Základom každej pracovne, detskej či študentskej izby alebo kancelárie je kvalitný pracovný stôl. Jeho výber dobre premyslite, pretože jeho používanie priamo súvisí so zdravím. Sedenie pri nevyhovujúcom stole sa skôr či neskôr prejaví v podobe bolestí chrbta, krčných svalov alebo hlavy. Vyberajte starostlivo, aby sa vaša práca, učenie alebo zábava nestali utrpením.
Kuchynský ani konferenčný stôl nie sú na prácu vhodné
Dobrý pracovný stôl je neodmysliteľnou súčasťou vybavenia bytu. Určite sa nechcete pri písaní dokumentov alebo vypĺňaní formulárov krčiť nad konferenčným stolíkom v izbe. Kuchynský stôl tiež nebude na podobné činnosti tým pravým kusom nábytku.
Materiál použitý na výrobu stola musí zabezpečiť predovšetkým jeho dostatočnú pevnosť. Mal by sa vám tiež dobre udržiavať bežne dostupnými čistiacimi prostriedkami. Využite obľúbené lamino, ktoré sa na pracovné stoly používa najčastejšie. Ak chcete domov reprezentatívnejší, ale tým aj drahší stôl, poobzerajte sa po dyhovanom nábytku alebo po masívnom dreve.
Pracovný stôl musí byť predovšetkým z pevného materiálu
Pri pracovných stoloch najviac záleží na výške pracovnej dosky a tiež na pracovnej ploche. Kúpte si stôl vo výške, pri ktorej si nebudete kriviť chrbát. Pri pohodlnom a rovnom sede by uhol, ktorý zvierajú vaše paže a predlaktia, mal byť ideálne 90 stupňov. Podporné dosky by vám nemali nijako prekážať v pohybe. Na nohy si vyhraďte minimálny priestor s výškou 60 centimetrov a šírkou aj hĺbkou po 50 centimetroch.
Odborníci odporúčajú všeobecne minimálny rozmer bežnej pracovnej dosky 120 na 80 centimetrov. Všetko si ale prispôsobte vlastným potrebám a prevažujúcej činnosti. Aj keď dnešné monitory už nepredstavujú pre vaše oči také problémy, mali by ste ich mať pri práci s PC aspoň 60 centimetrov od očí. Vyskúšajte si tiež, ako sa vám pracuje s policami, odkladacími priestormi alebo zásuvkami.
Po zostavení stola doma si vyskúšajte:
- posaďte sa a prisuňte sa na stoličku bližšie
- narovnajte sa a položte lakte aj predlaktia rovno na dosku
- uhol, ktorý zvierajú vaše paže s predlaktím, by mal byť ideálne 90°
- majte na pamäti, že po celý čas musíte sedieť rovno
- mali by ste mať pohodlie a dosť miesta na nohy
Na domácom trhu nájdete nepreberné množstvo pracovných stolov, ktoré sa líšia farbou, materiálom, povrchovou úpravou, ale aj tvarom. Najčastejšie nájdete klasiku, teda dosku stola obdĺžnikového tvaru. Dobre zvážte najčastejšie využitie, pretože vám môže stačiť dĺžka 120 centimetrov, ale niekomu zase vyhovuje dĺžka aj nad dva metre.
Najčastejšou klasikou je pracovný stôl obdĺžnikového tvaru
Snáď v každej domácnosti sa dnes nájde počítač, na ktorého komfortné a pohodlné užívanie je dôležitý kvalitný PC stôl. Mali by ste pri ňom vydržať pokojne sedieť po celý deň a aj tu je najdôležitejšou súčasťou doska. Mal by sa tu porovnať monitor aj s klávesnicou, ak vám pod doskou nevyhovuje otvorená zásuvka na koľajničkách. Nevyhnutný je priestor na počítačovú skriňu a ideálne aj na tlačiareň.
Uvedomte si, čo všetko pri práci s PC spravidla potrebujete. Pracovná doska by tak mala pojať potrebné papiere, písacie potreby, malé reprobedne, ale aj pohár alebo hrnčeky s kávou, čajom alebo rôznymi životabudičmi. Pri posedení blízko okna musíte dopadajúce prirodzené svetlo na monitor odtieniť, najlepšie žalúziami.
Pozrite sa na galériu počítačových stolov na sieti Pinterest.
Z hľadiska použitého materiálu vás určite nesklame klasické drevo. Ak sa vám ale príliš nehodí k celkovému štýlu miestnosti, kúpte si PC stôl z lamina alebo kovu. Moderné sú aj kombinácie materiálov, napríklad kovu so sklom. Tento stôl budete ale musieť častejšie upratovať.
Na nevyužitý priestor je vhodný rohový stôl
Obľúbený rohový písací stôl využijete v priestore, ktorý doteraz na svoje využitie čakal. Populárny je aj stôl s nastaviteľným sklonom dosky. Predovšetkým v detských a študentských izbách uplatníte pracovný stôl, kde môžete jeho výšku dvíhať alebo znižovať. Táto skvelá investícia vám ušetrí peniaze za nutnú obmenu stola, z ktorého už váš potomok “vyrástol”.
Pri zaisťovaní pracovného stola nezabudnite:
- štandardná výška stola je 75 cm
- monitor PC má byť od očí aspoň 60 cm
- správna výška – oči sú v priamej rovine s horným riadkom monitora
- sadajte si a zdvíhajte sa bez problémov a prekážok
- stôl s prídavnou doskou umožní posun do strán podľa potreby
Šlágrom poslednej doby sú pracovné stoly pre prácu v stoji. Ohlasy tých, ktorí ich využívajú, spievajú chválu na lepšie udržanie koncentrácie a odstránenie prípadných bolestí chrbta. Pracovný stôl môžete mať aj s posuvnými lištami, a ak budete potrebovať, jednoducho stôl posuňte dole a k práci si sadnite.
Inšpiráciu k vybaveniu interiéru pracovnými stolmi nájdete tiež na sieti Pintrest.
Na pracovné stoly pamätá aj východné učenie feng-šuej, podľa ktorého sú stredobodom pracovne. Výber vhodného typu môže výrazne ovplyvniť to, ako sa pri práci budete cítiť. Oválny stôl či stôl so zaoblenými hranami je najvhodnejší na tvorivú prácu. Veľký stôl zasa podporuje sebadôveru i ambície a masívne stoly z tvrdého tmavého dreva sú vhodné na formálne situácie a rokovania.
Podľa pravidiel z Orientu by ste tiež mali v ideálnom prípade sedieť chrbtom k plnej stene, s výhľadom do miestnosti a na dvere. Pri sedení chrbtom do otvoreného priestoru miestnosti zaveste nad pracovný stôl zrkadlo. To má zrýchliť tok energie, zvýšiť dynamiku miestnosti a zároveň vám umožní vidieť čo najviac z miestnosti za vašim chrbtom. Samozrejmosťou je kvalitná stolička s možnosťou úpravy sedadla.
Kúpili ste si domov pracovný stôl? Napíšte nám do komentára pod článok, odkiaľ ste čerpali inšpiráciu a ako sa pri posedení pri ňom cítite.