Staroslivosť o izbové rastliny

Izbové rastliny vždy vyzerali dobre a vytvárajú príjemnú atmosféru. V letnom období zeleň v miestnosti esteticky zvyšuje výzdobu a pomáha nám udržiavať spojenie s prírodou. Umožňujú celoročný prístup k záhradníčeniu a môžu sa dokonca podieľať na zlepšení kvality ovzdušia. Avšak, starostlivosť o izbové rastliny nie je tak jednoduchá, ako sa môže zdať. Ponúkame vám niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu udržiavať vaše izbové rastliny zdravé a živé.

Tipy a rady ako sa starať o izbové rastliny

  • Vyhnite sa malým otravným muškám, ktoré sa niekedy vyskytujú v kvetináči. Niektorí ľudia majú otravný zvyk a vylievajú kávu alebo čaj do kvetináča. Nikdy to nerobte! Cukor nachádzajúci sa v týchto tekutinách robí pôdu ideálnou pre malé mušky, ktoré poškodzujú vašu rastlinu.
  • Jednou z najčastejších chýb, ktorej sa dopúšťa azda každý druhý pestovateľ je nesprávne zalievanie. Každý kvet je iný a preto každý kvet treba aj inak zalievať. Niektoré druhy si vyžadujú časté zalievanie, iným naopak príliš vlhká pôda dobre nerobí. V prípade, že pôda sa udržiava príliš suchá alebo príliš vlhká, korene rastliny začnú umierať, čo môže viesť k nedostatočnému rastu alebo dokonca k smrti rastliny. Pred kúpou kvety s vždy zistíte podrobné informácie o starostlivosti a zalievaní.
  • Kompost tvorí ďalšiu dôležitú časť, na ktorú treba dávať veľký pozor. Všeobecne platí, že rašelina je vhodná pre všetky typy izbových rastlín. Radšej sa však informujte, či vyhovuje aj tej vašej.
  • Pestrofarebné rastliny, ktoré majú listy s bielymi zaoblenými hranami alebo bielymi škvrnami, často potrebujú viac svetla než ostatné rastliny. Umiestnite ju bližšie k oknu, tak aby sa k nej mohlo dostať dostatok svetla, ktoré potrebuje pre dobré zdravie a správny rast.
  • Rastliny môžete zasadiť do vysokých nádob a položiť ich na zem. Zaberú vám tak minimum miesta na podlahe, je to praktickejšie, ak na parapete okien máte už veľa kvetov a vyššie rastliny s veľkými zelenými listami budú vzbudzovať obdiv.
  • Správne zalievanie a osvetlenie sú najdôležitejšie súčasti starostlivosti o vnútorné rastliny, ale vlhkosť vzduchu a teplota tiež hrajú dôležitú úlohu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *