Petúnie – starostlivosť a pestovanie.

S príchodom teplých letných mesiacov sa môžeme zamerať aj na pestovanie letničiek. Azda jedna z najobľúbenejších letničiek je petúnia. Zakúpiť ju môžeme v rôznych farebných variáciách a typoch. Ak sa rozhodnete svoj balkón, altánok alebo terasu skrášliť petúnkami, nezabúdajte, že budú potrebovať dostatočnú a pravidelnú zálievku.

 

Charakteristika
Petúnia je jednoročná rastlina, takže si ju nebudete môcť ponechať do budúcej sezónny. Avšak môžete si odložiť jej semienka, ktoré tvorí po odkvitnutí. Keďže počas celej sezónny – od jari až do jesene neustále kvitne, môžeme k pravidelnej zálievke aj pridať hnojivo.

 

Starostlivosť
Petúnie obľubujú najmä slnečné stanoviská, vďaka čomu sa na rastline tvoria nové púčiky. Jej stonky bývajú pomerne krehké, a preto je vhodné vyvarovať sa umiestneniu rastlinky do prievanu alebo do mieste kde prefukuje vietor.

 

dvojfarebné petúnie

 

Môžete si vyberať z bielych, žltých, fialových, oranžových, červených, purpurových, ružových odrôd. Taktiež si môžete vybrať medzi klasickými petúniami alebo medzi visiacimi odrodami. Taktiež si môžete vyberať z viacfarebných odrôd. Viacfarebné odrody sú dostať v rozmanitých variáciách. Niektoré majú okraje lemované inou farbou iné zase zdobia pravidelné striedané farebné pásiky. Ďalšou možnosťou je zakúpiť si petúnku, ktorej farba od stredu smerom k okrajom postupne slabne. Pri sadení vlastných alebo zakúpených sadeníc je najvhodnejšie rastlinky zasadiť do črepníkov na petúnie alebo balkónové rastlinky. Pri starostlivosti je veľmi dôležité každodenné odstraňovanie odkvitnutých kvetov. Ťahavé petúnie pri dobrej starostlivosti dosahujú dĺžku až 80 cm.

  petunie

Odborníci varujú pred nadmernou zálievkou. Ak by sme po výdatných dažďoch nevyliali nadbytočnú vodu hrozí, že koreňová sústava zhnije a rastlinka zahynie. Znakom príliš mokrej pôdy je žltnutie spodných listov petúnie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *