Kana indická – pestovanie, rozmnožovanie a presádzanie

Kana indická docestovala do Európy spolu s námorníkmi z Južnej Ameriky a stala sa vyhľadávanou a atraktívnou kvetinou. Pomenovanie dostala na podľa tvaru jej listov – z gr. „kanna“ čiže trúbka, a spomína sa v súvislosti s mylným predpokladom, že výprava Kryštofa Kolumbusa skončila objavením Indie. Známa je aj tým, že niektoré kultúry konzumujú jej hľuzy a mladé výhonky. Vyslúžila si aj prezývky ako dosna indická alebo dvojzubec.

Túto mohutnú, nemrazuvzdornú, no zato vytrvalú rastlinku pestujeme predovšetkým kvôli pôvabným, farebným kvetom a ozdobným listom. Medzi nespočetnými druhmi nájdeme kany s bordovohnedými, bronzovými alebo zelenožltými listami a žiarivo červenými, dokonca čiernymi, ružovými, snehobielymi, žltými alebo lososovými kvetmi. Ponášajú sa na kvety mečiky alebo orchidey. Existujú jednofarebné, viacfarebné odrody, jedince so škvrnami, pásikmi či bodkami.

 

kana indická

 

Ako dvojzubec pestovať?

Rozlišujeme nízke, kompaktné kany, ktoré umiestňujeme na terasy alebo balkóny. Nižším vyšľachteným odrodám vyhovujú aj menšie nádoby. Rovnako sa okrasne vyníma v trávniku ako záhon, pretože dorastá do výšky až 2 metre. Vybrať si môžete z drobnokvetých alebo veľkokvetých odrôd. Táto polotropická kvetina kvitne celé leto až do nástupu prvých mrazov.

 

Predpestovanie a výsadba

Obvykle sa zvyknú hľuzy kany predpestovať niekedy medzi februárom a marcom, aby nám nezačali rásť až koncom leta. Silné a hrubé hľuzy musíme očistiť a oddeliť od seba tak, aby každý jedinec obsahoval aspoň jeden púčik. Hľuzu ošetríme proti hubovým chorobám a potom ju uložíme do vhodnej nádoby s dostatočným (ale nie príliš voľným) priestorom.

Zľahka ju zasypeme zeminou pre izbové rastliny a necháme, aby sa hľuzy zakoreňovali. Mali by sme nádobu umiestniť na teplejšie, ale tmavšie miesto a postupne ich zalievame, až pokým sa neobjaví nadzemná časť rastliny. Vtedy nádobu prenášame na svetlo, kde teploty dosahujú príjemných 15 – 18°C.

Máj a jún sú ideálne mesiace na výsadbu na trvalé stanovisko, lebo rastlinu neohrozujú prízemné mrazy. Pokiaľ máte v pláne výsadbu do záhona, zakopte ju do 50 – 55 cm hĺbky, aby ste predišli prípadnému prevrhnutiu. Doprajeme jej pravidelnú a dostatočnú zálievku. Pokiaľ chcete umiestniť viacero hľúz vedľa seba, dodržiavajte medzi nimi odporúčanú vzdialenosť 15 cm od seba.

 

Prezimovanie kany

Kana u nás nedokáže prezimovať, preto v októbri (pred prvými mrazmi) vykopeme jej hľuznaté podzemky, aby nám nezašli kvôli mrazom. Odstránime aj listy, očistíme hľuzy od zeminy (neumývame ju, podstupujeme riziko výskytu plesní a iných ochorení) a vložíme ho do nádoby so suchou zeminou, ktorá je posypaná jemným pieskom alebo rašelinou.

Nádoba sa nachádza v suchej pivnici alebo inej zatienenej miestnosti, kde nehrozia mrazy. Postačuje jej teplota do 10°C a pravidelne kontrolujeme kanin zdravotný stav. Stáva sa, že ju pri dlhšom pestovaní napádajú virózy a listy tak zle kvitnú a nezdravo vyzerajú.

Hľuzy môžeme uložiť aj do igelitového sáčku s pilinami, ktorý ale nechávame stále otvorený, aby sa hľuzám doprial vzduch. Sáčok ukladáme na tmavé miesto, teplota zostáva rovnaká. Zalejeme ju na začiatku zimy, potom ju necháme oddychovať zimným spánkom. Na jar by mali začať hľuzy klíčiť, preto ich niekedy koncom mája vysádzame.

Ak sa nešťastnou náhodou stane, že Vám rastlinka pri prezimovaní zájde, odporúča sa kúpiť priamo novú rastlinku, ktorú počas vegetácie neoddeľujeme od materskej rastliny. Rozmnožujeme ju na jeseň, pričom dodržiavame vyššie spomenutý postup.

 

Stanovisko a pôda

Kana je vďačná za každý svetelný lúč, pretože je polotropického až tropického pôvodu. Obľubuje teda svetlé a teplé stanovištia s pôdou bohatou na humus/kompost. Vyhovujú jej dobre priepustné pôdy a dokáže prečkať aj obdobie sucha, pokiaľ jej doprajeme výdatnú zálievku raz do týždňa.

 

Zálievka a hnojenie

Základné pravidlo polievanie spočíva v nepremokrení a udržiavaní stále vlhkého substrátu. Pri vysychaní si môžeme pomôcť aj mulčom, trávou alebo kôrou. Vyparovanie vody spôsobujú hlavne veľké listy, preto často kontrolujeme vlhkosť pôdy. Najlepšie je kanu polievať skoro ráno. Hnojíme ju kompostom, rohovinou, prípadne konským hnojom. Počas rastu používame aj univerzálne hnojivo pre kvitnúce rastliny.

 

Rozmnožovanie

Hľuzy kany musia byť zdravé a bez šedého povrchu. Zbavíme sa poškodených a odumretých častí a zbytkov koreňov. Rozmnožujeme ju delením hľuznatých podzemkov. Očistenú hľuzu môžeme ponoriť aj do rastového stimulátora, aby sme urýchlili predpestovanie.

 

Starostlivosť o kanu

Odkvitnuté, suché kvety či výhonky odstraňujeme rezom nad posledným listom podporíme tak rast kvetenstva. Nové výhonky by sa mali objaviť už za niekoľko týždňov. Ak poškodíme časti rastliny po oddeľovaní hľúz, dezinfikujeme ich napr. dreveným uhlím alebo drevený popol. Pokiaľ si kvetina vyžaduje omladenie, zrežeme ju tesne nad zemou.

Comments (2)

  1. Eva

    Mám asi 8 semien kany. Prosím o tip, ako sa dá vypestovať kana zo semena? Vopred ďakujem.
    Eva

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *