O včelích produktoch a mede z farmy MEDAR

V rozhovore s pánom Jozefom Voľanským, zo včelej farmy MEDAR, sme sa dozvedeli užitočné informácie o výrobe medu, o chutiach zákazníkov a najmä o pozitívnych účinkoch konzumácie medu a včelích produktov. Predstavil nám aj špeciálny med – Jedľovú medovicu.

 

1. Na úvod by ste mohli našich čitateľom priblížiť, čím všetkým sa vaša rodinná včelia farma MEDAR zaoberá.

Kvetový medNaša včelia farma sa zameriava hlavne na chov včiel a samozrejme následnou produkciou medu a včelieho peľu. O včelí peľ je v súčasnosti rastúci záujem. Snažíme sa med a peľ neprodukovať a predávať ako surovinu pre ďalších spracovateľov. Našim cieľom je produkovať vysoko kvalitný konečný produkt, ktorý dokáže uspokojiť nielen bežných, ale aj tých najnáročnejších zákazníkov na Slovensku a v zahraničí. Zameriavame sa výlučne priamo na zákazníkov, ktorým ponúkame naše výrobky priamo z našej predajne alebo prostredníctvom eshopu. Menšiu časť predávame aj prostredníctvom iných predajní, ktoré naše výrobky od nás odoberajú. Veľa času venujeme aj účasti na rôznych svetových a medzinárodných výstavách, kde sa snažíme propagovať a prezentovať naše výrobky. Za posledných desať rokov sa nám podarilo získať najviac rôznych svetových a medzinárodných úspechov a ocenení. Naša farma sa tak dostala medzi najoceňovanejšie farmy sveta.

 

2. Čo Vás motivovalo k založeniu včelej farmy? Zohrali rolu aj životné udalosti?

Včeláriť som začal asi v roku 2001, keď som si kúpil prvé včelstvo, aby som mal med pre svoju rodinu. Postupne k tomu jednému úľu pribúdali ďalšie. Venoval som sa aj výkupu exportu a výkupu medu zo Slovenska. Pracovné príležitosti sú v našom regióne obmedzené, a tak to pomaly prešlo do profesionálneho včelárenia. V súčasnosti táto farma zamestnáva štyroch ľudí na plný úväzok.

 

3. Ako dlho sa venujete chovu včiel a vyrábaniu včelích produktov?

Začal som v roku 2001, takže je to trinásty rok. Nie je to veľa, sú včelári, ktorý včelária aj 70 rokov.

 

4. Aké výrobky z včelích produktov okrem medu vyrábate?

Naším hlavným zameraním je med, ale v poslednej dobe sa vo väčšej miere chceme zameriavať aj na produkciu peľu a propolisu. Vyrábame aj medovinu, ale nie na predaj, len pre vlastnú potrebu.

Medar kočovné vozy

foto: www.medar.sk

 

5. Čím je charakteristický med – Jedľová medovica, ktorý vyrábate?

Tento med je uznaný svetovou včelárskou organizáciou APIMONDIA za najkvalitnejší medovicový  med na svete na obdobie 2009-2011. Na svojom konte má viaceré  svetové uznania kvality. Vyznačuje sa  najmä svojou lahodnou chuťou, nádhernou tmavou farbou a vôňou. Obsahuje veľmi veľké množstvo minerálov a stopových prvkov. Je to med, ktorý  nepochádza z nektáru kvetov ako ostatné medy. Vytvárajú  ho včielky zo sladkej šťavy, ktorú produkujú vošky. Náš región má vytvorené mimoriadne priaznivé mikroklimatické podmienky na to, aby sa tu producenti tejto medovice dokázali rozmnožiť vo veľkom množstve.  Následne  sa tieto vošky živia nabodávaním vetvičiek jedlí a saním ich šťavy. Ich metabolizmus nedokáže spracovať niektoré zložky tejto šťavy, a tak ju vylučuje vo forme sladkých kvapiek, ktoré včielky znášajú do úľa a vyrábajú z nich  tento med. Pokiaľ je tento med vo veľmi čistom stave, nepomiešaný s inými druhmi medu, tak neobsahuje peľové zrná a je vhodný pre ľudí s alergiou na  peľ. SAV- Ústav zoológie dokázal, že jeho antibakteriálna aktivita je oveľa vyššia, ako pri najkvalitnejšom medicínskom mede Manuka a je medicínske účely vhodnejší. Snažíme sa takýto čistý med produkovať a ponúkať  zákazníkom na predaj. Jedľová medovica sa nedá vyprodukovať každý rok. Závisí to od klimatických podmienok, ako sú priaznivo naklonené voške, ktorá túto  medovicu produkuje a ako sa dokáže vo veľkom množstve rozmnožiť.  Náš med konzumujú aj ľudia, ktorým  peľové  prímesi v iných medoch spôsobujú alergiu. Pri našom mede väčšina takéto problémy nemá. Pod označením Jedľová medovica predávame len med, ktorý spĺňa náročné  požiadavky na takéto označenie – chuť, farbu , elektrovodivosť, obsah vody.

