Začneme u fundamentu celej stavby a tým je základ. Pochopiteľne postupne priberieme steny, stropy, podlahy a ostatné konštrukcie, s ktorými sa stretnete u vášho bytu, či domu. Podľa miery opotrebenia, vád a nedostatkov, sa nám po dôkladnej analýze dostane odpovede na skoro shakespearovskú repliku otázky v nadpise.
Keď dvaja robia to isté, jeden bude fušer
Ak je výsledným rezultátom demolácia potom nechajte pracovať búraciu hrušku a vy si sadnite niekam bokom, pretože sa bude trochu prášiť. Avšak nemaľujte čerta na stenu, hovoríme o krajnej variante riešenia. Pochopiteľne je dobré pomenovať všetky neduhy stavby, stanoviť časový harmonogram “liečenia” a v neposlednom rade konzultovať s odborníkmi, prípadne im tieto práce aj zveriť.
Ak hovoríme o chate alebo chalupe a máme čas aj prípadné znalosti, potom môžeme pokojne veľkú časť týchto prác zvládnuť sami. Šikovné ruky sú niekedy lepšie ako nejaký blázon vo firemnom overale, ktorý viac pokazí, než opraví.
Naša doba so sebou bohužiaľ nesie veľa “garážovníkov”, ktorí poškvrňujú povedomie o “zlatých slovenských ručičkách”, takže ak vznikne potreba odbornej práce, potom chcite naozaj kvalitu a profesionálov. Nebojte sa opýtať na referencie, nechajte si odporučiť niekoho priateľmi. Ten, kto vám vaše hniezdočko znehodnotí svojim neodborným zásahom, si síce tiež bude hovoriť profesionál, ale nie je to len vecou toho, že robí svoju prácu za odplatu. Tá práca totiž musí byť perfektná. Žiadnu inú neberme.
Rovnako tak môžete časť prác urobiť na dome alebo vo vašom byte. Len pozor na potrebné doklady, ktoré v prípade králikárne alebo steny u stodoly nebudete asi riešiť. Väčšinou vaše počínanie bude potreba podložiť projektovou dokumentáciou, stavebným povolením alebo ohlásením a ďalšími procesnými náležitosťami. Tento servis vám poskytne každá seriózna projekčná či realizačná firma. Na vás budú financie, nápady, kontrola a následná radosť, ak sa dielo podarí.
Naša doba so sebou bohužiaľ nesie veľa “garážovníkov”, ktorí poškvrňujú povedomie o “zlatých slovenských ručičkách” Chcite skutočnú kvalitu a profesionálov, nebojte sa opýtať na referencie, nechajte si remeselníkov odporučiť.
Hmyz, huby, plesne a ďalší spolubývajúci, ale hlavne VLHKO
Ak sa prejdete po vašej nehnuteľnosti, spolu s inšpektorom nehnuteľností, stavbárom, architektom a zistíte, že nič nezistíte, zvolajte “HOSANA”. Len vám neporadím, čo zvoláte, ak nájdete vlhké steny, opadanú omietku, nejakú drevokaznú hubu na konštrukciách z dreva. Nie, že by som nevedel čo zvolať, ale vzal som si do hlavy, že na tejto platforme sa bude hovoriť slušne.
U bytu v nadzemných podlažiach nehľadajte vlhkosť, aj keď kapiláry omietky sú schopné vodu vytiahnuť až do niekoľkých metrov nad terén. Tu sa zameriame na prípadné nedostatky strán nulovej alebo strávenej izolácie, ako zvislé, tak aj vodorovné. Dôsledná analýza vám väčšinou odkryje dôvody týchto nedostatkov a v reakcii na ňu môžete zvážiť jedno alebo viac riešení.
Pri veciach, ktoré prevyšujú vaše možnosti, vyhľadajte určite odbornú pomoc vrátane pohľadu statika. Vlhkosť môže byť aj taká, že na prvý pohľad nepostrehnete jej prejavy. Je to napríklad u muriva v pivniciach, ale aj inde. Existujú vlhkomery, ktoré spoľahlivo po priložení ich čeľustí alebo bodcov určia vlhkosť v danom mieste.
Zažil som majiteľa budúcej pivničné kaviarne, ktorý sa dušoval, že: “Tu? Tu je, pane, absolútne sucho.” Opak bol pravdou, vlhkosť v murive tam bola maximálna. Nie vždy je na vine absencia izolácie, ale u starších stavieb je nová izolácia takmer vždy potrebná. Rovnako by tento problém vystrčil rožky skôr alebo neskôr.
Videl som vnútorné steny prevádzkových miestností s mapami vlhkosti. Prítomný stavbár odporučil novú zvislú a vodorovnú izoláciu. Domnieval sa, že táto je rokmi strávená. To však bolo len pol pravdy. Pri pohľade zvonka sme zistili, že z opačnej strany je farská záhrada a zarastený terén je postupnými navážkami hliny asi v polovici výšky inkriminovanej steny.
Dážď, vlhkosť, tienistá strana a terén vysoko nad koncom sa na pôvodnej zvislej izolácii podpísali dosť zreteľne. Pre bratov v kléru to síce bolo krásne miestečko na rozjímanie, ale za múrom nechcený bazén … to sa veľmi nepodarilo.
Ako bojovať s objavenou vlhkosťou a zvíťaziť sa dozviete v ďalšom diele seriálu Očami architekta. Ak máte na autora nejaké otázky, napíšte mu do komentárov!