10 tipov, ako dekoráciami z dovolenkových mušlí ohromíte návštevy

Šumenie mora, ranné prechádzky po ľudoprázdnej pláži, hľadanie mušlí a mušličiek. Určite to tiež poznáte. Deti sú v hľadaní preborníci a za chvíľku máte v batožine a na policiach plno lastúrových domčekov. Krehké spomienky na krásne chvíľky z dovolenky je ale škoda po čase vyhodiť. Čo ich skúsiť použiť ako originálnu ozdobu bytu?

Najdostupnejšie uloženie je do sklenenej dózy od kávy

Zberatelia mušlí majú doma špeciálne skrine s drevenými zásuvkami alebo presklené entomologické krabice na stenách. Miestopisne popísané zbierky majú aj vedeckú hodnotu. Vám budú stačiť napríklad prázdne sklenené obaly od rozpustnej kávy (1) alebo dózy na cestoviny. Niekoľko vedľa seba, naplnených rôznofarebnými lastúrami, budú veľmi peknou dekoráciou.

Sklenená guľa sa živou rastlinou pohladí na duši

Zaujímavé dekorácie do bytu vyrobíte navrstvením mušličiek do úzkych sklenených nádob v podobe malého plochého akvária. Pútavú kompozíciu vytvoríte v sklenenej guli, kam na dno dáte zeminu, do nej zasadíte zelenú izbovú rastlinu a na povrch rozsypete vápencové suveníry z mora. Kombinácia farieb so živou rastlinou vás pohladí na duši. Chýba vám inšpirácia?

Pozrite sa do galérie dekorácií z mušlí na Pintereste.

Máte doma prázdny voľný kút, kde vyložene chýba ozdoba? Vyskúšajte sem zavesiť voľnú sieťovinu, na ktorú pripevníte mušle, kamienky alebo iné prírodniny v nepravidelnom vzore. Skvele vyzerá aj obrázok s morskou tematikou, oblepenie na rámčeku mušľami. Úprava veľmi jednoduchá – výsledok úžasný.

Skúste zakúzliť tavnou pištoľou a lepidlom

Priatelíte sa s tavnou pištoľou a lepidlom? Nalepte mušličky na škatuľku aj veko az obyčajného predmetu bude hneď nevšedný. To isté platí aj u farebne jednotvárnych kvetináčov. Po nalepení lastúriek dostanú hneď inú šťavu. Obyčajná sviečka v sklenenom tanieriku získa nasypaním mušličiek na dno úplne iný celkový dojem.

Z obrej čaše nemusíte len piť víno

Skvele vyzerá obria čaša na víno​​, kam nasypete najskôr svetlý a potom tmavý dekoračný piesok. Hore prídu kamienky aj mušličky, potom modrá alebo biela kúpeľová soľ a to celé opatrne zalejete vodou. Postupným odparovaním vody vznikajú na mušliach a okraji pohára ornamenty zo soli. Občas trochu vody dolejte a kochajte sa svojou šikovnosťou.

Gélové sviečky s mušličkami sú skvelé do kúpeľne

Svoje morské vápencové poklady zužitkujete napríklad aj nalepením na tienidlo lampy. Kúpeľňu vám ozdobia mušličkami doplnené gélové sviečky, ktoré vyrobíte z nakúpenej sady. Baví vás filigránska práca? Potom skúste jednotlivé škrupiny prevŕtať, nadviazať na povrázok a máte veľmi originálny záves do dverí alebo jemnú zvonkohru pri strope.

Mušle ako pečiatka na textil? Prečo nie

Mušle vám poslúžia aj ako netradičné otlačky na najrôznejšie textilné materiály. Dozdobíte si nimi s pomocou farby na textil napríklad vankúše, poťahy alebo závesy. Krásny aranžmán sa vám podarí aj vo slamenom košíčku so sušenými kvetmi.

Dajte pozor, niektoré krajiny vývoz mušlí a koralov zakazujú

Lastúry, kamienky a mušle v pekných dekoráciách dajú jednoducho vášmu bytu šmrnc. Dávajte ale pozor, odkiaľ ich dovážate, najmä tie veľké. Egypťania sú na ich vývoz veľmi prísni, tak to radšej ani neskúšajte. Rôzne druhy mušlí a koralov môžete kúpiť aj inde na stredomorskom pobreží, ale schovajte si v každom prípade účtenku alebo doklad pôvodu.

Máte doma dekoráciu zo suvenírov z mora? Podeľte sa o skúsenosti zo svojej tvorby s čitateľmi v komentári pod článkom alebo pošlite fotografiu najvydarenejších kúskov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *