Ak staviate dom, bez lešenia sa asi nezaobídete. Pre hrubú stavbu je lešenie určite potrebné a nahradiť ho nejakou alternatívou nie je dobrým riešením. V prípade menších stavebných úprav akým je napríklad zatepľovanie fasády alebo jej nový náter, je už ale možností viacero. Poďme sa na ne teraz pozrieť.
Rebrík
Menšie pracovné úlohy sa dajú zrealizovať aj z rebríka, treba si ale vybrať ten správny. Vybrať si môžete rebrík jednojstranný, dvojstranný alebo multifunčný rebrík. Najvyhľadávanejším je samozrejme rebrík obojstranný. Ten je asi aj najbezpečnejší. Dajú sa z neho pohodlne vykonávať aj náročnejšie práce. Určite oceníte aj skutočnosť, že tento rebrík nemusí byť opretý o stenu domu a pri jeho používaní máte obe ruky voľné.
Multifunčné rebríky sú ďalšou kategóriou, ktorú môžete použiť. Pomocou kĺbového mechanizmu sa dajú zložiť do tvaru pripomínajúceho stôl. Takýto rebrík môžete použiť ako malé lešenie. Je vhodný pre práce do výšky zhruba 3 metrov. To je ale pre rodinný dom málo, hornú časť treba preto dokončiť zložením rebríka do tvaru písmena A.
Pracovná plošina z fošien
Vo väčšine prípadov vám bude stačiť plošina z fošien. Budete ale potrebovať flexibilnú výšku a preto je dobré ako oporné body použiť niečo, čím budete môcť túto výšku korigovať. Za týmto účelom sa používajú takzvané lešenárske “KOZY”. Sú dostatočne stabilné a majú nastaviteľnú výšku. Druhou možnosťou je použiť tehly alebo kvádre. Tie sú ale dostatočne stabilné iba do určitej výšky.
To boli dve hlavné alternatívy k lešeniu. Možností je určite viacero, kreativite sa medze nekladú. Nikdy ale nešetrite (čas a peniaze) na úkor bezpečnosti. Ak by mala výška stavebných prác prekročiť 4 metre, rebrík ani provizórnu plošinu neodporúčam. V takom prípade sa buď obráťte na profesionálnu stavebnú firmu alebo využite prenájom lešenia.
Redakcia Veselé bývanie vám drží palce pri vašich prácach.