Predajňa medar

foto: www.medar.sk

 

6. Majú zákazníci nejaký obľúbený druh medu?

Podľa toho kde. V našej predajni sa najviac predáva kvetový med, potom nasleduje medovicový a lesný. Ten kvetový sa predáva najviac, hlavne kvôli cene, lebo sa používa denne. No na internetovom obchode ide najviac na odbyt medovicový med. Je to spôsobené aj lokálnou ponukou medu. V oblastiach, kde je málo medovicových medoch si ľudia objednávajú práve tento, aby ho ochutnali a porovnali s inými medmi. V našej oblasti je týchto medov dostatok, a tak  si med kupujú rôzne a podľa druhov je to vyrovnané.

Zber medovice včielkami

foto: www.medar.sk
7. V akej oblasti sa využíva včelí peľ, ktorý ponúkate?

Včelí peľ je 100% čistý prírodný produkt. Ide o zmes peľov rôznych druhov rastlín, vďaka čomu je jeho zloženie veľmi bohaté na veľké množstvo vitamínov a minerálov. Vitamíny a minerály majú rôzne priaznivé účinky na zdravie človeka. Peľ obsahuje viac výživných látok na jednu kalóriu ako akákoľvek iná potravina, preto je označovaný ako najkomplexnejšia potravina 21. storočia. V ľudovom liečiteľstve sa pre svoje veľmi pozitívne účinky od nepamäti využíval a aj do dnes sa využíva na liečbu rôznych ochorení a problémov ako napríklad :

– pri chudokrvnosti z nedostatku železa,
– ako podporný prostriedok imunitného a nervového systému,
– pri chronickom zápale prostaty, po operáciách prostaty,
– pri zápche, žalúdočných problémoch, ochoreniach čriev,
– rehabilitačný prostriedok po operáciách a chorobách,
– pri poruchách telesného a psychického vývoja,
– pri poruchách spánku a depresiách vďaka bohatému obsahu zinku a vitamínu B6,
– pri zvýšenej fyzickej a psychickej námahe,
– pri chorobách pečene – po žltačke, pri cirhóze,
– pri srdcovo cievnych ochoreniach,
– spomaľuje procesy starnutia,
– pri nechutenstve a úbytku hmotnosti,
– pri ochoreniach kože, kĺbov, očí, – môže chrániť pred sennou nádchou, ktorá zapríčiňuje astmu.

 

Medovica uložená v pláste

foto: www.medar.sk

 

8. Ako je to so záujmom o med u vašich zákazníkov? Zaznamenali ste za roky podnikania
zvyšujúci sa alebo klesajúci trend?

Záujem o náš med každým rokom narastá. Čim sme dlhšie na trhu, tak tým dlhšie pozorujeme aj stúpajúci záujem o med. Do veľkej miery je to spôsobené aj tým, že medu a včelárstvu sa venuje aj v médiách viacej priestoru a propagácie. Svoj veľký podiel zohralo aj to, že sa veľmi často zúčastňujeme na rôznych svetových a medzinárodných výstavách a súťažiach. Kde naše výrobky získavajú už pravidelne popredné miesta. Získavanie ocenení spôsobuje aj väčšiu dôveru zákazníkov v naše produkty, a tým rastie aj ich predaj. Na Slovensku sa celkovo zvýšila spotreba medu. Pred niekoľkými rokmi to bolo okolo 0,2 kg na obyvateľa a v súčasnosti sa spotreba pohybuje okolo 1 kg na obyvateľa za rok.

 

9. Aký rozdiel je medzi vašim domácim medom a medom, ktorý je dostupný vo veľkých
obchodných predajniach?

Náš med je v 100% prírodnom stave, bez akýchkoľvek úprav a prídavkov. Je to med, ktorý sa konzumuje už od nepamäti. Nepoužívame žiadne súčasne spôsoby spracovania, ktoré sa používajú pri spracovaní vo veľkých spoločnostiach. Naše medy nie sú ani homogenizované. Preto sa veľmi často stáva, že každý mesiac alebo i týždeň má náš med inú chuť podľa toho, z ktorého úľa a stanovištia včiel med pochádza. Firmy ktoré chcú dodávať med do reťazcov sú veľmi tlačené obchodnými podmienkami na cenu, dodacími podmienkami. Taktiež sú tlačené aj prianím zákazníkov, ktorí chcú mať med vždy tekutý. Toto všetko spôsobuje, že med sa musí upravovať, aby tieto požiadavky dokázal splniť. A hlavne náš med je pôvodom z našich oblastí, v ktorých ľudia žijú a sú aj zvyknutí na peľové zloženie v mede, ktoré je pre nich prirodzené. Zatiaľ čo med v obchodných reťazcoch je v drvivej väčšine dovozový.

 

Na záver by sme sa chceli pánovi Jozefovi Voľanskému poďakovať za poskytnutie pútavého rozhovoru. Viacej fotografií si môžete prezrieť vo fotogalérii pod článkom. Ak máte akékoľvek postrehy, môžete ich písať do komentárov pod článkom.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *