Ručne tkané výrobky od šikovných ručičiek

Tkané koberce sú veľmi pekné a príjemné doplnky domácností. Chôdza po nich je príjemná a zútulňujú naše príbytky. Nielen o tkaných kobercoch sme sa porozprávali s pani Mgr. Máriou Nagyovou z www.tkanie.szm.com. V príjemnom rozhovore sa dozviete, kde pani Mária čerpá inšpiráciu, ale aj to, že sa pomocou tkania dajú vytvori bezpečné babyšatky, ktoré sú medzi mamičkami veľmi obľúbené.

 Zelený tkaný  koberec

1. Ručnému tkaniu na krosnách sa v minulosti venovali aj naši predkovia. Ako ste sa dostali k tejto dnes už netradičnej tvorbe?

Moje deti boli v tábore, kde sa medzi ostatnými zamestnaniami zoznamovali aj s tkaním na krosnách. Zapáčilo sa mi to, a poprosila som vedúcich tábora, či bi mi to ukázali. Keďže medzi nimi bola aj moja najmladšia sestra, ukázala mi, ako sa tká, kde sú krosná a išla na svoju robotu. No na ten pocit, keď som si sadla za krosná nikdy nezabudnem. Akoby som došla domov…Človek si sadne akoby do „domčeka“ okolo seba má plno krásnych farieb, materiálu, každý kúsok čaká na svoj osud, pred vami je poriadok, nite pekne usporiadane a nože sa začať tvorenie. Láska na prvý pohľad. A od tej doby tkám.

 Tkaný vankúš

2. Aké materiály používate pri tvorbe vašich výrobkov?

V prvom rade bavlnené, na handričkové koberce aj staré tričká, pucvolu, na jemnejšie veci bavlnené nite, ale aj hodvábne. Čím je materiál jemnejší, tým je výsledok krajší. Oplatí sa viacej času pracovať na jednom výrobku, ak sa to na konci ukáže.

 

3. Aké pomôcky a nástroje by si mali čitatelia zabezpečiť, ak by sa chceli naučiť vytvárať tkané výrobky?

Ak by človek chcel tkať, tak si treba zabezpečiť krosná, člnok, materiál, ale v prvom rade by som odporučila kurz tkania. Ja som sa veľa vecí bola nútená naučiť sama, poučiť sa z vlastných chýb. Bola to krásna cesta a ešte stále je. Ale ak sa chce niekto dopracovať k peknému výsledku rýchlejšie, oplatí sa ísť na kurz. Ja robím v malej Dunajskej Strede už piaty, záujemcov je vždy dosť. Je to krásna práca, ukľudňujúca, hlavne, keď máte pod odborným dozorom aj hmatateľný a pekný výsledok.

 Tkané červené koberce

4. Veľmi obľúbenými doplnkami v domácnostiach sú tkané koberce. Sú príjemne mäkké a hrejivé. Ako sa treba starať o tento typ kobercov v prípade, že ich nedopatrením znečistíme?

Všetky ručne tkané veci, aj koberce, môžete kľudne prať v automatickej práčke. Pri sušení ich treba riadne roztrepať, tašky a koberce sušiť voľne položené. Koberce odporúčam aj počas sušenia poriadne roztrepať 2-3 krát, potom budú ako nové. Vydržia roky bez problémov.

 

5. Ponúkate vybraný typ výrobkov alebo výslednú podobu tkaných kobercov a tašiek,šálov a prestieraní prispôsobujete aj predstavám zákazníkov?

Ponúkané výrobky sú iba na inšpiráciu. Vždy sa rada prispôsobím predstavám zákazníka, je to spoločná kreatívna činnosť. Zákazník si niečo predstaví, dohodneme sa, čo by sa dalo aj technicky zvládnuť, ja to potom čo v najkratšej dobe a najkrajšie zrealizujem

 oranžová tkaná dámska kabelka

6. Pri prezeraní vzorov vašich ručne tkaných prestieraní sa nejednému tkáčovi – začiatočníkovi zatočí hlava. Ako zvládate vypracovanie náročných vzorov prestierania? Používate nejaké špeciálne predlohy?

Špeciálne predlohy existujú vo forme vzorkovníkov aj na internete, len to treba vedieť čítať. Povolaním som učiteľka matematiky a informatiky a ručné tkanie je vlastne kreatívna matematika, vytváranie vzorov je primitívne programovanie. 🙂

Modro biely tkaný koberec

7. Venujete sa aj výrobe nádherných ručne tkaných tašiek. Pre koho sú určené? Sú vhodné aj na nosenie ťažších predmetov?

Tašky sú určené pre každého, komu sa zapáčia. Určite sú vhodné aj na nosenie väčších nákupov, lebo sú prekvapivo objemné, niektoré sú aj pre pánov, napríklad na notebooky. Ak sa niekomu zapáči, je jeho. Ak tkám pre konkrétnu osobu, snažím sa použiť jeho farby, prispôsobiť výsledok jeho osobnosti.

 Tkaný behúň

8. V súčasnosti je veľmi módne, ale dodajme, že i praktické nosenie bábätiek v babyšatkách. Akú nosnosť majú babyšatky, ktoré vyrábate? Používate nejakú špeciálnu techniku na zabezpečenie pevnosti babyšatky?

Babyšatky robím veľmi rada. Je to taká činnosť, pri ktorej sa musí človek celú dobu usmievať. Používam také farby, ktoré pripomínajú zákazníkovi alebo zákazníkovi a mne malého človiečika. Vzor je tiež špeciálny. Aj na internete som videla, že šatky sú tkané tzv. plátnovou väzbou. Je to vlastne menej časovo náročné, výsledok je trošku meravý, ale použiteľný bez problémov. Ja ale používam keprovú väzbu, ktorá lepšie“objíma“ bábätko, lebo sa prispôsobuje krivkám, je hustejšia, dostatočne pevná. Šatku tkám z nite, ktorá je tenučká, ale akoby viackrát točená, tým je pevnejšia. Keďže je niť tenká, plátno je veľmi husté ale aj tenké, pevné, prispôsobujúce sa. Treba vyskúšať, porovnať.

 

Na záver by sme sa chceli pani Mgr. Márii Nagyovej poďakovať za príjemný rozhovor. Ak máte akékoľvek postrehy alebo návrhy, môžete nám ich písať do komentárov pod článkom.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *