Rovnako ako na zvukovú izoláciu, treba v dome myslieť na izoláciu tepelnú. Ak sú stropy v poriadku, môžete hovoriť o šťastí. Ak nie, je potrebné zvážiť, aký zásah a za aké peniaze bude potrebné vykonať. Príroda alebo syntetika?
Opäť máte možnosť tieto izolácie riešiť z materiálov prírodných alebo umelých. O niektorých ste sa dočítali už v minulom diele tejto série. Na trhu je dostatočné množstvo izolácií na základe extrudovaného polystyrénu a polypropylénu, dosiek z prírodných materiálov, rôznych nástrekových hmôt, sypké izolácie, ktoré sa fúkajú na stropné konštrukcie, do medzier v stropoch aj stenách.
Je dobré vyberať zdroje z miestne dostupných lokalít a nezaťažovať životné prostredie ich prepravou na veľké vzdialenosti. Preto napríklad v oblastiach horských a podhorských hojne využívajú drevnú hmotu, kameň, bridlicu a v neposlednom rade tiež izoláciu z ovčej vlny, slamy alebo kukuričných klasov.
Pasívny dom vyrobený z dreveného skeletu a slamených balíkov dnes už nie je žiadnou výnimkou. Rovnako tak možno zaizolovať dom na prírodnej báze tak, že ho celý (alebo časť) zapustíte do terénu svahu. Väčšinou je taká stavba riešená ako pootvorený prstenec okolo vnútorného átria, ktoré presvetľuje miestnosti a umožňuje prístup do obydlia.
Pri dobrom riešení osvetlenia, izolácie proti vode, hospodárenia so slnečnou energiou, rekuperačnej jednotke a tepelnom čerpadle je možné vytvoriť pasívnu stavbu so skvelou energetickou bilanciou a zaujímavým až mystickým poňatím bývania.
Choroby podláh a stropov a ich príčiny
Z výšin stropu sa ale zase vráťme späť na podlahu. Všetko totiž súvisí so všetkým a problémy starých domov väčšinou majú svoj pôvod úplne dole.
Časť závad na vašich podlahách zrejme bude súčasťou nedostatočnej izolácie proti vlhkosti (čítali ste v jednom z predchádzajúcich článkov o základoch). Vlhkosť v stene môže vznikať neodizolovanou rastenou zeminou z opačnej strany steny, zlým vyškárovaním chodníka či plochy za stenou, absenciou sokla proti odstrekujúcej dažďovej vode aj nedostatočnou tepelnou izoláciou steny (tepelný most spôsobuje kondenzáciu vnútornej vlhkosti na studenej ploche).
Rovnako tak môže byť na vine zlé riešenie okenných parapetov (zatekanie pod a za oplechovaním parapetu), zlá izolácia obvodu okien pri ich osadzovaní, zlým riešením oplechovania ríms a výstupkov, chybným, deravým, upchatým alebo zle dimenzovaným odkvapom.
Pokiaľ pri rekonštrukcii objavíte známky vlhkých stien alebo stropov, je dôkladná odborná analýza s variantmi riešenia nezbytná.
Kondenzáciu spraví dodatočná izolácia, rekuperácia vnútorného vzduchu alebo vetranie. Časť menovaných nedostatkov možno odstrániť svojpomocne. Ale pozor! Nedôsledná práca vaša alebo remeselníka sa vám vráti ako bumerang. Nepristupujte preto na riešenie typu zapenenia expanznou penou, zamazania chybného riešenia trvale pružným tmelom alebo silikónom.
Diery v podlahe, plesne na stropoch
Ďalší z možných problémov môže byť zle nalepená dlažba, nerovnosti podláh, trhliny v podlahe, vyšliapané násypy u drevených podláh, plesne alebo drevokazné huby. Väčšinou je potrebné nedostatky napraviť bohužiaľ “invazívnou” metódou; dlažbu odstrániť, podklad vyrovnať, betóny obnoviť, menšie nerovnosti vyrovnať samonivelačnou stierkovou hmotou, násypy väčšinou zlikvidovať a obnoviť vrátane podvalov, na ktorej je pripevnená podlaha.
Plesne a drevokazné huby sú jednoznačne práca pre odborníka, drevomorka nie je nič pre zasmiatie a väčšina drevených konštrukcií takto zasiahnutých končí na ohnisku. Trhliny v podlahe, ak sú vlasové a nemenné, možno vyspraviť stierkou. Trhliny väčšie a tie, ktoré vykazujú zmeny, môžu byť indikáciou vážnejších závad a taktiež zasluhujú pozornosť odborníka.
Aké vás postretli problémy pri rekonštrukcii domu a ako ste ich vyriešili? Napíšte nám o tom!