Tipy, ako môžete vianočné osvetlenie používať celoročne

summer,evenig,terrace,with,candles,,wine,and,lights

Vianočné osvetlenie nemusíte vyťahovať iba pred sviatkami, aby ste vyzdobili stromček, interiér aj exteriér domu. Je predsa škoda nechávať ho väčšinu roka odložené v škatuli, keď sa môže stať súčasťou bytovej dekorácie.

Ako spraviť z vianočných svetielok celoročnú dekoráciu?

Vetvičky a svetelná reťaz

Svetielka sú skvelá dekorácia, najmä ak ich skombinujete s peknou vázou a vetvičkami alebo sušenými kvetmi. Naaranžujte si do väčšej vázy holé vetvičky a omotajte ich decentnými svetielkami. Výsledkom bude jemná a vkusná interiérová dekorácia, ktoré bude zároveň aj príjemným doplnkovým osvetlením. Rovnako môžete svetielka zakomponovať aj do sušenej kytice.

Vonkajšie vianočné osvetlenie môžete použiť ako dekoráciu do exteriéru. Napríklad ním vyzdobiť stromy alebo rastliny v kvetináčoch pri príležitosti garden párty, oslavy v záhrade alebo len tak pre radosť.       

Rozžiarte terasu alebo balkón

young,couple,man,and,woman,sit,on,white,rattan,garden
zdroj: FotoHelin/Shutterstock.com

Vonkajšie vianočné osvetlenie neodkladajte ani v lete. Vyzdobte ním terasu, zimnú záhradu alebo balkón. Večerné letné posedenie na terase bude vďaka decentnému a efektnému osvetleniu ešte príjemnejšie. Svetelné reťaze môžete zavesiť na steny, ale pripevniť sa dajú aj na strop. Ak máte terasu alebo balkón čiastočne otvorený, voľte radšej exteriérové osvetlenie. V uzavretom priestore, napríklad v celoročne využívanej zimnej záhrade, sa dá použiť aj interiérové osvetlenie. 

Svietiaca váza

Veľmi jednoduchá ale efektná dekorácia je svietiaca váza alebo misa. Potrebujete iba priehľadnú vázu, prípadne misu alebo fľašu, do ktorej vložíte svetelnú reťaz. Takéto svietidlo sa bude vynímať na poličke, konferenčnom stolíku aj na okne. Do vázy môžete pridať aj nejaký ten kvet, poutpourri, farebné kamienky alebo iné dekorácie. Použiť môžete aj väčšie svietniky. Namiesto sklenenej nádoby skúste aj štýlový lampáš na klasické sviečky, ale bez sviečok. Vianočné osvetlenie v lampáši je okrem iného aj vkusná vianočná dekorácia, ktorá je bezpečnejšia ako lampáš so skutočnou sviečkou.

Stolovanie so svetelnou reťazou

Jemná svetelná reťaz s drobnými svetielkami na nenápadnom drôtiku je skvelá slávnostná výzdoba stola. Svetielka naaranžujte na prestretý stôl napríklad počas vianočnej večere alebo pri inej výnimočnej príležitosti. Jemné svetielka navodia aj príjemnú intímnu atmosféru, takže takáto dekorácia je vhodná aj pri romantickej večeri vo dvojici. Takéto osvetlenie výborne nahradí svetlo sviečok.

Svietiaca nástenka

Spravte si radosť a vneste do svojho pracovného alebo súkromného kútika s nástenkou trochu svetla. Svetelná reťaz sa dá pomocou štipcov či špendlíkov pripevniť na klasickú nástenku, ale krásne sa bude vynímať najmä na kovovej nástenke v podobe mriežky. Takto môžete osvetliť svoje obľúbené fotky, dôležité ciele a poznámky, alebo si iba skrášliť interiér. Svetelná reťaz sa bude rovnako dobre vynímať napríklad aj na poličke, kde môže osvetľovať fotky v rámikoch alebo rôzne dekorácie. Omotať sa ňou dá aj regál alebo knižnica.

Svietiaci záves

Garniža, vianočné osvetlenie a priehľadný záves sú skvelá kombinácia. Nejde len o pekné spestrenia interiéru, ale aj štýlové pozadie na fotenie, natáčanie videí a podobne. Takúto výzdobu si teda nemusíte spraviť len v okne, ale napríklad aj na stene za pohovkou alebo za posteľou. Stačí iba pripevniť na stenu garnižu s priehľadným závesom. Na prichytenie svetelnej reťaze môžete použiť aj úchyty, ktoré sa prilepia na stenu alebo ich spustiť priamo z garniže.

Ako vybrať vianočné osvetlenie?

Svetelné reťaze sa najčastejšie používajú ako dekorácia na Vianoce. Pred nákupom si treba ujasniť najmä to, či hľadáte svetielka na stromček, dekoráciu do okien alebo exteriérové osvetlenie.

Vonkajšie alebo vnútorné osvetlenie?

Kým exteriérové osvetlenie je použiteľné aj vo vnútri, naopak to samozrejme neplatí. Vonkajšie svetelné reťaze musia odolať aj vplyvom počasia, teda najmä vlhkosti a stekajúcej vode. Pred nákupom si teda vždy dôkladne overte, či je svetelná dekorácia určená na použitie v exteriéri. Určite nepoužívajte interiérové osvetlenie vonku, okrem toho, že by malo veľmi krátku životnosť to nie je ani bezpečné. Aj keď máte radi farebné a blikajúce svetielka, berte ohľad aj na susedov. Vo vnútri za zatiahnutými roletami nebudú nikomu vadiť, ale ak sú v exteriéri, môžu pôsobiť veľmi rušivo.

Stromček neosvetlí iba svetelná reťaz

Svetelné reťaze sú rozhodne najpopulárnejšie, ale nie je to jediná možnosť. Boli časy, keď sa na osvetlenie stromčeka používali klasické sviečky. Táto dekorácia nebola príliš bezpečná ani praktická, takže nie je prekvapením, že sa už dávno používať prestali. Ak by ste zatúžili po klasike, zvoľte si modernejšiu alternatívu v podobne bezdrôtových LED sviečok. Každá sviečka sa pripevňuje samostatne, keďže nemajú žiadne káble nehrozí žiadne zamotanie. 

Vráťme sa ale k svetelnej reťazi. LED svetielka sú úsporné, svietia intenzívne a sú cenovo dostupné. Ich obľúbenosť tkvie aj vo veľkom výbere farieb, tvarov a dĺžok. Inteligentné osvetlenie vám umožní zvoliť si rôzne nastavenie, teda rytmické alebo stále svietenie, farbu osvetlenia aj dobu svietenia. Kým sa svetelná reťaz dostane na stromček, bude vás pravdepodobne čakať kratšie či dlhšie rozpletanie reťaze. Svetelnú reťaz si nezameňte so svetelnou sieťou, ktorá je vhodná na väčšie plochy, napríklad na stenu, prípadne ňou môžete zdobiť aj kríky alebo živý plot.

Zdroj obrázka:

1.jackmazur/Shutterstock.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *