O zdobení kraslíc s majstrom remesla

Prinášame vám rozhovor, ktorý sme uskutočnili s veľmi šikovným pánom, ktorý sa už viac ako desať rokov venuje zdobeniu kraslíc. S prichádzajúcou Veľkou nocou je táto téma veľmi aktuálna. Dozviete sa, aké neuveriteľné množstvo času je potrebné vynaložiť pri zdobení nádherných kraslíc. Pán Jozef Hvozdík nám opísal všetky druhy techník, ktoré pri zdobení využíva.

 

1. Na úvod by ste mohli našim čitateľom prezradiť, ako dlho sa už venujete zdobeniu kraslíc.

Výrobe kraslíc sa venujem zhruba od roku 2002, teda už dvanásty rok. Priviedla ma k tomu moja najmladšia sestra. Sestra si bola si obzrieť techniku vŕtania u jednej pani, ktorá sa tomu venovala. Sestra mi túto techniku predviedla a ňa to zaujalo. Tak som si kúpil potrebné náradie a začal som to skúšať.

Husacie kraslice zdobené technikou madeira

foto: www.zefo1.webnode.sk

 

2. Aké techniky zdobenia kraslíc využívate?

Ako som spomínal, začínal som s vŕtaním, tzv. madeirou. Postupom času, ako som sa pohyboval medzi ľuďmi, ktorí sa krasliciam venujú, zaujali ma aj iné techniky. Chcel som si ich vyskúšať. V súčasnosti ovládam 7 techník, aj keď nie všetkým sa sústavne venujem. Sú to tieto techniky:
– madeira
– reliéfne zdobenie voskom
– vosková batika
– zdobenie slamou
– drôtovanie
– škrabanie / brúsenie / gravírovanie
– obliepanie semienkami

 

3. Máte spomedzi techník zdobenia kraslíc nejakú najobľúbenejšiu, ktorú využívate najradšej?

Samozrejme, najviac mi k srdcu prirástlo vŕtanie do vaječnej škrupiny. Často sa až sám čudujem, aké brutálne zaobchádzanie z mojej strany také krehké vajíčko vydrží.

Kraslice zdobené drôtovaním

foto: www.zefo1.webnode.sk

 

4. Čo je charakteristické na zdobenie kraslíc pomocou techniky madeira? Potrebujete na túto techniku nejaké špeciálne nástroje a pomôcky?

Najcharakteristickejšie pri výrobe takýchto kraslíc sú zápach a prach z vŕtanej škrupiny. Používam vysokootáčkovú vŕtačku (cca 20000 ot/min) a bežné modelárske nástroje na  brúsenie. Ako sú brúsne kamene, diamanty a podobne. Veľmi často využívam aj zubárske násadky na vŕtanie a brúsenie, ku ktorým je dosť zložité sa dostať. Ale nedávno som navštívil jedného kamaráta – zubára, ktorý mi venoval celkom slušnú kolekciu vrtáčikov a brúsok, tak že sa teším. Aj touto cestou Igora pozdravujem.

 

5. Majú vaši zákazníci záujem o rovnaké kraslice alebo sa ich požiadavky každý rok menia?

Vkus záujemcov o kraslice sa viac-menej nemení. Ale toto je veľmi individuálna záležitosť. Niekto má rád rôzne pastelové farby, inému sa páčia prírodné biele alebo hnedé vajíčka. Mal som napr. záujemcu o čierne vajíčka zdobené bielym voskom. Iné je to samozrejme u zberateľov, ktorí chcú svoje zbierky stále obohatiť o niečo nové. Aj kvôli nim musím vymýšľať nové vzory.

Zdobenie kraslíc voskovou batikou

foto: www.zefo1.webnode.sk

 

6. Ako dlho vám trvá výzdoba kraslíc pomocou slamy? Používate na túto techniku zdobenia nejaké špeciálne druhy slamy?

Pri každej kraslici je čas zdobenia iný. Záleží na veľkosti a hustote vzoru, ktorý chcem dosiahnuť. Keďže sa mi páčia vzory tvorené z úplne malých kúskov (2-3 mm), tak sa to dá rátať niekedy aj na desiatky hodín. Pštrosie vajce som robil asi týždeň.
Na túto techniku používam najčastejšie jačmennú slamu, občas pšeničnú. Je potrebné si uvedomiť, že zdobenie vajíčka sa začína už predošlý rok v lete – pred žatvou, kedy je potrebné vystihnúť dostatočnú zrelosť obilia a vybrať si najkrajšie steblá ešte pred príchodom kombajnu.

 

7. Čo by ste poradili čitateľom, ktorí sa chcú naučiť zdobiť kraslice pomocou drôtovania? Máte nejaké špeciálne triky?

Niekde som sa dočítal, že kedysi drotárski tovariši skladali skúšky zo svojho remesla odrôtovaním vajíčka. Drôtovanie hrnca alebo fľaše je predsa len trochu iná kategória, ako krehká škrupinka. Záujemcom o túto techniku by som poradil najmä pevné prsty, dobrý zrak a vynikajúcu trpezlivosť a úžasný cit, ako pri všetkých technikách. Je to ako pri všetkom. Keď chcete urobiť niečo pekné a „vymakané“, nedá sa to odfláknuť. Všetko chce trpezlivosť a svoj čas.
Na drôtovanie používam najčastejšie lakovaný medený drôt v rôznych farbách, aby to ladilo s podkladom. Používam aj nerezový včelársky drôt, ktorý je ale tuhší ako medený. Špeciálne triky asi neexistujú, aspoň o nich neviem. Kraslicu opletám pomocou tzv. šitej čipky, kde si vezmem kus drôtu o dĺžke 2 – 3 metre a vajíčko obšívam dookola. Na jednu kraslicu spotrebujem aj viac ako 10 metrov drôtu, v závislosti od druhu a hustoty vzoru.

Zdobenie kraslíc semienkami

foto: www.zefo1.webnode.sk

 

8.Kde si môžu zákazníci zakúpiť vaše výrobky? Je nákup možný len prostredníctvom osobného odberu alebo aj cez internet?

Preferujem osobný odber, keď si záujemca môže kraslicu obzrieť z každej strany, aj sa pri tom príjemne porozprávame, ja mu ju zabalím, aby prevoz „prežila“. Posielam kraslice aj prostredníctvom pošty ako záujemcom o kúpu, tak aj na výstavy. Niekoľko krát do roka sa na pozvanie zúčastňujem folklórnych akcií, kde zvyčajne robím aj ukážky zdobenia vybranými technikami. Tam je taktiež možné si moje výrobky zakúpiť. Snažím sa stále v dostatočnom časovom predstihu o takýchto akciách informovať aj návštevníkov mojej internetovej stránky. Najbližšie ma môžu vidieť na Kvetnú nedeľu v Trebišovskom múzeu.

 

Na záver by sme sa chceli pánovi Jozefovi Hvozdíkovi poďakovať za príjemný rozhovor. Ak máte akékoľvek postrehy alebo otázky, môžete ich písať do komentárov pod článkom.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *