladovať víno
Väčšina moderných vín je určená na okamžitú spotrebu. Lacné a biele vína vypite do troch mesiacov, ľahké červené a o niečo drahšie biele (napríklad Chardonnay) do šiestich mesiacov. Ostatné lacné červené vína do jedného roka. Piť ich síce môžete aj za dlhšiu dobu, ale ich charakter chuti už môže byť iný.
Pre uchovanie vína po akokoľvek dlhú dobu potrebujete vlhko a chlad. Najlepšia je teda pivnica. Vínam nevyhovujú extrémne teploty a ich striedanie. Neskladujte ich teda v garáži, vedľa kotla ústredného kúrenia alebo na vrchnej strane chladničky.
Keď nemáte pivnicu, využite studený tmavý príborník. Nemali by ste v ňom mať ale silne aromatické veci, ako napríklad čistiace prostriedky. Fľaše musia ležať vodorovne. Tak udržíte zátku vlhkú a do fľaše neprenikne vzduch, ktorý víno ničí.
Stojan, alebo vinotéka?
Stojany na víno sa vyrábajú zo skla, kovu, dreva i plastu. Výrobcovia a dizajnéri vymýšľajú stále nové tvary. Poslúžia tam, kde nemôžete mať vinotéku alebo pivnicu. Nevýhodou je, že víno nemôže byť v stojane večne. Máloktorému totiž svedčí izbová teplota. Aj keď je víno dobre uzavreté, rýchlo sa skazí.
Dlhodobo skladujte víno v pivnici alebo domácej vinotéke. V tej navolíte teplotu, akú potrebujete. Každé víno by malo mať na fľaši napísanú teplotu konzumácie i skladovania. Víno z obchodov do ceny zhruba 8 Eur vám ale jeden alebo dva týždne v obývačke bez problému vydrží bez väčšej škody.
Vinotéka sa postará o reguláciu teploty, vlhkosti i kvality vzduchu. Navyše je víno chránené pred UV žiarením, ktoré ho znehodnocuje. Lepšie vinotéky majú dve oddelené teplotné zóny. Cirkuláciu vzduchu zaistia ventilátory, nepríjemných pachov ho zase zbaví filter s aktívnym uhlím.
Vďaka skleneným dvierkam a vnútornému osvetleniu budete mať prehľad o uskladnených fľašiach, bez toho aby ste narušili vnútorné prostredie. Niektoré vinotéky majú funkciu pre rýchle vychladenie vína či sektu (väčšinou sa nazýva supercool). Niektoré modely majú zvláštne oddelenie pre sekt alebo humidor na cigary.
Servírujte víno pri správnej teplote
Víno nenalievajte priamo zo stojana. Každé má svoju teplotu servírovania. Šumivé šampanské a sekty podávajte vychladené na teplotu okolo 7 °C, biele a ružové vína pri teplote okolo 9 – 11 °C, ľahšie červené vína pri 10 – 12 °C a tie ťažšie zvládnu aj 15 °C. Buďto si kúpte digitálny teplomer na fľašu, ktorý stojí približne 7 Eur, alebo odhadnite čas chladenia v chladničke.
Na plné biele (trebárs Chardonnay) stačí podľa výkonu chladničky 45 minút až hodina, na perlivé suché vína, aromatické vína (napríklad Rizling), sladké a šumivé vína až jeden a pol hodiny a mierne schladenie prospeje aj ľahším červeným (napríklad Pinot Noir alebo Beaujolais). Plnšie červené vína nemajú byť príliš teplé, preto ich nedávajte na slnko či k radiátoru. Ak necháte víno v chladničke dlhšie ako niekoľko hodín, zničíte jemnejšie chute.
Ako skladujete doma fľaše s vínom? Prezraďte ostatným čitateľom v komentári, či ich máte vystavené alebo schované pred svetlom aj návštevami.