Vyberáme pracovnú dosku do kuchyne

Ak sa radi venujete vareniu a príprave jedál je dôležité zamerať sa na výber pracovnej dosky. Okrem spotrebičov bude práve pracovná doska najvyužívanejším elementom vo vašej kuchyni.

Ideálna pracovná doska do kuchyne by nemala spĺňať len estetické kritériá. Mala by najmä byť dlhodobo odolná voči nárazom, tlaku a teplu. Taktiež by mala mať schopnosť udržať ťažké predmety. Na trhu sú dostať či už sériové dosky, ktoré bývajú súčasťou kuchynskej zostavy, ale existuje aj možnosť dať si dosku zhotoviť na mieru. Drahšie dosky sú vyrábané z dreveného masívu alebo zo žuly.

Laminátové dosky

Dostupnejšie laminátové dosky sú odolné a ľahké na údržbu. I keď sú laminátové dosky odolné, mali by ste používať na krájanie dosku, aby ste predišli poškriabaniu pracovnej dosky. Nevýhoda laminátovej pracovnej dosky je, že neznesie zvýšené teplo. Ak by sme na ňu umiestnili horúce hrnce mohla by sa veľmi poškodiť. Na tento typ dosky je taktiež nevhodné používať agresívne čistiace prostriedky. Najvhodnejšia na údržbu je obyčajný saponát a vlažná voda. Pri údržbe laminátových dosiek je vhodné používať mäkkú handričku a následne ju vyutierať do sucha.

  kuchyna

Drevené pracovné dosky

Drevené pracovné dosky sú síce drahšie, ale odolnejšie. Majú jedinečný vzhľad a pri správnom ošetrovní vydrží naozaj dlho. Prí príprave jedál je možné krájať priamo na nej. Takisto na ňu môžete bez problémov umiestniť domáce spotrebiče, ktoré vyvíjajú teplo ako napríklad toastovač, kanvica a podobne. Bez obáv na ňu môžete po dovarení odložiť horúce hrnce a čajníky. Podobne ako pri laminátovej doske je vhodné pri údržbe dosky vyhýbať sa agresívny čistiacim prostriedkom. Pri drevených pracovných doskách je vhodné ju pravidelne ošetrovať ochrannými olejmi na drevo.

  kuchyna

Kamenné pracovné dosky

Kamenné pracovné dosky sú jedny z najdrahších pracovných dosiek, avšak vysoká cena v sebe zahŕňa vysokú kvalitu. Najvhodnejšie materiály sú žula a kremeň. Žulové pracovné dosky sú tvrdé, odolné a veľmi ľahké na údržbu. Majú hladký povrch a v ich spórach sa neusádzajú baktérie. Majú veľmi dlhú životnosť a sú prakticky nezničiteľné.

Medzi novinky, ktoré zavítali v poslednej dobe domácností sú pracovné dosky z nerezu alebo zo skla. Sklenenú pracovnú dosku môžete zakúpiť aj netradičných farebných prevedeniach. Sú odolné a vyznačujú sa vysokým leskom. Sú ľahké na údržbu. Zatiaľ čo farebná sklenená pracovná doska môže váš priestor v kuchyni oživiť, nerezová pôsobí dosť chladne. Okrem spomínaných typov pracovných dosiek je možné zakúpiť aj dosky z umelého kameňa a keramiky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *