Orchidea, kvitnúca stálica našich okien

Orchidea patrí posledných desať rokov medzi veľmi rozšírené izbové rastliny. Je veľmi obľúbeným doplnkom v domácnostiach, hoteloch, ale i v kanceláriách. Pri správnej starostlivosti sa nám odvďačuje pravidelným kvitnutím počas celého roka.

 

ružová orchidea

 

Dôležitým aspektom, na ktorý je potrebné sa zamerať je pravidelné zalievanie. Je potrebné ustrážiť množstvo zálievky a najmä spôsobom zalievania. Ak máte prístup k dažďovej vode, tá je pre zálievku ako stvorená. Niektorí pestovatelia zalievajú rastlinu priamo do črepníka a nadbytočnú vodu vylievajú. Taktiež môžeme celý koreňový systém rastliny ponoriť do vody a nechať odstáť. Rastlina si tak načerpá dostatočné množstvo vody.

Zdravá orchidea je charakteristická sýtymi farbami kvetov, pravidelne tvorí nové puky a jej listú sú tmavo zelené a pevné. Pre orchideu je taktiež vhodné zabezpečiť vzdušný substrát. Na to treba pamätať pri presádzaní. V záhradkárstvách sú dostupné substráty, ktoré obsahujú zľahčujúce častice. Pri pestovaní je vhodné používať priesvitné nádoby a spomínaný odľahčení substrát. Presádzame iba rastliny, ktoré nekvitnú. Najvhodnejším časom na presádzanie je jar.

 

orchidea

 

Pravidelné zalievanie maximálne raz za týždeň môžeme dopĺňať aj prihnojovaním. Orchidey sa nám odvďačia pravidelným hojným kvitnutím. V záhradkárstvách sú dostupné a j tekuté hnojivá určené na orchidey. Kvitnutie urýchlime aj vtedy, ak po odkvitnutí kvetu rastlinku zastrihneme nad tretím očkom na stonke.

Najvhodnejšie je umiestniť črepník s rastlinou na východnú stranu bytu alebo domu. Západná strana je taktiež vyhovujúca, ale v lete pri vysokých horúčavách je potrebné ju dočasne zo západnej parapety premiestniť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *