Prach v domácnosti je urputným nepriateľom a doslova pohromou pre alergikov a notorických upratovačov. Pripadá vám tiež upratovanie ako nekonečný boj s veternými mlynmi? Snažte sa odstrániť z bytu najväčšie lapače prachu a znížte jeho každodennú produkciu. Podľa rôznych výskumov usadne na meter štvorcový plochy každodenne medzi 0,3 až 170 mg prachu. Najviac na vidieku a v starých budovách.
Prach máte zo 40 % na svedomí vy, ale úplne sa ho nezbavíte nikdy
Úplne sa prachu nezbavíte nikdy, pretože zo 40 % ho tvoria odumreté čiastočky ľudskej kože, vlákien z kobercov, čalúnenia, vankúšov a perín, ale aj rôzne časti zo srsti domácich miláčikov. Zvyšných 60 %, čo sú čiastočky zo vzduchu a pôdy, pochádza z vonku.
Najčastejšie zaužívaný postup je zotretie prachu raz týždenne v rámci väčšieho upratovania. Aby ste sa nemuseli zbytočne namáhať každý deň, postupujte systematicky odhora nadol. Prachovka a vlhká handra budú vašou najbežnejšou výzbrojou, ktorú doplňte kvalitným vysávačom s umývateľným (HEPA) filtrom. Utierajte pomaly, aby ste malé prachové čiastočky zbytočne nerozvírili.
Prachovka a vlhká handra sú základ, postupujte zhora nadol
Medzi najväčšie zdroje prachu patria koberce. Pravidelne ich preto vysávajte, a ak vám to ich veľkosť umožní, vonku ich občas vyklepte. Vodný vysávač zoženiete v cenovom rozpätí 100 až 350 €. Aspoň raz ročne pri jarnom alebo vianočnom upratovaní si ale pozvite profesionálov na mokré čistenie. Nezabudnite ani na čalúnený nábytok, starostlivo ho vyklepte a povysávajte.
Hoci sa do bytu dostáva veľa prachu z vonku, dobre vám pomôže vetranie. Často perte záclony a závesy, ktoré všadeprítomný prach tiež priťahujú. Milujete izbové kvety? Utierajte im listy vlhkou handrou a občas ich osprchujte. Zbavíte sa prachu a rastliny budú aj lepšie prospievať.
Medzi najväčšie zdroje prachu patria:
• Koberce, sedačky, leňošky, pohovky, kreslá
• Záclony a závesy, textilné bytové dekorácie, deky a dečky
• Oblečenie, domáce zvieratá, zbierky sošiek, váz a porcelánu
Opakovanému usadeniu prachu na nábytku sa bráňte špeciálnymi sprejmi, ktoré povrch súčasne aj naleštia. Spoľahlivými lapačmi prachu sú veľké zbierky dekorácií, vázičiek, sošiek a suvenírov z ciest. Ak na nich trváte, nezostáva vám nič iné, než mravčia práca pri utieraní. Uložte ich radšej do krabíc a byt vyzdobte jednoducho peknými a vkusnými solitérmi.
Súčasťou prachu sú silné alergény, roztoče a ich exkrementy. Bráňte sa proti nim pravidelným vetraním a vysávaním postele aj lôžkovín. Udržujte odporúčanú teplotu okolo 22 °C a vlhkosť do 50 %. Vankúše a deky hneď neustieľajte, nechajte ich vyvetrať a vysušiť, roztoče to nemajú rady. Ak netrváte na kobercoch, položte na podlahy umývateľné krytiny, ktoré ľahko upracete vlhkou cestou.
Nezabúdajte na klávesnicu počítača, monitor a televízor
Pravidelne utierajte aj tie miesta, ktoré sa tvária ako nedostupné, alebo si na ne väčšinou nespomeniete. Nezabudnite na miesta pod skriňami a za nimi, na ich dnách, na žalúziách, lustroch a obrazoch. Obrátili ste si niekedy klávesnicu počítača? Ak nemáte voľné klávesy, opatrne ju povysávajte a potom použite vatovú tyčinku na dočistenie. Prach stierajte často aj z monitora a televízora.
Dobrým pomocníkom v posledných rokoch je robotický vysávač, ktorý dokáže stierať aj hladké plochy. Zbaví vás všetkých nečistôt na zemi, prachu, omrviniek, vlasov i chlpov. Vymedzte mu upratovací priestor, kde sa bude s pomocou senzorov pohybovať a pokojne odíďte napríklad na prechádzku. Na trhu je vysávačov už nepreberne, dostanete ich za zhruba 150 Eur, ale aj luxusné za takmer štyrikrát toľko.
Ako sa najlepšie zbaviť prachu:
- neupratujte len so suchými prachovkami, pomôžte si vlhkými obrúskami na nábytok
- Často prezliekajte posteľnú bielizeň, perte závesy, záclony a bytový textil
- Udržujte v byte optimálnu vlhkosť vzduchu 40 až 60%
- Textílie a lôžkoviny kupujte také, ktoré sa dajú prať aspoň na 60 °C.
- Upratujte všetky odevy do skríň a komôd, nenechávajte ich rozvešané po byte
Domáce bezprašné prostredie je dôležité pre astmatikov či alergikov. Pre lepšie dýchanie im kúpte čističku vzduchu. Výrazne obmedzí množstvo škodlivín a dokáže pohltiť vzduchom roznášané alergény, prach, pele, chemikálie i cigaretový dym. Prístroj môžete mať už od 71 Eur, so vstavaným ionizátorom ale aj za takmer 350 Eur. Vyššia investícia do zdravia sa ale oplatí.
Príjemnú klímu a čistý vzduch v domácnosti oceníte nielen vy, ale aj vaše návštevy. Bez kvanta rôznych mikročastíc sa tiež lepšie spí. Pamätajte ale na to, že dokonale bezprašné prostredie je iba v technologicky prísne strážených laboratóriách. Venujte sa aj iným veciam ako príliš zúrivému upratovaniu, pretože človek žije nielen vypulírovanou domácnosťou.
Ako sa doma zbavujete prachu vy? Ak máte zaručený tip, napíšte ho do komentára pod článkom a poraďte ostatným čitateľom, ako upratovať efektívne.