Paprade pochádzajú z dažďových pralesov Južnej Ameriky. Vyznačujú sa sýto-zelenými vejárovitými listami. Oživia každú miestnosť a dorastajú až do jedného metra. Ak sú rastliny na podstavci postupne sa môžu rozvíjať a visiace listy pôsobia veľmi esteticky. Paprade majú rady vlhší vzduch a nevyhovuje im prostredie prekúrených bytov.
Umiestnenie
Paprade by mali mať dostatok svetla, avšak nie priame slnečné žiarenie. Najvhodnejšie je umiestniť ich do polotieňa. Papradiam vyhovujú miesta, kde by mnohé izbové rastliny bez dostatku svetla uhynuli. Môžete ich umiestniť na schodisko, do chodieb, na rôzne police, ktoré sú ďalej od okien. Na skrine alebo na vrchnú policu kuchynskej linky. Veľmi nevhodné je rastlinu umiestňovať do miest, kde by mohol vznikať prievan. Paprade sa množia výtrusmi a delením. Niektoré druhy izbových papradí netvoria veľké množstvo výtrusov avšak aj malé množstvo môže prekážať alergikom.
Zalievanie
Na zalievanie papradí je najvhodnejšie používať mäkkú vodu alebo dažďovú vodu. Tvrdá voda papradiam veľmi škodí. Počas vykurovacej sezónny mnohé paprade ťažko znášajú suchý vzduch. Vtedy je vhodné okrem zalievania listy paprade postrekovať vodou. Aj v tomto prípade by sme sa mali vyhnúť použitiu tvrdej vody. Ak vlastníte menší exemplár, ktorým sa ľahko manipuluje môžete rastlinu raz za čas osprchovať. Papradiam sa veľmi darí na rôznych chodbách, väčších halách kde je vo všeobecnejšie chladnejšie ako v iných miestnostiach domu.
Ak chceme rastline zabezpečiť väčšiu vlhkosť môžeme črepník umiestniť do plochej misky. Táto miska by mala mať rôzne kamienky alebo sklíčka, aby črepník nebol úplne ponorený, ale len položený nad vodnou hladinou. Paprade by sme mali zalievať odspodu. Rastlina si zoberie potrebné množstvo vody a zostávajúcu vodu môžeme vyliať. Papraď môžeme umiestniť aj do závesného črepníka. Visiaci črepník umožní vyniknúť dlhým listom paprade. V prípade potreby môžete paprade prihnojovať špeciálnym hnojivom na nekvitnúce rastliny.