Pestujte zeleninu v kontajneroch

Väčšina zeleniny pestovanej v kontajneri si vedie najlepšie na priamom slnku (najmenej 6 hodín priameho slnka denne). Paradajky, papriky, a iné odrody, ktoré sú náchylne na ochorenia, zvyčajne zostávajú najzdravšie v otvorenom mieste s dostatkom cirkulácie vzduchu.

Ak žijete v teplejšej časti krajiny, buďte opatrní pri umiestnení vašej zeleninovej záhrady na cementovej terase, kde môže byť až príliš vysoká teplota.

Zásady pestovania v kontajneri

Na vypestovanie si záhrady v rastlinnom kontajneri stačí dodržiavať základné podmienky. Uistite sa, že je v ňom dostatok miesta pre rast a dôležité sú aj drenážne otvory, aby prebytočná voda mohla uniknúť.

Pokiaľ ide o veľkosť, čím väčší je kontajner, tým lepšie, a to najmä pre začiatočníkov. Dôvod je , že veľké kontajneri držia viac pôdy – a tým aj vlhkosť vydrží dlhšie, takže nie je potrebné časté zalievanie.

cf5f5a08d65f5ae1e2f9145ea5a70839

Výber kontajnera

Pri výbere myslite na farbu. Tmavé farby absorbujú teplo. Môže to  mať za následok, že pôda bude v lete pri niektorých plodinách až príliš teplá.
Vyhnite sa kontajnerom vyrobených z impregnovaného dreva, pretože môžu obsahovať chemické látky, ktoré by mohli byť absorbované do vašej zeleniny.

Ako pestovať zeleninu?

Zasaďte zeleninu do kontajnera v ten istý čas, ako ju sadíte aj do záhrady.

Zalievanie je najdôležitejšia vec, ktorej je potrebné venovať pozornosť vo vašej zeleninovej záhrade pestovanej v kontajneri. Kontrolujte pravidelne zeleninu a uistite, že substrát nevyschol.

Dávajte pozor na buriny a iných škodcov. Kým rastliny v kontajneroch obvykle nie sú tak náchylné k chorobám ako odrody pestované v záhrade, je potrebné ich aj naďalej kontrolovať.

Na konci sezóny pridajte zeminu z kontajnera do kompostu. Opätovné použitie zeminy z roka na rok môže mať za následok šírenie infekcie a hmyzu. Dôkladne vydrhnite kontajner, aby boli odstránené všetky zvyšky pôdy. Opláchnite v roztoku zloženého z  jedného dielu bielidlá na 10 dielov vody, potom opláchnite čistou vodou a uložte na suché miesto.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *