Zariaďte si domácu knižnicu s evidenciou kníh

Máte knihy na stole, kresle a pohovke, ale aj v škatuliach pod posteľou? Je načase dať ich na dôstojné miesto a urobiť si v nich poriadok. Potom už sa vám nestane, že neviete, čo za knihy máte, kde ich máte, a komu ste ich prípadne požičali.

Po obstaraní novej knižnice roztrieďte knihy logicky do jednotlivých políc. Ušetríte si čas a nervy pri ich následnom hľadaní. Vďaka správnej organizácii budete presne vedieť, kam pre ktorú knihu siahnuť. Ako prvú oddeľte odbornú literatúru od krásnej.

Vedeckú literatúru roztrieďte podľa odboru, váhy a rozmeru knihy a frekvencie využívania. Najväčšie a najťažšie knihy patria logicky do spodných políc. Často používané encyklopédie, slovníky a jazykové príručky umiestnite do jednej police, zvyšok už roztrieďte podľa odboru. Ľahšie knihy dajte do horných políc, ťažšie do spodných. Malé a málokedy používané knihy uložte do najhornejšej políc.

Ak sa vám stane, že si kúpite odbornú knihu a k podobným knihám sa už nezmestí, máte dve možnosti. Buďto založte novú sekciu rovnakého odboru na inej polici, prípadne preberte staré knihy a tie, ktoré takmer nepoužívate, uložte do škatule. Tú dajte napríklad do komory alebo na povalu.

Knihy ukladajte vertikálne a chrbtom k vám, aby ste ľahko našli a vytiahli potrebný titul. Pri nedostatku miesta neukladajte knihy horizontálne na tie existujúce, pretože sa znižuje praktickosť celej knižnice.

Krásnu literatúru roztrieďte na poéziu a prózu, a potom abecedne podľa autora. Pre ľahšiu orientáciu oddeľte slovenskú literatúru od zahraničnej. Ak si neviete s niektorými knihami rady, vytvorte pre nich zvláštne miesto, kam ich budete odkladať. Snažte sa však, aby sa množstvo týchto kníh nezväčšovalo, inak naruší všetku organizáciu.

Snažte sa udržať všetky knihy v knižnici, inak o nich stratíte prehľad.

Prehľadnosť knižnice sa aj cez všetku snahu vytráca s narastajúcim množstvom kníh. Aby ste tomu zabránili, môžete jednotlivé sekcie označiť rôznymi štítkami, napríklad samolepkami alebo ceduľkami.

Kupujete si len knižky úzko vyhraneného štýlu? Potom pre vás členenie nemá príliš význam a stačí, keď knihy naskladáte do knižnice podľa hmotnosti a rozmerov. Pohrajte sa ale napríklad s umiestnením kníh do políc podľa farebnosti chrbtov. Vytvoríte tak zaujímavá farebné schémy. Ak sa vám prílišná farebnosť nepáči, alebo máte staré knihy s poškodenými obalmi, tak všetky knihy zabaľte do podobných či rovnakých obalov a chrbát napíšte rovnakým písmom.

Ako na evidenciu kníh?

Jednotlivé knihy môžete zaviesť na papierové kartičky a tie založiť do katalógu. Prečo sa s tým ale v dnešnej dobe zdržovať, keď existuje veľa programov, ktoré to urobia za vás? Práca s nimi je rýchlejšia a pohodlnejšia. Ak zvolíte internetovú verziu programu, budete mať navyše zoznam všetkých svojich kníh neustále po ruke.

Vyskúšajte napríklad online Databázu kníh. Po registrácii môžete hodnotiť knihy a písať k nim komentáre, viesť si zoznamy prečítaných, čítaných i obľúbených kníh a autorov, nakupovať a predávať knihy v bazáre, súťažiť o nové knihy, písať recenzie a rozprávať sa o knihách s ostatnými užívateľmi.

Cez mobilnú verziu pre Android môžete v kníhkupectve vyfotiť kód ISBN a automaticky sa vám zobrazí jej profil s hodnotením a komentármi. Po prihlásení potom s knihou pracujete rovnako ako na webe.

Používate nejaký program na evidenciu kníh? Podeľte sa s ostatnými čitateľmi o vaše skúsenosti v komentári pod článkom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *