Kam s lôžkom v mini byte? Zasuňte ho do pódia

Zostala vám na detskú izbu len malá miestnôstka a neviete si rady s jej zariadením, pretože máte pocit, že sa sem nemôže všetko vojsť? Ak máte v byte vysoké stropy, tak vybudujte spacie poschodie. Myslite však na bezpečie dieťaťa a nainštalujte k nemu poriadne zábrany a zábradlie. Pod poschodie môžete umiestniť napríklad šatníkovú skriňu, priestor na hranie alebo písací stôl so stoličkou.

Spacie poschodie bohužiaľ máva svoje “muchy”. Schody či schodíky občas vadia v malom priestore, pri strope býva suchší vzduch a len ťažko tu vymeníte posteľnú bielizeň. A čo potom, keď dieťa ochorie? To potom musíte neustále šplhať hore a dole, tu s horúcim čajom, tu s liekom a niekedy napríklad s teplomerom.

Prečo vybudovať pódium so zabudovanou posteľou?

Pódium šetrí miesto v malom byte rovnako ako vstavané poschodie, netrpí však toľkými neduhmi. Veľkú výhodu má v tom, že ho môžete použiť aj v miestnostiach s trochu nižším stropom, než je potrebné pre poschodie. Počítajte však s tým, že pódium bude mať zhruba 45 cm na výšku a pre pohodlné používanie by ste sa na ňom mali postaviť, takže ho nestavajte v bytoch s nízkymi stropmi.

Vysoké stropy

Výšku pódia nenavrhujte podľa výšky dieťaťa, pretože bude rok od roku vyššia. Len čo dieťa pódium “prerastie”, začne sa búchať hlavou o strop a nebude ho môcť pohodlne využívať. U pódia vyššieho ako 30 cm vybudujte aspoň jeden schodík pre pohodlnejší prístup.

Pódium so vstavanou posteľou často navrhujú dizajnéri pri zariaďovaní malometrážnych bytov. Môže na ňom stáť pohovka, ale pokojne aj celá kuchyňa.

Do pódia zabudujte posteľ, prípadne aj úložné priestory. Posteľou doň dokonca schováte aj viac. Posteľ bude počas dňa schovaná a nebude zbytočne zaberať cenný priestor. Večer ho sprístupníte buď odklopením veka, alebo vysunutím spod pódia. Ak je schovaná pod vekom, potom priestor na ňom využijete k detským hrám. Ak je posteľ výsuvná, môžete na pódium umiestniť detský stôl, stoličku aj skrinku a vytvoriť tak pracovný kútik.

Ako postaviť vstavané pódium

Pri stavbe pódia počítajte s tým, že v miestach, kam sa posteľ vysúva, musí zostať voľný priestor. Šikovný domáci majster zvládne pódium vyrobiť sám, ale môžete sa obrátiť aj na overenú stolársku firmu. Za vstavané pódium zaplatíte zhruba 390 Eur a viac, záleží na jeho veľkosti a použitých materiáloch. Výsuvnú posteľ môžete spolu s úložnými priestormi zabudovať aj do šikminy v podkroví. Využijete tak priestor, ktorý väčšinou zostáva prázdny.

Aby bolo pódium aj lôžko dostatočné pevné, použite pri stavbe kombináciu oceľovej konštrukcie a dreveného roštu. Na výrobu môžete použiť aj silnejšie drevené hranolky. Nosnú konštrukciu nakoniec oplášťujte. Pri rozhodovaní o materiáloch je dôležité poznať veľkosť alebo šírku celej konštrukcie. Prírodné materiály (napríklad drevo alebo koža) dodávajú celku príjemnejší vzhľad. Pre vlastný plášť môžete použiť aj drevotriesku alebo lamino, nedosahujú však takej pevnosti ako drevo.

Na podlahu pódia použite MDF dosky v sile 25 mm, drevotriesky, OSB či preglejky. Na ne potom položte ľubovoľnú podlahu, tak aby korešpondovala so zvyškom miestnosti. Môžete použiť napríklad koberec alebo “plávačku” (pod ňu nezabudnite dať podkladovú fóliu mirelon). Hrany ošetrite plastovými alebo hliníkovými profilmi. Výška lôžka by mala byť aspoň 30 cm. Nižšie už sa príliš víri prach a býva tu chladnejší vzduch.

Ako si zabezpečiť kvalitný a zdravý spánok

Keď dodržíte štandardnú veľkosť postele, tak do nej môžete umiestniť akýkoľvek bežne vyrábaný matrac. Ten uložte na vzdušný rošt. Jeho spodná časť musí byť nadvihnutá nad podlahu, aby bola dobre vetraná. Vytvoríte tak priaznivé klíma pre zdravý spánok a regeneráciu organizmu. Zle vetraný matrac sa môže stať hotovou liahňou roztočov a nočnou morou alergikov.

Aj cez svoju praktickosť majú pódia jednu veľkú nevýhodu: ľahko sa do ich útrob dostane prach.

Kvôli upratovaniu a vysávaniu prachu by ste mali mať ľahký prístup pod pódium. Výsuvnú posteľ opatrite kolieskami, pri posteli s vekom použite výklopný rošt a prednú stranu pódia. Použite kolieska s brzdou, aby ste mohli lôžko zaistiť v ľubovoľnej polohe. Lôžkoviny často vetrajte a u výsuvnej postele myslite aj na kvalitnú podlahu. Voľte odolný materiál, trebárs vinyl, ktorý je praktický aj na údržbu. Lacnejšiu laminátovú podlahu môžete pri častom vysúvaní a zasúvaní postele poškodiť.

Máte doma pódium so zabudovanou posteľou? Poraďte ostatným čitateľom v komentári pod článkom, na čo si majú dávať pozor pri jeho stavbe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *