Ako sa zbaviť plesne ktorá napadla drevené časti konštrukcie domu

Ďalšie a ďalšie úskalia opráv staršieho domu odhaľuje vo svojej sérii článkov na tému rekonštrukcie stavieb. Dnes sme sa opäť zamerali na nepríjemnú vlhkosť v dome a povieme vám, ako sa s ňou vysporiadať, ak sa dostala do drevených častí.

Vlhkosť a drevo? To zaváňa nepríjemnosťami

Pri vašom prieskume zvlhnutého domu pred rekonštrukciou môžete tiež zistiť, že jeho konštrukcia má drevené prvky. Alebo je postavená z kotovice (nepálené hlinené murivo). Voda sa drevom (pokiaľ to nie sú bukové piloty stabilne stojace vo vode) sa nemajú príliš v láske a s kotovicou taktiež. Pokiaľ dôjde k navlhnutiu a následnému poškodeniu múrov z týchto materiálov, je v oboch prípadoch potrebné preskúmať ich statiku.

Najhorší škodci na stavebnom dreve

  • Drevomorka – huba, ktorá vytvára rozsiahle plodnice na veľkých plochách. Najlepšie sa jej darí v pivniciach, na povalách a všade tam, kde je dlhodobo vlhko
  • Červotoč – chrobák, žijúci a rozmnožujúci sa vo všetkých bežných druhoch dreva. Hojne sa vyskytuje aj v neudržiavanom drevenom nábytku, parketách či strechách a všade spôsobuje nenávratné škody.
  • Tesárik krovový – chrobák, ktorý napáda predovšetkým mäkšie druhy dreva. Jeho larvy hĺbia v hmote chodby, pričom vydávajú charakteristické vŕzganie. Ničia neošetrené trámy, krovy, podlahy i vonkajšie ploty.
  • Piloritka – chrobák, ktorý pri kladení vajíčok vnáša do dreva spóry drevokazných húb. Tými sa potom živia larvy.
  • Koniofora – huba vyžierajúca z dreva celulózu. Darí sa jej na drevených prvkoch, ktoré sa dotýkajú mokrej zeme alebo stien. Keď nemá potrebnú vlhkosť, zasychá a odumiera.

Zvlhnuté drevené prvky musíte nahradiť suchými a ak ich “navštívila” aj niektorá drevokazná huba alebo pleseň, tak zvážte širšiu výmenu. Napríklad pri dlhodobom pôsobení huby drevomorky nezostáva než pristúpiť ku komplexnej sanácii poškodeného dreva za účasti odborníkov. Tu končí zábava a skepticky naladený radca vám odporučí, nech tam radšej hodíte zápalku. Ale nebojte, to je samozrejme až krajné riešenie.

Riešte problémy teraz, za rok bude neskoro

Tiež spomínaná kotovica vo vlhku stráca svoje inak výborné vlastnosti, drobí sa a je nevyhnutné ju nahradiť tehlovým či iným murivom. Taký prípad si už ale žiada odborný audit, pretože prípadné neskoršie sadanie, trhliny v stenách, pokračujúca vlhkosť alebo plesne značne skomplikujú vaše pokojné a plnohodnotné bývanie.

Nie, že by následne nešli tieto veci riešiť, ale zbytočne kvôli nim musíte narušiť už na hotovo dokončené úpravy. Keď už sa do rekonštrukcie domu raz dáte, tak nech má zmysel a je urobená poriadne a nastálo. Alebo aspoň na veľmi dlhú dobu. Aj bez toho bude mať pre vás vaša postaršia nehnuteľnosť dostatok “slaniny” na všelijaké kutilské vyžitie.

Voda nemusí ísť do stien vždy spodom

Nie zakaždým je však dôvod problému v podobe zvlhnutej stavby tak ľahko uchopiteľný. Môže nastať variant, že nie je na vine absentujúca alebo nedokonale riešená hydroizolácia základov a podláh, ale niečo úplne iné.

Väčšinou ale podľa sprievodných znakov možno dohľadať, či vám vodu prepúšťa sprchovací kút, plochá strecha, krytina strechy sedlovej alebo je chyba v niečom inom. Voda býva často tiež nevyspytateľná a objavuje sa vo vnútri stavebných konštrukcií úplne niekde inde, než do nich vniká zvonku.

Keď už sa do rekonštrukcie domu raz dáte, tak nech má zmysel a je urobená poriadne a nastálo.

Keď na vysokej škole padol dotaz, kde má dotyčný študent drenáž v opornej stene, oznámil vyučujúcemu, že voda si nájde cestu sama. Na to radšej nespoliehajte, za tento bonmot môžete v lokalite postihnutej povodňou tiež dostať po chrbte latkou z plota.

Keď neviete kadiaľ kam, poradí profesionál

Nenechajte vodu, aby si vo vašom dome hľadala cestu sama, a pri rekonštrukcii radšej choďte problému v ústrety. Oplatí sa to. Vyvarujte sa chýb a snažte sa postupovať racionálne, systematicky, a bez zbytočných excesov.

Táto malá exkurzia do tajov stavebných úprav a opráv si nekladie za úlohu vyčerpávajúcim spôsobom zobraziť a popísať všetky riešenia a možnosti k tejto téme. Chce vám skôr ukázať, aké situácie a problémy môžu nastať, a ako takým “radostiam” predchádzať a čeliť. Každopádne vždy platí: Ak si neviete rady, vyhľadajte radšej odborníka, než by ste amatérskym zásahom spôsobili na dome viac škody, ako úžitku.

Máte skúsenosti s bojom proti drevokazným škodcom alebo vás zaujímajú nejaké podrobnosti? Napíšte autorovi článku do komentárov!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *