Dovoľte mi, aby som vám predstavil Karola. Je to mladý človek, ktorý zdanlivo začína deň ako kopa ďalších ľudí. Prečo zdanlivo? Pozrime sa na jeho ráno bližšie. V sedem tridsať mu zazvoní budík ako každý deň.
Vstane, ide do kúpeľne, osprchuje sa, vyčistí zuby, oblečie sa a ide do kuchyne. Tu si uvarí kávu, k nej si dá šišky, ktoré mu na raňajky kúpila jeho milá, a so zvyškom kávy sa presunie do vedľajšej izby. Usadne k stolu a zrazu nie je doma, ale v práci. Ako je to možné?
Karol (rovnako ako kopa ďalších ľudí) totiž pracuje z pohodlia domova. Pre niektorých je to len nedosiahnuteľný sen a želanie, pre čím ďalej viac ľudí je však práca z domu formou home office alebo na voľnej nohe realitou všedného dňa. Ak aj vy máte to šťastie a môžete pracovať z domu, zariaďte si domácu pracovňu tak, aby vám išla práca dobre od ruky a nič vás od nej nerušilo. Ako na to? S tým vám poradíme.
Zariadenie pracovne závisí na type práce
Najprv si rozmyslite, akú prácu budete vykonávať. Programátor bude potrebovať iné vybavenie, ako účtovník. A účtovník zase potrebuje iný nábytok, ako spisovateľ na voľnej nohe. V každom prípade budete potrebovať kvalitný stôl a stoličku a odkladacie priestory vo forme poličiek, zásuviek, alebo kontajnerov.
Ak potrebujete pre prácu telefón, tlačiareň, kopírku alebo skener, nezabudnite si urobiť miesto aj na ne. Keď pracujete s množstvom dokumentov, kúpte si na ne policovú skriňu, do ktorej sa zmestia šanóny alebo organizačné boxy. Vyhnete sa tak bezradnému prehrabávaniu v neprehľadných hromadách papierov pohádzaných všade možne.
Kam s domácou pracovňou?
Najlepšie je samozrejme umiestnenie v samostatnej miestnosti, ale takú možnosť má len málokto. Ak je váš byt v staršom dome a má malú izbu pre slúžku, tak umiestnite pracovňu práve sem. Aj takých bytov však nie je veľa. Kam teda s pracovňou?
V každom prípade sa vyhnite miestnostiam bez okien a tmavým kútom. Pre prácu je potreba čerstvý vzduch a veľa svetla. Tiež sa vyhnite spálni, pretože v blízkosti pohodlnej postele by ste toho veľa neurobili. Navyše by ste v spálni mali elektrosmog z počítača a všetkej elektroniky.
Keď nemáte k dispozícii samostatnú izbu, umiestnite pracovňu do obývacej izby, a to čo najbližšie k oknu. Nikdy neseďte chrbtom k dverám a čelom k stene. Ak už musíte pozerať do steny, zaveste si na ňu pekný obraz alebo na ňu nalepte farebnú tapetu so vzorom, ktorý vás nebude rušiť od práce. Ako dobrý nápad sa mi javí aj pretvorenie nepoužívaného balkóna na útulnú minipracovnu.
Ako zariadiť pracovňu v samostatnej miestnosti
Pri umiestnení pracovne do samostatnej miestnosti máte v zariaďovaní voľnú ruku. Zariaďte si ju v akomkoľvek štýle. Pre výmaľbu miestnosti voľte tlmené farby vo svojom obľúbenom odtieni, odporúčam však skôr svetlejšie odtiene. Ak trváte na tmavých, oživte ich svetlými doplnkami. Farba do pracovne môže byť teplá i studená, optimálne je žltá, zelená, oranžová, zemitá, hnedá alebo napríklad béžová.
Vyhnite sa spálni, pretože v blízkosti postele toho veľa neurobíte. Navyše by ste tam mali elektrosmog z počítača a elektroniky.
Pri zariaďovaní myslite na to, že pracovňa má podporovať chuť do práce a podporovať myslenie, takže nemá byť fádna, ale zároveň nesmie rušiť od práce. Ak budete mať dosť miesta, kúpte si aj pohodlné kreslo, v ktorom si vychutnáte kávičku počas pauzy potrebnej pre regeneráciu mozgových buniek. Hlavne to však s regenerovaním neprežeňte, nech ostane čas na prácu.
Pracovňa v obývačke
Ak budete zariaďovať pracovňu v obývačke, položte si otázku: “Potrebujem psychologicky aj farebne oddeliť pracovný priestor od odpočinkového, alebo chcem, aby zapadol do existujúceho vybavenia izby?” Vďaka materiálom, z ktorých sa nábytok vyrába, je možné oboje. V oboch prípadoch je lepšie, keď pracovný priestor opticky oddelíte od odpočinkového paravánom alebo policovou stenou. Pozor však na to, aby ste sa nepripravili o prirodzené svetlo.
Spríjemnite si prácu bytovými doplnkami
Aby vám šla práca lepšie od ruky, Zútulnite si pracovňu decentnými doplnkami. Podľa učenia feng shui je ideálnym doplnkom fontánka alebo akvárium. Tiež je dobré mať blízko nejakú tú živú kvetinu. Pohľadom na ňu príjemne oddýchnete svojim očiam unaveným od večnej žiare monitora.
Nezabudnite ani na kvalitné osvetlenie. Základom je prirodzené svetlo. Pri jeho nedostatku si prisvieťte centrálnym svetlom a lampičkou na stole. Vhodná môže byť aj stojaca lampa. Pri umelom osvetlení však myslite na to, že svetlo sa má blížiť k dennému, teda viac dobiela. Žlté žiarovky totiž navodzujú pocit večera a relaxácie, a tlmia tak vašu aktivitu a chuť do práce.
Ani v tej najlepšie vybavenej domácej pracovni na svete neodvediete kvalitnú prácu, pokiaľ z nej urobíte odkladisko nepotrebných vecí a budete v nej mať neporiadok. Pohádzané papiere totiž môžu odvádzať pozornosť od práce. Tiež je dobré zostaviť si dobrý pracovný harmonogram, aby ste presne vedeli, kedy je čas na prácu a kedy na odpočinok.
Pri práci nezabudnite na pravidelné prestávky pre odpočinutie očí. Odporúča sa zhruba čo pol hodiny zadívať sa aspon na pol minúty do diaľky, z okna, alebo do zelene. Základom dobre odvedenej práce v pohodlí domova je teda nielen dobre vybavená pracovňa, ale aj sebadisciplína a poriadok.