Väčšina zeleniny pestovanej v kontajneri si vedie najlepšie na priamom slnku (najmenej 6 hodín priameho slnka denne). Paradajky, papriky, a iné odrody, ktoré sú náchylne na ochorenia, zvyčajne zostávajú najzdravšie v otvorenom mieste s dostatkom cirkulácie vzduchu.
Ak žijete v teplejšej časti krajiny, buďte opatrní pri umiestnení vašej zeleninovej záhrady na cementovej terase, kde môže byť až príliš vysoká teplota.
Zásady pestovania v kontajneri
Na vypestovanie si záhrady v rastlinnom kontajneri stačí dodržiavať základné podmienky. Uistite sa, že je v ňom dostatok miesta pre rast a dôležité sú aj drenážne otvory, aby prebytočná voda mohla uniknúť.
Pokiaľ ide o veľkosť, čím väčší je kontajner, tým lepšie, a to najmä pre začiatočníkov. Dôvod je , že veľké kontajneri držia viac pôdy – a tým aj vlhkosť vydrží dlhšie, takže nie je potrebné časté zalievanie.
Výber kontajnera
Pri výbere myslite na farbu. Tmavé farby absorbujú teplo. Môže to mať za následok, že pôda bude v lete pri niektorých plodinách až príliš teplá.
Vyhnite sa kontajnerom vyrobených z impregnovaného dreva, pretože môžu obsahovať chemické látky, ktoré by mohli byť absorbované do vašej zeleniny.
Ako pestovať zeleninu?
Zasaďte zeleninu do kontajnera v ten istý čas, ako ju sadíte aj do záhrady.
Zalievanie je najdôležitejšia vec, ktorej je potrebné venovať pozornosť vo vašej zeleninovej záhrade pestovanej v kontajneri. Kontrolujte pravidelne zeleninu a uistite, že substrát nevyschol.
Dávajte pozor na buriny a iných škodcov. Kým rastliny v kontajneroch obvykle nie sú tak náchylné k chorobám ako odrody pestované v záhrade, je potrebné ich aj naďalej kontrolovať.
Na konci sezóny pridajte zeminu z kontajnera do kompostu. Opätovné použitie zeminy z roka na rok môže mať za následok šírenie infekcie a hmyzu. Dôkladne vydrhnite kontajner, aby boli odstránené všetky zvyšky pôdy. Opláchnite v roztoku zloženého z jedného dielu bielidlá na 10 dielov vody, potom opláchnite čistou vodou a uložte na suché miesto.