Kvety v byte podľa orientácie okna na svetovú stranu

Zdá sa vám, že vašim izbovým rastlinám venujete maximálnu mieru starostlivosti, a napriek tomu neprospievajú? Príčinou môže byť aj ich umiestnenie. Samozrejme, pre izbové rastliny je dôležitý pravidelný prísun vlahy, živín a slnečného svetla, ale aj umiestnenie. Čoraz častejšie už pri kúpe novej rastlinky býva na priloženom štítku uvedené, aké svetelné podmienky jej vyhovujú a akú svetovú stranu obľubuje najviac. V nasledujúcom článku vymenujeme pár najčastejšie pestovaných rastlín a ich najvhodnejšie umiestnenie v byte podľa svetovej strany.

hoya-pestovanie-rastlin-podla-svetovych-stran

V každom prípade väčšina rastlín svetlo potrebuje. Ak majú nedostatok svetla, zbytočne sa vyťahujú a sú bledé. A naopak, rastlinky, ktoré sú dlhodobo vystavované príliš silnému slnku sú spálené, tuhšie a nižšie.

 

Na južnú stranu môžeme umiestňovať také rastlinky, ktoré potrebujú veľmi veľa slnečného svetla. Na tejto svetovej strane býva dopad slnečného svetla najintenzívnejší. Na tejto strane môžeme pestovať odolné kaktusy, mandarínku a podobne.

pestovanie-podla-svetovych-stran

Severná strana poskytuje útočisko pre rastliny, ktoré obľubujú menej slnečného svetla. Na túto stranu môžeme umiestiť odrodu brečtana – Fatshedera lizei. Severná strana je ideálna aj pre Asparagus falcatus a pre Aglaonema costatum.

 

Pre okná umiestnené na západnú stranu je charakteristické, že pre rastliny poskytujú dostatok svetla a zároveň, sa na nich rastliny nespália. Na tejto strane môžeme pestovať aglaonému, chamédoreu úhľadnú, krotónovec strakatý, klíviu červenú a mnohé iné.

 

Na východnej strane pestujeme izbové rastliny, ktoré obľubujú intenzívne ranné slnečné svetlo. Veľmi vhodné je umiestniť na tento typ okna orchidey, ktoré sa vám odvďačia peknými kvetmi. Na tejto strane môžeme pestovať aj fikus, begónie, guzmániu, hoju mäsovú a mnohé iné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *