Slovenské topánky so svetovým dizajnom

Ak zháňate kvalitnú obuv s originálnym dizajnom, nemusíte chodiť ďaleko. Na Slovensku si môžete zakúpiť originálne kúsky so svetovým dizajnom a poctivou kvalitou. Viac o tom, ako obuv vzniká a kto stojí za jej dizajnom nám prezradí pani Mgr. art. Eva Berešová z www.novesta.sk.

Dámske čižmy novesta

1. Na úvod by ste mohli našim čitateľom prezradiť, ako dlho sa vaša firma venuje ručnej výrobe slovenských topánok?

Značka Novesta je považovaná za jednu z ikon československej módnej histórie. Spoločnosť bola v 90. rokoch najväčším výrobcom obuvi v Českej Republike. Korene gumárenskej výroby značky siahajú až do socializmu, kedy sa výroba orientovala predovšetkým na armádu a modely k povinnej vojenskej službe. V roku 2010 sa začala písať nová éra značky- medzi najvýznamnejšie zmeny patrí zrod vlastného dizajnového a marketingového oddelenia a zastrešenie značky úplne novým logom.

V súčastnosti si NOVESTA, a.s. drží stabilnú pozíciu európskeho výrobcu celogumovej, gumolisovanej a textilnej obuvi a gumových polotovarov. Výroba v priestoroch bývalých závodov ZDA v Partizánskom nadväzuje na baťovskú tradíciu, prvá kolekcia jar/leto 2010 dokonca vychádzala materiálovo i konštrukčne z pôvodných modelov značky. Sme hrdí, že je za nami viac ako 80 rokov skúseností v obuvníckom priemysle.

Novesta detské čižmy z gumy

2. Aké materiály používate pri výrobe vašich gumákov?

Gumáky Novesta vznikajú z vysoko odolných materiálov, ako sú prírodný kaučuk a 100% bavlna. K ďalším materiálom, ktoré sa môžu použiť pri výrobe, patria textilné zmesi, ľan, konope, syntetické textílie, prírodná koža či useň a sme schopní vyrobiť aj neobvyklé detaily zo Swarovského kryštálov, hodvábnych stúh, saténu, brokátu, ručne robených kožených ozdôb, atď.

3. Aké percento topánok sa vyrába ručne a koľko percent podlieha strojovej výrobe?
Pri výrobe celogumovej obuvi je 90% ručná práca a asi 10% strojová.

Novesta pánske gumáky na šnurovanie
4. Máte pre vašich zákazníkov aj nejaké špeciálne tipy, ako vaše topánky udržať v čo najlepšej kondícii?

Najideálnejším prostriedkom na ochranu celogumovej obuvi je jednoznačne silikónový olej- udržuje ideálnu elasticitu gumy a jej svetelnú stálosť a dodáva aj atraktívny lesk!

 

5. Všimli sme si, že okrem tenisiek a sandálov ponúkate aj veľmi originálne gumáky. Sú vaše gumáky pre deti a dospelých vhodné aj na každodenné nosenie?

Jednoznačne, áno! Použitie prírodného kaučuku ako vrchného materiálu zaručuje, že obuv je flexibilná a pohodlná a vďaka špeciálnej technológii výroby je ľahšia a nesmrdí. Noha voľne dýcha vďaka záručnej sorbcii a desorbcii vodných pár. Vnútorné prírodné materiály ako bavlna a ľan podtrhujú zdravotnú nezávadnosť nášho obúvania.

Novesta detské gumáky na šnurovanie
6. Kto stojí za originálnym dizajnom netradičných gumákov a topánok?

Dizajnérsky tím Novesta má momentálne troch členov a je pod vedením Lukáša Belianskeho, absolventa Univerzity Tomáša Baťu v Zlíne a študijného odboru Dizajn obuvi. Lukáš je členom dizajn tímu už od počiatku znovuzrodenia značky na slovenskej pôde, vyrastal pod vedením prvého vedúceho dizajn centra Juraja Šušku. Je dôležité poznamenať, že dizajnéri nie sú len pasívnymi kresličmi, ale sú priamo prepojení s výrobnými oddeleniami, svoje návrhy priamo konzultujú s technológmi a tým čerpajú nesmierne hodnotné skúsenosti priamo z výroby.

Novesta pánske gumáky námornícka modrá

7. Prevláda u vašich zákazníkov konzervatívny štýl alebo majú radšej netradičné modely topánok?

V ponuke módnych kolekcií gumákov Novesta boli výrazné limitované kolekcie, exkluzívne modely gumákov so Swarowského kryštálmi, gumáky so stuhami či farebnými textilnými nadstavcami, s koženými strapcami, s prackami, či doplnkovým sťahovaním, s vysokými textilnými holennými časťami… Po rokoch zisťujeme, že je vždy podstatné mať v ponuke neutrálne farby gumákov ako sú čierna, či tmavozelená, pretože tieto farby sú najvyhľadávanejšie zo strany zákazníkov. Nežná časť našich zákazníkov však vyhľadáva aj farebné mestské modely gumákov, či tie so zdobením, ktoré sa dajú doplniť k sukni, či kabátu počas upršaných dní. Detské modely hýria farbami aj z bezpečnostných dôvodov a pánske farby sú viac – menej neutrálne, aj keď pre nastávajúci rok sme sa odvážili ísť aj do farieb ako napr. sýta červená. Je dôležité poznamenať, že naše pracovné a hobby kolekcie sú farebne obnovované len v malej miere – záhradníci, poľnohospodári, stavbári, poľovníci, či rybári majú jednoducho prevažne v obľube klasickú ” lesnícku” zelenú…Vo všeobecnosti môžeme povedať, že u našich zákazníkov prevažuje konzervatívny vkus.

Novesta dásmke poltopánky na šnurovanie

8. Darí sa vám vyvážať vaše originálne topánky a gumáky aj do zahraničia?

Samozrejme. Ak sa pozrieme na reálne čísla, viac ako 95% vyrobenej obuvi končí na zahraničných trhoch s najsilnejšími odberateľmi v štátoch Francúzsko, Dánsko, Fínsko, Japonsko a Južná Kórea. My sa však neprestajne snažíme udržiavať pozornosť slovenského a českého zákazníka, pretože ” čo je doma, to sa počíta”.

 

9. Kde si môžu zákazníci zakúpiť vaše modely topánok? Je kúpa možná len cez internet alebo váš môžu navštíviť aj v kamenných predajniach?

Momentálne máme na Slovensku fungujúce 4 predajné miesta- Bratislava, Žilina, Partizánske a Zvolen, pričom miesto v Partizánskom je Outlet Store/ podniková predajňa s neuveriteľne atraktívnymi cenami! Textilné modely tu cenovo začínajú od tak šialenej ceny ako 5 EUR a gumáky ponúkame už od 10 EUR- podaktorí zákazníci chodia pravidelne na nákupy na autách a kupujú modely pre celé rodiny! Značka Novesta má tiež vlastný e-shop na www.novesta.sk a predávajú nás tiež www.topanky.sk či www.shooos.sk .

 

Na záver by sme sa chceli pani Mgr. art. Eve Berešovej z Novesty poďakovať za príjemný rozhovor.

Ak máte akékoľvek otázky alebo postrehy, môžete ich písať do komentárov pod článkom.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *