Zaľahnite do sklápacej postele – ideálne riešenie pre malé byty

Sklápaciu posteľ využijete v malom byte aj tam, kde by lôžko zaberalo cez deň zbytočne miesto. Kúpte ju trebárs do detskej izby. Dieťa sa cez deň bude v priestore pred lôžkom hrať a večer mu ľahko nachystáte posteľ na spanie. Vďaka sklopnej posteli vytvoríte ľahko a rýchlo spálňu z obývačky. Voľnú ​​izbu potom budete môcť prenechať dieťaťu, a pritom nebudete musieť spať na rozkladacej pohovke. Mimo to môže sklopné lôžko poslúžiť aj pre prespávanie návštev.

Spolu s lôžkom ukryjete aj periny, takže máte hneď upratané. Zosuvu lôžkovín a pohybu matraca zabránite pomocou popruhov. Vďaka kvalitnému mechanizmu posteľ sklopíte aj jednou rukou, často to zvládne aj dieťa. Tie najlepšie mechanizmy dokonca podržia lôžko v akejkoľvek polohe, takže vám pri vyklápaní nespadne na nohu, keď by ste ho omylom pustili.

História sklopných lôžok

História sklopných lôžok nie je príliš zmapovaná, avšak za ich predchodcu možno zrejme považovať skriňové postele z obdobia renesancie. V Európe používali ľudia sklopné postele zrejme po stáročia, kombinovaný nábytok potom bol veľmi populárny predovšetkým v 19. storočí. Výrobcovia a obchodníci uvádzali na trh rad nábytku s dvojakým použitím a sklopné postele vyrábali buďto jednoduché, alebo s viacerými funkciami, napríklad v spojení so stolom alebo komodou.

Skvelý tip ako ušetriť miesto v malom byte: Premýšľali ste nad zasunutím postele do pódia.

Predtým boli sklopné lôžka skôr provizóriom na chate, dnes už si na nich doprajete kvalitný každodenný spánok. Naviac spĺňajú všetky hygienické a ortopedické nároky. Do sklápacej postele si môžete vybrať akýkoľvek typ roštu i matraca, vyhnite sa však lôžkam, u ktorých matrace ležia na rovnej doske bez otvorov.

 Konštrukcia sklápacích postelí

Lôžko môžete sklápať na výšku (z čela) i šírku (na bok), záleží na použitom kovaní. Zoženiete jednolôžko, dvojlôžko, posteľ neštandardných rozmerov, a dokonca aj variant poschodový. Systém sklápania závisí predovšetkým na priestore, ktorý máte k dispozícii. Menej miesta zaberú postele sklápané cez bok, manželské dvojlôžka sa vždy vyklápajú z čela.

U sklopných postelí používajú výrobcovia dva typy sklápacieho mechanizmu. Jeden je na báze ťažných pružín, druhý na báze hydraulických zdvíhacích piestov. Lôžko sa nesmie samo od seba vyklopiť a zároveň sa samo nesmie zdvihnúť, pokiaľ v ňom ležíte. Pri inštalácii postele myslite na kotvenie k podlahe alebo k stene, aby sa na vás pri používaní neprevrátila.

Na trhu sa stretnete aj modely, u ktorých dvere skrine tvoria spodnú časť lôžka. Potom je matrac úplne uzavretý a nevetraný, čo je zle.

Sklopné lôžko je najčastejšie zabudované do skrine. Jej hĺbka vrátane lôžka býva okolo 45 cm. Dvere môžu byť klasicky otváravé (otočné), sklápacie alebo otočné o 270 °. Tie kopírujú bočné steny skrine, vďaka čomu ušetríte ďalšie miesto okolo sklápacieho lôžka. Namiesto dverí môžete použiť napríklad rolety alebo závesy.

U niektorých výrobcov kúpite aj samostatné sklopné lôžko bez skrine. Tú si môžete vyrobiť sami alebo dokúpiť neskôr. Samostatné lôžko vstaváte napríklad do niky a od zvyšku miestnosti ho oddelíte závesom či vertikálnymi žalúziami. Pre ušetrenie ďalšieho miesta sa pozrite po sklopnej posteli, ktorá je skombinovaná s ďalším typom nábytku, trebárs sedačkou, policami alebo písacím stolom. V skrini, ktorá kryje lôžko, môžu byť zabudované police na odkladanie drobností, čalúnené čelo aj osvetlenie.

 Bezpečnosť sklopných postelí

Sklopné lôžko sa pri používaní môže prevrátiť. Preto ho vždy pripevnite k stene alebo podlahe (ak ho nezapriete o strop). Ďalej sa môžete poraniť o sklopné kovanie. Pri nákupe sa teda presvedčte, že je celý mechanizmus poriadne zakrytovaný. Lôžko je pomerne ťažké, takže tu musí byť také sklopné kovanie, aby ste pre sklopenie a zatvorenie lôžka nemuseli použiť nadmernú silu.

V zavretej polohe musí byť posteľ zaistená proti samovoľnému sklopeniu, a ak je sklopená o menej ako 150 mm, mala by sa automaticky zatvoriť. V sklopenej polohe sa sklopné lôžko nesmie samo vracať do zatvorenej polohy (podpery sa nesmú zdvihnúť o viac ako 0,5 cm nad podlahu).

Nákup sklápacieho lôžka


Sklopné lôžka sa pohybujú v cenovej relácii od 385 do 577 Eur. V cene postele väčšinou dostanete aj matrac a rošt. Za podobnú cenu zaobstaráte aj lôžko s prídavnou funkciou, napríklad v kombinácii s knižnicou alebo pohovkou. Cena sklopnej postele však môže byť aj oveľa vyššia, pokojne 1 900 Eur. Záleží na dizajne, materiáloch a funkciách lôžka.

Dizajnéri a výrobcovia navrhujú a vyrábajú sklopné lôžka najčastejšie z lamina, ktoré použijú na skriňový korpus, samotné lôžko potom vyrábajú z kovového rámu s lamelovým roštom. Ostatné výrobky sa väčšinou líšia len v materiáli použitom na rám a rošt. Celodrevené sklopné lôžka sa až na výnimky nevyrábajú.

Na čo myslieť pri výbere sklopnej postele:

  1. Jednoduchosť manipulácie
  2. Typ sklápacieho mechanizmu
  3. Spôsob ukotvenia do podlahy a steny
  4. Zaistenie proti náhodnému otvoreniu aj samovoľnému sklopeniu
  5. Výber matraca a roštu

Máte doma sklopné lôžko? Pochváľte sa ostatným čitateľom v komentári pod článkom, ako sa vám na ňom spí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *