Ako prevoňať bielizeň? Vonku vám pomôže sušiak

Pranie a sušenie bielizne je dozaista nevyhnutnou domácou prácou, aj keď patrí k tým menej obľúbeným. Už kvôli závislosti na počasí. Ak máte balkón, terasu alebo záhradu, určite využite vonkajšie sušiaky bielizne a usušené veci dostanú sviežu vôňu čerstvého vzduchu. Sušiaceho pomocníka si ale kupujete na dlhšiu dobu, preto si radšej priplaťte za kvalitný výrobok.

Spočítajte si, ako často a koľko periete

Šnúra natiahnutá medzi dvoma stĺpikmi v tvare T, to je najklasickejší stabilný sušiak. Zaberá ale veľa miesta a nedá sa nikam jednoducho premiestniť. Navyše musíte šnúry pravidelne čistiť, aby ste vo výsledku neprali zbytočne. Šikovný kutil si dokáže stojany vyrobiť aj sám z dreva alebo rúrok, ale pohodlie pri práci a viac využiteľného priestoru vám zaistia len sušiaky mobilné.

Ako sa v ponuke obchodov orientovať? Spočítajte si, ako často a koľko periete. Výrobcovia uvádzajú vedľa celkovej dĺžky šnúr spravidla i nosnosť v kilogramoch alebo koľko plných práčok sa na sušiak zmestí. Najčastejším použitým materiálom je hliník alebo zliatiny kovov. Opatrní buďte s plastovými sušiakmi, pretože mokré prádlo niečo váži a pri veternom poryve môže ľahko skončiť na zemi.

Poschodové varianty sušiakov šetria miesto

Úplne najjednoduchším variantom je skladací sušiak, ktorý podľa potreby rozložíte alebo zložíte vonku na balkóne. Bielizeň vešiate na pevné prúty alebo šnúry o rôznych celkových dĺžkach najčastejšie medzi 10 až 60 metrami. Potrebujete sušiť viac práčok? Kúpte si variant s bočnými krídlami alebo dokonca poschodový a usporíte tým aj veľa cenného miesta.

Na rozkladací sušiak pohodlne dáte až dve várky bielizne. Výhodou tohto typu je veľmi jednoduchá manipulácia. Zložený sušiak zaberie asi toľko miesta ako žehliaca doska. Vysoké, úzke a viacposchodové sušiaky uplatníte trebárs v sprchovacom kúte na sušenie nohavíc a dlhej bielizne.

Zasúvateľné šnúry nemusíte umývať

Jednotlivé typy skladacích sušiakov sa líšia rozmermi aj spôsobom otvárania. Sušiak rozložíte vytiahnutím konštrukcie alebo zatiahnutím za povrázok. U niektorých sušiakov nastavíte aj výšku. Ďalšie typy zase majú zatiahnuteľné šnúry do bočníc, teda ich nemusíte umývať. Na bočniciach môžete sa špeciálnym klipom sušiť aj ponožky as ramienkami košele.

Vychytávky, ktoré zvyšujú komfort obsluhy:

  • mechanizmus pre ideálne vypnutie šnúr
  • zakrytie medzi ramenami bráni zatekaniu vody do sušiaka
  • rýchle zloženie sušiaku bez ohýbania stlačením poistky
  • automatické zvinutie šnúr do bočníc
  • nastavenie vzdialenosti medzi šnúrami

Väčšie rodiny sa nezaobídu bez otočného sušiaka

Iná situácia bude samozrejme u jednočlennej domácnosti a iná u veľkej rodiny s malými deťmi. Tu už na záhrade uplatníte najčastejšie veľké otočné sušiaky s ukotvením do zeme. Určite oceníte pohodlnú prácu, pretože s bielizňou nemusíte nikam behať a voľné miesto získate prostým otočením stojana. Je potrebné si postrážiť kvalitnú povrchovú úpravu sušiaka a tým aj odolnosť voči vplyvom počasia.

Vyššiu cenu kompenzuje predĺžená záručná lehota a trvanlivosť výrobku

Konštrukciu mobilného otočného sušiaka upevníte do zeme s pomocou nástavca, ktorý zavŕtate do zeme alebo zabetónujete. V oboch prípadoch môžete sušiak jednoducho vytiahnuť a zložiť napríklad do pivnice. Medzi najpredávanejšie značky patria Leifheit, Vileda alebo Brabantia. Vyššiu cenu vám tu kompenzuje predĺžená záručná lehota a istota, že výrobok vydrží dlhšie ako jedno sušenie.

Nemáte vonku na záhrade dostatok miesta na otočný sušiak? Kúpte si jeden z typov, ktorý pripevníte na stenu domu. Dostanete k nemu nielen príslušenstvo na uchytenie na stenu, ale aj obal na prikrytie šnúr. Moderné nástenné vysúvacie sušiaky tiež naťahujú späť povolené šnúry.

Vnútorné sušiaky pomôžu pri daždi a zime

Pri jesenných mrholeniach a pri daždi vám poslúžia vnútorné sušiaky. Máte v kúpeľni vykurovacie rebríky? Sušiaky na zavesenie síce nemajú príliš veľký priestor na bielizeň, ale môže ich byť viac a svoju prácu tiež zastanú. Veľa miesta ušetrí nástenné sušiaky, ktoré sa dajú po použití zložiť späť do puzdra a tiež varianty, kedy sa zaplnenej šnúry vyťahujú k stropu.

Na trhu je široká ponuka mobilných aj stabilných sušiakov za pár desiatok eur až po niekoľko stoviek. Ich súčasťou sú aj klipy na sušenie drobného prádla, ramienka, sieťky na sušenie svetrov alebo taštičky na bielizeň štipce. Luxusné typy niektorých sušiakov dopĺňajú nerezové úložné boxy.

Sušíte bielizeň doma alebo vonku na mobilnom sušiaku? Napíšte nám do komentára pod článkom, aké máte skúsenosti s jednotlivými značkami a odporučte čitateľom ten najlepší.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *