Rýchla návšteva? Upracte v pohode do pol hodinky

Možno poznáte z vlastnej skúsenosti nasledujúcu situáciu. Doma ste sa rozhodli relaxovať, uvarili ste si kávu alebo čaj a sadli k obľúbenej knihe alebo dlho odkladanému časopisu. Zrazu telefón a hlási sa do polhodinky nečakaná návšteva či už známych alebo príbuzných. V byte je relatívna poriadok, ale napriek tomu sa vám zdá, že by bolo treba aspoň trochu upratať. Čo teraz?

Nepanikárte a stanovte si rozumný postup “zhora nadol”

S urýchleným upratovaním začnite zhora a od vecí v dosahu očí. Stiahnite horné plochy nábytku, police a nižšie uložené veci. Výborným pomocníkom na prach je utierka z mikrovlákna alebo mierne vlhká handrička. Nezabudnite ani na zákerné pavučiny, ktoré môžu zostať v rohoch. Na záver potom stiahnite podlahu. Iný postup nie je príliš efektívny a je to vlastne zbytočná práca.

Pokúste sa vyvolať dobrý dojem z vášho bytu už v predsieni. Nezabudnite na topánky, zarovnajte ich a prípadne upracte do botníka. Podlahu na vlhko zotrite a nezabudnite na to predovšetkým pri snehových prehánkach, aby návšteva nevybehla zo suchých topánok rovno do mláky na zemi. Prichystajte si tiež pár igelitových vriec, kam pohotovo vyhoďte všetko nepotrebné, na čo cestou bytom prídete.

Utrite od viditeľného prachu obrazovky a monitory, potom rovné plochy nábytku.

Nedávno ste byt vygruntovali k Vianociam, takže nebude potrebné nejako mohutne upratovať. Dajte si ale pozor na miesta, ktoré sú hneď na očiach. Od viditeľného prachu utrite obrazovky a monitory, handru potom obráťte a venujte sa rovným plochám nábytku. Skontrolujte tiež izbové rastliny a zbavte ich listov, ktoré oschli a uvädli. Zlikvidujte aj prípadne už suché rezané kvety z vázy na stole.

Návšteva sa spravidla nevyhne kúpeľni a toalete. Špinavú bielizeň teda naložte do koša alebo látkových valcov, poskladajte uteráky na kúrenie, dajte dokopy rozhádzanú kozmetiku aj kefky na zuby. Nezabudnite naleštiť zrkadlo a tiež vodovodné batérie. Toaletu zbavte voľne pohodených časopisov, nalejte do nej bieliaci prípravok a do vzduchu nastriekajte dezodoranty.

Do spálne ani detskej izby nemusíte návštevu púšťať

Aj keď do niektorých miestností návšteva nezavíta, usteľte a po byte zozbierajte pohádzané zvršky. Upratovanie detskej izby je spravidla behom krátkej doby nemožné, ale zozbierajte aspoň pohádzané zvršky a hračky. Sušíte bielizeň? Poskladajte ju do koša, dajte mimo zorného poľa a so žehlením počkajte. Tiež upracte zo zeme tašku, z operadiel svetre a uložte rozčítané knihy, noviny a časopisy.

Konferenčný stôl v obývačke upracte a naleštite, prípadne prekryte pekným dekoratívnym obrusom a kvetinou. Vysávačom rýchlo presajte koberec i miesta okolo sedačky. Dlažbu stačí len zmiesť, vytieranie nechajte na inokedy. Nevenovali ste sa počas sviatkov upratovaniu? Namočte handru a zlikvidujte lepivé škvrny, kvapky a šmuhy, ktoré u vás prípadne zostali po vianočnom hodovaní.

Pozrite sa, ako vyzerá inšpirácia pre rýchle upratovanie domácnosti pri náhlej návšteve.

Frekventované priestory pod stolom a okolo kuchynskej linky zbavte všetkých odrobiniek, rovnako tak aj stôl a samotnú linku. Akýkoľvek riad patrí do umývačky, prípadne ho umyte, utrite a upracte. Na pracovnej doske nenechávajte nič zbytočné, čo ide schovať, zatvorte za dvierka skriniek. Ponechajte si voľný priestor pre prichystanie kávy, občerstvenia a nápojov.

V kuchyni vám s rýchlym upratovaním pomôže univerzálny bojovník, ocot

Naozaj univerzálny upratovací bojovník je ocot. Rýchlo s ním zlikvidujete vodný kameň z varných kanvíc a vyčistíte s ním aj upchatý odpad. Nasypte do výlevky sódu so soľou a zalejte octom. Búrlivá rekcia prepláchne všetky nečistoty, ktoré potom zalejeme prúdom horúcej vody. Vodou s octom tiež spoľahlivo dostanete po pár minútach pripáleniny z mikrovlnky.

Rýchle upratovanie je aj starostlivé upratovanie, v tomto prípade by sa ale dalo povedať, že nič sa nemá ani pred návštevami preháňať.

Rýchle upratovanie je aj starostlivé upratovanie, v tomto prípade by sa ale dalo povedať, že nič sa nemá ani pred návštevami preháňať.

Upratovanie, a to aj rýchle, je často dobrodružné objavovanie dávno zabudnutých vecí, ktoré ste už predtým oželeli. Podľa klasikov je však najrozumnejšie mať doma “malý prehľadný neporiadok”. Najlepšiu prevenciu pred upratovacími stresmi ale získate obstaraním dostatočného množstva úložných priestorov, komôd alebo policových regálov.


Absolvovali ste doma tiež bleskové polhodinové upratovanie pred nečakanou návštevou? Popíšte nám v komentári pod článkom, ako sa vám to podarilo a aké boli ohlasy na vašu akciu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *