Blížiaca sa jar a stále sa predlžujúce dni prinášajú spravidla každému dobrú náladu. Niekomu ale aj starosti s veľkým upratovaním domácnosti. Tiež vidíte v slnečnom svite všade vrstvy prachu a špinavé okná? Upratovanie nebýva vyhľadávanou činnosťou, ale keď sa nezdržujete drobnosťami, zvládnete ho bez stresu a zbytočnej námahy. Poradíme vám, ako vyčistiť napríklad ťažko prístupné radiátory.
Vekovo staršie býva liatinové kúrenie rebrového typu. Podľa odborníkov vydrží pri občasnom natretí proti korózii aj niekoľko desiatok rokov. Kvôli členitému a nerovnému povrchu vykurovacích telies to však pri upratovaní nie je práve jednoduché. Vezmite si najskôr vysávač a vo výbave nájdite niektorý z nadstavcov, najlepšie zakrivený. Prach zo všetkých medzier a zákutí radiátora potom starostlivo povysávajte.
Potrebujete: vysávač, nadstavec, saponát, handru, kefu, štetku na riad, vodu, kus kartónu.
Ak používate klasický vysávač, pripravte sa na častú výmenu vrecúšok aj filtrov. Usadený prach býva mastný a veľmi rýchlo všetko zalepí. Napeňte si obyčajný saponát vo vedre s vodou a namočte do neho dostatočne dlhú handru. Potom ju musíte pretiahnuť medzi všetkými rebrami aj po ich vnútornej ploche klasickým “sem-tam” spôsobom. Handru často preplachujte a vodu s jarou v prípade potreby vymeňte.
Výborným nástrojom na umývanie radiátorov je obyčajná kuchynská štetka na čistenie fliaš. Môžete si ju podľa potreby ohnúť a vôbec s ňou ľahko manipulovať. Má jedinú nevýhodu, pri práci dosť kvapká okolo, na podlahu, koberec aj stenu. Pomôžte si s odstrihnutým kusom umelohmotnej fólie pod kúrením a kusom kartónu za radiátorom.
Nečistoty na radiátore odstránite tiež sprejom na čistenie kuchynskej rúry
Zaujímavým tipom je sprej na čistenie kuchynskej rúry. Nastriekajte ho na kúrenie, kam to pôjde, a potom nechajte asi pol hodinky pôsobiť. Štetkou na riad potom radiátory vypulírujte. Aj tu najskôr ale čo najviac prach povysávajte. V hobby marketoch zoženiete aj špeciálny valček na čistenie radiátorov. Stojí do 6 eur a má prateľný návlek z mikrovlákna, ktoré pritiahne a zachytí všetky nečistoty.
Existujú ešte aj ploché alebo doskové radiátory, s vykurovacím telesom vo forme vlnovca. Sú viac-menej neprístupné pre handru aj ruku, preto vyskúšajte jednu vychytávku. Najskôr odsajte všetko, čo môžete, obyčajným vysávaním. Potom pripojte na výfuk vysávača druhú hadicu a skombinujte vyfukovanie prachu zdola a jeho súčasné odsávanie zhora. Rovnako postupujte aj pri podlahovom kúrení s prieduchmi.
Vyčistiť neprístupné radiátory môžete dobre aj maliarskym štetcom “zárožákom”.
Poznáte pojem “zárožák”? Je to špeciálny maliarsky štetec, s ktorým môžete radiátory nielen natierať, ale aj čistiť. V obchodoch s farbami a lakmi stojí kus s rôznou šírkou zhruba do 4 eur. V diskusiách na internete si o umývaní radiátorov vymieňa informácie mnoho ľudí. Čitateľ s prezývkou Maturette napríklad píše: “Pod radiátor dávam plech z rúry, aby mi voda a špina nenatiekla na podlahu. Potom všetko umyjem pieskom na riad, potom jarovou vodou a nakoniec oplachujte vodou.”
Keď už je takmer po vykurovacej sezóne, spomeňte si na čistenie radiátorov nielen pri veľkom upratovaní. Aspoň ich utrite vždy pred prvým zakúrením, inak dostanete do vzduchu všetok prach, ktorý sa nazbieral medzi rebrami radiátora už od jari. Čisté vykurovacie teleso tiež znamená zlepšený prenos tepla a cirkuláciu teplého vzduchu, čo vám súhrnne znižuje náklad na kúrenie.
Nenechajte doma zbytočne sadať prach, dajte pozor na prievan
Netrápte sa už dopredu jarným upratovaním, ktoré na vás čaká. Ako sme si ukázali, existujú prostriedky na uľahčenie práce aj šetrenie času. Zdá sa vám, že je prach po pár dňoch späť? Väčšina nečistôt sa do miestnosti dostane pri prudkom vetraní. Dávajte preto pozor na prievan a otvárajte okno zásadne jedno po druhom. Podlahu radšej vždy vytrite, aby sa prach po vašom byte zbytočne nevíril.
Čistíte pravidelne pri upratovaní radiátory a ich rebrá od prachu a pavučín? Napíšte do komentára pod článkom, ako si zjednodušíte prácu a poraďte ostatným čitateľom.