Aký vianočný stromček? Živý alebo umelý?

Všimli ste si, že nákupné centrá aj kamenné obchodíky už zmenili svoju výzdobu a lákajú Vás najrôznejšími spôsobmi, aby ste si zakúpili množstvo vianočných ozdôb od výmyslu sveta, girlandy, trblietavé reťaze a či vianočné stromčeky?

Už niekoľko rokov je najrozoberanejšou témou Vianoc práve stromček. Niektorí tvrdia, že sa jedná o čisto pohanský symbol, no iný považujú vianočný stromček za čisto kresťanský zvyk, spájajúci v sebe znamenie svetla a života.

Naša najväčšia dilema spočíva v otázke výberu toho správneho stromčeka. Uprednostníme rozvoniavajúci a majestátny živý strom alebo zvolíme jeho umelú variantu, ktorej výhoda spočíva v ľahšom uskladňovaní a dlhodobom investovaní?

3d ihličie umelého stromčeka

Fotky zo stránky vianocnapredajna.sk

Ktorý z nich je Eco-Friendly?

Vlastníci umelého stromčeka najčastejšie používajú jeden argument, vyjadrujúci všetky aspekty voľby do jedného slova: Vina.

So zhoršujúcim sa životným prostredím prichádza aj myšlienka „eco-friendly” správania sa voči našej prírode. Odmietajú každoročné kupovanie živého stromčeka, pretože to považujú za obyčajné plytvanie a majú pocit, že matke prírode týmto spôsobom neškodia.

Odhliadnuc od ich ušľachtilého zámeru, väčšina umelých stromčekov je vyrobených v Číne z materiálu ako je PVC (biologicky neodbúrateľného materiálu) a kov (v prípade starších modelov môžu obsahovať aj olovo, použité ako stabilizátor pri procese výroby), čo zvyšuje sympatie odborníkov k živým stromčekom.

umelé vianočné stromčeky

Recyklovanie stromčekov

Tí hovoria o tree-recycling, to znamená recyklovaní vianočných stromčekov po tom, ako splnia svoj účel. Vyrába sa z nich pazderie, používané ako výborná alternatíva dreva, či už v záhradkárstve, stavebníctve a pod. Naopak, umelý stromček je nezreciklovateľný, takže po jeho vyradení naň padá prach. Aj napriek spomenutým eco výhodám živého stromčeka treba dodať, že niektoré ich zložky sú rovnako nebezpečné, hovoriac o pesticídoch a ďalšíc chemikáliách použitých na zrýchlenie ich rastu. Ak Vám ihličie dlhohľadaného stromčeka opadá za niekoľko dní, nemusí byť chyba vo Vás.

 

Finančné hľadisko

Hovoriac o výhodách umelého stromčeka, zbavíte sa zbytočných investícií do stromčeka, ktorý vydrží najviac dva týždne a postupne stráca svoje čaro. Ako všetci vieme, predstava krásne rozvoniavajúceho stromčeka je síce lákavá, ale treba si kvôli nej pekne utiahnuť opasok, čo sa v čase najkrajšieho sviatku chudobnejším rodinám zdá byť neúnosné. Z tohto uhla pohľadu sa javí byť umelý stromček tou správnou voľbou.

S kúpou živého stromčeka súvisia aj náklady na dopravu, pretože musíte častokrát cestovať na väčšie vzdialenosti, kým nájdete ten svoj „vyvolený”. Oproti tomu trasa umelého stromčeka do našich predajní vedie cez oceán(y), pričom znečistenie vodného prostredia naftou je porovnateľné s výparmi z našich áut.

Vianočný stromček

 

Záverečné zhodnotenie

Pokiaľ si radi doprajete sviatky bez nadbytočného upratovania, popadané ihličie asi nie je nič pre Vás. Umelý stromček je vhodný hlavne pre staršiu generáciu, ale je čoraz populárnejší aj medzi mladšími ročníkmi, nehovoriac len o jeho flexibilnosti a peňažnej úspornosti, ale aj o nenáročnom uskladňovaní, či skladaní, kde sa vyhrajú s vetvičkami predovšetkým Vaše ratolesti. No a medzi najväčšími milovníkmi umelých stromčekoch sa určite nájdu aj alergici, vďační za sviatky strávené bez kapesníkov, len v teple svojho domova.
Preto pred tým, ako sa rozhodnete, zvážte všetky pre a proti a vytvorte tú správnu vianočnú atmosféru aj u Vás doma, v kruhu rodiny a priateľov!

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *