Začalo to vlnením v mamičkinom bruchu, potom vás rodičia hojdali v kolíske, alebo skôr v kočíku. Len čo ste vyrástli a do kočíka sa nezmestili, prešli ste k hojdačkám a hojdacím kresielkam. A práve hojdacie kreslo vás môže sprevádzať celým životom až do zaslúženej staroby. Kto by sa rád nehojdal? Veď hojdanie upokojuje a je dokázané, že zlepšuje vnímavosť aj motoriku a zvyšuje inteligenciu.
Prečo je hojdanie pre väčšinu ľudí tak príjemné? Pri hojdaní sa prekrvuje a okysličuje mozog, čím sa zvýši telesná teplota a aktivujú príjemné pocity v limbickom systéme. Rytmické pohyby upokojujú (hojdanie na stranu), môžu však aj povzbudzovať myseľ (hojdanie vpred a vzad). Záleží na tom, ako prudké pohyby zvolíte.
História hojdacích kresiel
Nikto presne nevie, odkiaľ sa hojdacie kreslo vzalo. Prvé kreslá vznikli v priebehu 18. storočia. Podľa niektorých zdrojov bol ich tvorcom Benjamin Franklin, iné údaje vedú do Anglicka, kde sa už na začiatku 18. storočia objavovali pokusy nasadiť stoličkám na spodnej časti nôh ohýbané dosky. Prvé naozajstné hojdacie kreslá vznikali až o niečo neskôr, a to vo Švédsku pod názvom gungstols.
Vynálezca hojdacieho kresla sa zrejme inšpiroval kolískou alebo hojdacím koňom. Tie totiž vznikali už oveľa skôr. Medzi najslávnejšie hojdacie kreslá patrí kreslo z ohýbaného bukového dreva od Michaela Thoneta z roku 1860. O jeho sláve značí aj to, že sa predáva dodnes.
Nikto presne nevie, kto vyrobil prvé hojdacie kreslo. Vynálezca sa však najskôr inšpiroval u kolísky alebo hojdacieho koňa.
Medzi ďalšie slávne dizajnové hojdacie kreslá patrí napríklad návrh od Le Corbusiera z roku 1928 alebo kópia thonetovských výrobkov od vsetínskej firmy Kohn z druhej polovice 19. storočia. Od 70. rokov vznikajú netradičné hojdacie kreslá, často v kombinácii kože alebo koženky, kovu a plastu. Známe sú kreslá od architekta Franka O. Gehryho či dizajnéra Philippe Starcka.
Írsky dizajnér Damian O’Sullivan dokonca vymyslel hojdacie kreslo pre vozíčkarov. Vyrobil ho tak, že na invalidný vozík jednoducho nasadil jednu širokú lyžinu. Po zablokovaní kolies vozíka sa už môže jeho užívateľ hojdať podľa ľubovôle.
Aké hojdacie kreslo si kúpiť
Hojdacie kreslo by malo mať dostatočne dlhé zadné lyžiny (zabránia pádu dozadu) a zaisťovaciu zarážku (zabezpečenie proti pádu dopredu). Okrem bezpečnosti skontrolujte pri nákupe aj pohodlnosť kresla (ako sa v ňom sedí, hojdá aj ako sa z neho vstáva), či nevŕzga a či sa nekrčí čalúnenie alebo čalúnenie nemení tvar. Tiež skontrolujte nosnosť kresla. Pre starších ľudí alebo deti vyberte ľahké kreslo, aby ho mohli ľahko presúvať po izbe.
Aj krátky odpočinok v hojdacom kresle prispieva k rýchlej regenerácii a obnove psychickej a fyzickej kondície, a to nielen po vyčerpávajúcom dni.
Hojdacie kreslá sú na trhu dostupné v mnohých variantoch aj dizajnoch. Vo väčšine prípadov majú drevenú konštrukciu. Sedák a opierka môžu byť čalúnené, prípadne s výpletom z prírodného trstinového koberca. Vďaka čalúneniu bude kreslo pohodlnejšie. Okrem hojdacích kresiel zoženiete aj kancelárske stoličky s funkciou hojdania. Ich kúpou si zaistíte zdravé sedenie pri počítači.
Obľúbeným variantom hojdacích kresiel je spojenie hojdacieho kresla a hamaky (sieť určená pre sedenie). Zavesíte ju k stropu miestnosti alebo vonku na vetvu stromu. Na zimnú záhradu sa skvele hodí aj kreslo z ratanu alebo prútia. Vyrábajú sa tiež hojdacie kreslá pre deti alebo pre dve osoby. Netradične pôsobí hojdacie kreslo spojené s lampou.
Najčastejším drevom na výrobu hojdacích kresiel je bukový masív. Drevo je pevné, ale môžete ho parou zmäkčiť, a potom ohýbať do rôznych tvarov pomocou foriem. Po vyschnutí zachováva ohýbané drevo nový tvar, pričom jeho pevnosť sa nezmení. Preto sú hojdacie kreslá z ohýbaného buka pevné a odolné.
Závesné hojdacie kreslo kúpite aj za 20 Eur, čalúnené hojdacie kreslo z ohýbaného dreva od 24 Eur. Moderné dizajnové kresielko zoženiete už od 54 Eur. Záleží na tom, aké materiály a dizajn si vyberiete. S cenou sa môžete dostať aj k 1900 Eur.
Vyrobte si hojdacie kreslo sami
Výroba hojdacieho kresla nie je tak zložitá, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Nepotrebujete ani plne vybavenú stolársku dielňu. Stačí vám len ručná pásová brúska, priamočiara píla a AKU vŕtačka. Okrem náradia si zožeňte kvalitné drevo, najlepšie dosky z buka alebo borovice.
Pri ihličnatom dreve si dávajte pozor na vytečenú živicu. Môžete si o ňu totiž pri následnom hojdaní zašpiniť oblečenie. Z kresielka sa rovnako nebudete chcieť odlepiť tak ako tak. Nečakajte však, že vyrobíte starobylo vyzerajúce ohýbané kreslo ako od Thoneta. Podľa tohto jednoduchého návodu vyrobíte nízke moderné hojdacie kreslo, v ktorom budete skôr ležať ako sedieť.